Mads Hermansen: En stor ting i Danmark

Mads Hermansen er rigtig glad for tilværelsen i Leicester, som han håber på at etablere i den lidt sjovere ende af Premier League som i klubbens velmagtsdage.



En dansk målmand i Leicester lyder for de fleste ikke fremmed – fra 2011 til 2022 hed han Kasper Schmeichel, og siden sidste sommer har han heddet Mads Hermansen.

Den tidligere Brøndby-keeper har allerede fundet fodfæste i England og er en af Leicesters profiler, der i sidste sæson var med til at rykke klubben op i Premier League.

Blot en enkelt sejr er det blevet til efter oprykningen, men Mads Hermansen håber alligevel på, at han kan være med til at bringe Leicester tilbage de glade dage for snart ti år siden, hvor man helt sensationelt vandt Premier League.

Det fortæller han i et stort interview med den britiske avis I.

– Det er en kæmpe klub. Vi har selvfølgelig lige været nede i The Championship, men henover de seneste ti år har Leicester været en kæmpe klub i engelsk fodbold. Det er vigtigt for os at bringe Leicester tilbage, hvor klubben virkelig hører til.

Selvom Mads Hermansen blot var teenager, da Kasper Schmeichel, Jamie Vardy og en fremadstormende N'Golo Kanté vandt Premier League i 2016, så kan han sagtens huske Leicesters velmagtsdage.

– Det var stort alle steder. Kasper var målmand, så det var også en stor ting i Danmark, og jeg fulgte den sæson tæt. Det var specielt, og det er det også nu at være en del af Leicester og klubbens historie, siger Mads Hermansen.

Målmanden har også høstet masser af roser for sit målmandsspil og ikke mindst evner med bolden.

– Jeg er god med bolden, kan godt lide at aflevere og være en del af opbygningsspillet. Jeg mener også, at jeg er god til at læse og forstå spillet med gode reflekser og redninger i målmandsspillet, siger den tidligere Brøndby-stjerne.

Mads Hermansen, 24 år, har stået fem gange i Premier League og har indkasseret otte scoringer. Dermed har han endnu sit første clean sheet til gode, som kan komme denne weekend, hvor man dog skal på en hård opgave på Emirates Stadium.





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!