En dansk målmand i Leicester lyder for de fleste ikke fremmed – fra 2011 til 2022 hed han Kasper Schmeichel, og siden sidste sommer har han heddet Mads Hermansen.
Den tidligere Brøndby-keeper har allerede fundet fodfæste i England og er en af Leicesters profiler, der i sidste sæson var med til at rykke klubben op i Premier League.
Blot en enkelt sejr er det blevet til efter oprykningen, men Mads Hermansen håber alligevel på, at han kan være med til at bringe Leicester tilbage de glade dage for snart ti år siden, hvor man helt sensationelt vandt Premier League.
Det fortæller han i et stort interview med den britiske avis I.
– Det er en kæmpe klub. Vi har selvfølgelig lige været nede i The Championship, men henover de seneste ti år har Leicester været en kæmpe klub i engelsk fodbold. Det er vigtigt for os at bringe Leicester tilbage, hvor klubben virkelig hører til.
Selvom Mads Hermansen blot var teenager, da Kasper Schmeichel, Jamie Vardy og en fremadstormende N'Golo Kanté vandt Premier League i 2016, så kan han sagtens huske Leicesters velmagtsdage.
– Det var stort alle steder. Kasper var målmand, så det var også en stor ting i Danmark, og jeg fulgte den sæson tæt. Det var specielt, og det er det også nu at være en del af Leicester og klubbens historie, siger Mads Hermansen.
Målmanden har også høstet masser af roser for sit målmandsspil og ikke mindst evner med bolden.
– Jeg er god med bolden, kan godt lide at aflevere og være en del af opbygningsspillet. Jeg mener også, at jeg er god til at læse og forstå spillet med gode reflekser og redninger i målmandsspillet, siger den tidligere Brøndby-stjerne.
Mads Hermansen, 24 år, har stået fem gange i Premier League og har indkasseret otte scoringer. Dermed har han endnu sit første clean sheet til gode, som kan komme denne weekend, hvor man dog skal på en hård opgave på Emirates Stadium.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER