I mange år blev Everton kategoriseret som ‘best of the rest’, men i de senere år har Leicester overtaget titlen i Premier League.
De har været med helt fremme nogle år, til tider drillet de største klubber og i 2016 vandt de sensationelt det engelske mesterskab. Men i denne sæson er Brendan Rodgers mandskab kuldsejlet.
Man roder rundt i bunden af Premier League, hvor særligt målene regner ind bag klubbens nye førstekeeper Danny Ward. Førhen vogtede Kasper Schmeichel buret på King Power Stadium, og en stor del af kollapset skyldes danskerens fravær.
Det mener den franske fodboldlegende Frank Leboeuf, da Tipsbladet talte med ham under hans besøg i Danmark, hvor han fremviste VM-pokalen.
– For to måneder siden var han kaptajn i Leicester, og se nu den nye målmand i Leicester Ward han lider og Leicester er sidst. På grund af hvad? Fordi Kasper forlod dem. Måske også på grund af, at Fofana skiftede. Men især fordi Kasper forlod dem. Han var lederen på banen, i omklædningsrummet og på målmandsposten.
Kasper Schmeichel skiftede denne sommer Leicester ud med OGC Nice i Frankrig, hvor han har fået skarp kritik for sine præstationer på banen. Frank Leboeuf tager dog danskeren i forsvar.
– Man bliver nødt til at give folk tid, selv hvis det er så god en målmand som Kasper Schmeichel, der ankom fra Leicester. Han har brug for tid til at falde til, sørge for at familien har det godt, børnene er på plads, konen er glad og så får man præstationerne på banen tilbage. Man skal tilpasse sig til en ny liga, nye spillere og hvordan Nice spiller. Jeg er slet ikke i tvivl om, at Kasper Schmeichel bliver en succes i Nice.
– Jeg så ham for landsholdet [mod Frankrig, red.], hvor han var kampens spiller. Jeg hørte det selv blive råbt på stadion. Han var fantastisk. Man mister ikke evnen til at spille fodbold og man glemmer det heller ikke, siger Frank Leboeuf.
Kasper Schmeichel, 35 år, har indtil videre noteret sig for ni kampe i Nice-trøjen. På det seneste er Marcin Bulka blevet foretrukket foran danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superligaen dropper det
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
