I mange år blev Everton kategoriseret som ‘best of the rest’, men i de senere år har Leicester overtaget titlen i Premier League.
De har været med helt fremme nogle år, til tider drillet de største klubber og i 2016 vandt de sensationelt det engelske mesterskab. Men i denne sæson er Brendan Rodgers mandskab kuldsejlet.
Man roder rundt i bunden af Premier League, hvor særligt målene regner ind bag klubbens nye førstekeeper Danny Ward. Førhen vogtede Kasper Schmeichel buret på King Power Stadium, og en stor del af kollapset skyldes danskerens fravær.
Det mener den franske fodboldlegende Frank Leboeuf, da Tipsbladet talte med ham under hans besøg i Danmark, hvor han fremviste VM-pokalen.
– For to måneder siden var han kaptajn i Leicester, og se nu den nye målmand i Leicester Ward han lider og Leicester er sidst. På grund af hvad? Fordi Kasper forlod dem. Måske også på grund af, at Fofana skiftede. Men især fordi Kasper forlod dem. Han var lederen på banen, i omklædningsrummet og på målmandsposten.
Kasper Schmeichel skiftede denne sommer Leicester ud med OGC Nice i Frankrig, hvor han har fået skarp kritik for sine præstationer på banen. Frank Leboeuf tager dog danskeren i forsvar.
– Man bliver nødt til at give folk tid, selv hvis det er så god en målmand som Kasper Schmeichel, der ankom fra Leicester. Han har brug for tid til at falde til, sørge for at familien har det godt, børnene er på plads, konen er glad og så får man præstationerne på banen tilbage. Man skal tilpasse sig til en ny liga, nye spillere og hvordan Nice spiller. Jeg er slet ikke i tvivl om, at Kasper Schmeichel bliver en succes i Nice.
– Jeg så ham for landsholdet [mod Frankrig, red.], hvor han var kampens spiller. Jeg hørte det selv blive råbt på stadion. Han var fantastisk. Man mister ikke evnen til at spille fodbold og man glemmer det heller ikke, siger Frank Leboeuf.
Kasper Schmeichel, 35 år, har indtil videre noteret sig for ni kampe i Nice-trøjen. På det seneste er Marcin Bulka blevet foretrukket foran danskeren.
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Henter Mads Junker
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
