Mads Hermansen: En stor ting i Danmark

Mads Hermansen er rigtig glad for tilværelsen i Leicester, som han håber på at etablere i den lidt sjovere ende af Premier League som i klubbens velmagtsdage.



En dansk målmand i Leicester lyder for de fleste ikke fremmed – fra 2011 til 2022 hed han Kasper Schmeichel, og siden sidste sommer har han heddet Mads Hermansen.

Den tidligere Brøndby-keeper har allerede fundet fodfæste i England og er en af Leicesters profiler, der i sidste sæson var med til at rykke klubben op i Premier League.

Blot en enkelt sejr er det blevet til efter oprykningen, men Mads Hermansen håber alligevel på, at han kan være med til at bringe Leicester tilbage de glade dage for snart ti år siden, hvor man helt sensationelt vandt Premier League.

Det fortæller han i et stort interview med den britiske avis I.

– Det er en kæmpe klub. Vi har selvfølgelig lige været nede i The Championship, men henover de seneste ti år har Leicester været en kæmpe klub i engelsk fodbold. Det er vigtigt for os at bringe Leicester tilbage, hvor klubben virkelig hører til.

Selvom Mads Hermansen blot var teenager, da Kasper Schmeichel, Jamie Vardy og en fremadstormende N'Golo Kanté vandt Premier League i 2016, så kan han sagtens huske Leicesters velmagtsdage.

– Det var stort alle steder. Kasper var målmand, så det var også en stor ting i Danmark, og jeg fulgte den sæson tæt. Det var specielt, og det er det også nu at være en del af Leicester og klubbens historie, siger Mads Hermansen.

Målmanden har også høstet masser af roser for sit målmandsspil og ikke mindst evner med bolden.

– Jeg er god med bolden, kan godt lide at aflevere og være en del af opbygningsspillet. Jeg mener også, at jeg er god til at læse og forstå spillet med gode reflekser og redninger i målmandsspillet, siger den tidligere Brøndby-stjerne.

Mads Hermansen, 24 år, har stået fem gange i Premier League og har indkasseret otte scoringer. Dermed har han endnu sit første clean sheet til gode, som kan komme denne weekend, hvor man dog skal på en hård opgave på Emirates Stadium.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Portugal – Usbekistan

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sender opfordring til Superliga-træner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Slagter stjerner: Noget lort!

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper