Mads Hermansen: En stor ting i Danmark

Mads Hermansen er rigtig glad for tilværelsen i Leicester, som han håber på at etablere i den lidt sjovere ende af Premier League som i klubbens velmagtsdage.



En dansk målmand i Leicester lyder for de fleste ikke fremmed – fra 2011 til 2022 hed han Kasper Schmeichel, og siden sidste sommer har han heddet Mads Hermansen.

Den tidligere Brøndby-keeper har allerede fundet fodfæste i England og er en af Leicesters profiler, der i sidste sæson var med til at rykke klubben op i Premier League.

Blot en enkelt sejr er det blevet til efter oprykningen, men Mads Hermansen håber alligevel på, at han kan være med til at bringe Leicester tilbage de glade dage for snart ti år siden, hvor man helt sensationelt vandt Premier League.

Det fortæller han i et stort interview med den britiske avis I.

– Det er en kæmpe klub. Vi har selvfølgelig lige været nede i The Championship, men henover de seneste ti år har Leicester været en kæmpe klub i engelsk fodbold. Det er vigtigt for os at bringe Leicester tilbage, hvor klubben virkelig hører til.

Selvom Mads Hermansen blot var teenager, da Kasper Schmeichel, Jamie Vardy og en fremadstormende N'Golo Kanté vandt Premier League i 2016, så kan han sagtens huske Leicesters velmagtsdage.

– Det var stort alle steder. Kasper var målmand, så det var også en stor ting i Danmark, og jeg fulgte den sæson tæt. Det var specielt, og det er det også nu at være en del af Leicester og klubbens historie, siger Mads Hermansen.

Målmanden har også høstet masser af roser for sit målmandsspil og ikke mindst evner med bolden.

– Jeg er god med bolden, kan godt lide at aflevere og være en del af opbygningsspillet. Jeg mener også, at jeg er god til at læse og forstå spillet med gode reflekser og redninger i målmandsspillet, siger den tidligere Brøndby-stjerne.

Mads Hermansen, 24 år, har stået fem gange i Premier League og har indkasseret otte scoringer. Dermed har han endnu sit første clean sheet til gode, som kan komme denne weekend, hvor man dog skal på en hård opgave på Emirates Stadium.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Hvor er I vilde, AGF!



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Vildt Superliga-rygte afvises

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Superliga-retur?

Her er FC Københavns pris på William Clem