En dansk målmand i Leicester lyder for de fleste ikke fremmed – fra 2011 til 2022 hed han Kasper Schmeichel, og siden sidste sommer har han heddet Mads Hermansen.
Den tidligere Brøndby-keeper har allerede fundet fodfæste i England og er en af Leicesters profiler, der i sidste sæson var med til at rykke klubben op i Premier League.
Blot en enkelt sejr er det blevet til efter oprykningen, men Mads Hermansen håber alligevel på, at han kan være med til at bringe Leicester tilbage de glade dage for snart ti år siden, hvor man helt sensationelt vandt Premier League.
Det fortæller han i et stort interview med den britiske avis I.
– Det er en kæmpe klub. Vi har selvfølgelig lige været nede i The Championship, men henover de seneste ti år har Leicester været en kæmpe klub i engelsk fodbold. Det er vigtigt for os at bringe Leicester tilbage, hvor klubben virkelig hører til.
Selvom Mads Hermansen blot var teenager, da Kasper Schmeichel, Jamie Vardy og en fremadstormende N'Golo Kanté vandt Premier League i 2016, så kan han sagtens huske Leicesters velmagtsdage.
– Det var stort alle steder. Kasper var målmand, så det var også en stor ting i Danmark, og jeg fulgte den sæson tæt. Det var specielt, og det er det også nu at være en del af Leicester og klubbens historie, siger Mads Hermansen.
Målmanden har også høstet masser af roser for sit målmandsspil og ikke mindst evner med bolden.
– Jeg er god med bolden, kan godt lide at aflevere og være en del af opbygningsspillet. Jeg mener også, at jeg er god til at læse og forstå spillet med gode reflekser og redninger i målmandsspillet, siger den tidligere Brøndby-stjerne.
Mads Hermansen, 24 år, har stået fem gange i Premier League og har indkasseret otte scoringer. Dermed har han endnu sit første clean sheet til gode, som kan komme denne weekend, hvor man dog skal på en hård opgave på Emirates Stadium.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT