Målløs legende: Dansk stjerne er årsag til kollaps

Siden afgangen af dansk stjerne er det gået helt galt i den ellers så succesfulde Premier League-klub.



I mange år blev Everton kategoriseret som ‘best of the rest’, men i de senere år har Leicester overtaget titlen i Premier League.

De har været med helt fremme nogle år, til tider drillet de største klubber og i 2016 vandt de sensationelt det engelske mesterskab. Men i denne sæson er Brendan Rodgers mandskab kuldsejlet.

Man roder rundt i bunden af Premier League, hvor særligt målene regner ind bag klubbens nye førstekeeper Danny Ward. Førhen vogtede Kasper Schmeichel buret på King Power Stadium, og en stor del af kollapset skyldes danskerens fravær.

Det mener den franske fodboldlegende Frank Leboeuf, da Tipsbladet talte med ham under hans besøg i Danmark, hvor han fremviste VM-pokalen.

– For to måneder siden var han kaptajn i Leicester, og se nu den nye målmand i Leicester Ward han lider og Leicester er sidst. På grund af hvad? Fordi Kasper forlod dem. Måske også på grund af, at Fofana skiftede. Men især fordi Kasper forlod dem. Han var lederen på banen, i omklædningsrummet og på målmandsposten.

Kasper Schmeichel skiftede denne sommer Leicester ud med OGC Nice i Frankrig, hvor han har fået skarp kritik for sine præstationer på banen. Frank Leboeuf tager dog danskeren i forsvar.

– Man bliver nødt til at give folk tid, selv hvis det er så god en målmand som Kasper Schmeichel, der ankom fra Leicester. Han har brug for tid til at falde til, sørge for at familien har det godt, børnene er på plads, konen er glad og så får man præstationerne på banen tilbage. Man skal tilpasse sig til en ny liga, nye spillere og hvordan Nice spiller. Jeg er slet ikke i tvivl om, at Kasper Schmeichel bliver en succes i Nice.

– Jeg så ham for landsholdet [mod Frankrig, red.], hvor han var kampens spiller. Jeg hørte det selv blive råbt på stadion. Han var fantastisk. Man mister ikke evnen til at spille fodbold og man glemmer det heller ikke, siger Frank Leboeuf.

Kasper Schmeichel, 35 år, har indtil videre noteret sig for ni kampe i Nice-trøjen. På det seneste er Marcin Bulka blevet foretrukket foran danskeren.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!