Målløs legende: Dansk stjerne er årsag til kollaps

Siden afgangen af dansk stjerne er det gået helt galt i den ellers så succesfulde Premier League-klub.



I mange år blev Everton kategoriseret som ‘best of the rest’, men i de senere år har Leicester overtaget titlen i Premier League.

De har været med helt fremme nogle år, til tider drillet de største klubber og i 2016 vandt de sensationelt det engelske mesterskab. Men i denne sæson er Brendan Rodgers mandskab kuldsejlet.

Man roder rundt i bunden af Premier League, hvor særligt målene regner ind bag klubbens nye førstekeeper Danny Ward. Førhen vogtede Kasper Schmeichel buret på King Power Stadium, og en stor del af kollapset skyldes danskerens fravær.

Det mener den franske fodboldlegende Frank Leboeuf, da Tipsbladet talte med ham under hans besøg i Danmark, hvor han fremviste VM-pokalen.

– For to måneder siden var han kaptajn i Leicester, og se nu den nye målmand i Leicester Ward han lider og Leicester er sidst. På grund af hvad? Fordi Kasper forlod dem. Måske også på grund af, at Fofana skiftede. Men især fordi Kasper forlod dem. Han var lederen på banen, i omklædningsrummet og på målmandsposten.

Kasper Schmeichel skiftede denne sommer Leicester ud med OGC Nice i Frankrig, hvor han har fået skarp kritik for sine præstationer på banen. Frank Leboeuf tager dog danskeren i forsvar.

– Man bliver nødt til at give folk tid, selv hvis det er så god en målmand som Kasper Schmeichel, der ankom fra Leicester. Han har brug for tid til at falde til, sørge for at familien har det godt, børnene er på plads, konen er glad og så får man præstationerne på banen tilbage. Man skal tilpasse sig til en ny liga, nye spillere og hvordan Nice spiller. Jeg er slet ikke i tvivl om, at Kasper Schmeichel bliver en succes i Nice.

– Jeg så ham for landsholdet [mod Frankrig, red.], hvor han var kampens spiller. Jeg hørte det selv blive råbt på stadion. Han var fantastisk. Man mister ikke evnen til at spille fodbold og man glemmer det heller ikke, siger Frank Leboeuf.

Kasper Schmeichel, 35 år, har indtil videre noteret sig for ni kampe i Nice-trøjen. På det seneste er Marcin Bulka blevet foretrukket foran danskeren.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Et ‘angreb’ på Superligaen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Kroatien

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Schweiz – Algeriet

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket