Mads Hermansen: En stor ting i Danmark

Mads Hermansen er rigtig glad for tilværelsen i Leicester, som han håber på at etablere i den lidt sjovere ende af Premier League som i klubbens velmagtsdage.



En dansk målmand i Leicester lyder for de fleste ikke fremmed – fra 2011 til 2022 hed han Kasper Schmeichel, og siden sidste sommer har han heddet Mads Hermansen.

Den tidligere Brøndby-keeper har allerede fundet fodfæste i England og er en af Leicesters profiler, der i sidste sæson var med til at rykke klubben op i Premier League.

Blot en enkelt sejr er det blevet til efter oprykningen, men Mads Hermansen håber alligevel på, at han kan være med til at bringe Leicester tilbage de glade dage for snart ti år siden, hvor man helt sensationelt vandt Premier League.

Det fortæller han i et stort interview med den britiske avis I.

– Det er en kæmpe klub. Vi har selvfølgelig lige været nede i The Championship, men henover de seneste ti år har Leicester været en kæmpe klub i engelsk fodbold. Det er vigtigt for os at bringe Leicester tilbage, hvor klubben virkelig hører til.

Selvom Mads Hermansen blot var teenager, da Kasper Schmeichel, Jamie Vardy og en fremadstormende N'Golo Kanté vandt Premier League i 2016, så kan han sagtens huske Leicesters velmagtsdage.

– Det var stort alle steder. Kasper var målmand, så det var også en stor ting i Danmark, og jeg fulgte den sæson tæt. Det var specielt, og det er det også nu at være en del af Leicester og klubbens historie, siger Mads Hermansen.

Målmanden har også høstet masser af roser for sit målmandsspil og ikke mindst evner med bolden.

– Jeg er god med bolden, kan godt lide at aflevere og være en del af opbygningsspillet. Jeg mener også, at jeg er god til at læse og forstå spillet med gode reflekser og redninger i målmandsspillet, siger den tidligere Brøndby-stjerne.

Mads Hermansen, 24 år, har stået fem gange i Premier League og har indkasseret otte scoringer. Dermed har han endnu sit første clean sheet til gode, som kan komme denne weekend, hvor man dog skal på en hård opgave på Emirates Stadium.





LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard



LIVE

TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FCK misser landsholdsspiller

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bayern München på plads til Superliga-brag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’