Mads Hermansen har fået en glimrende start på tilværelsen i Premier League, hvor han har bevist, at han sagtens kan begå sig på niveauet i verdens bedste liga.
Den danske målmand har derfor haft en sikker plads på målmandsposten hos Leicester City. Holdet har dog pointmæssigt ikke fået den start, som oprykkerne havde drømt om. Det har betydet, at der allerede midtvejs i sæsonen er blevet skiftet ud på trænerposten, hvor den legendariske Manchester United-angriber Ruud van Nistelrooy nu har overtaget managerrollen. Leicester ligger aktuelt på en 16.-plads i Premier League.
I et eksklusivt interview med Football Focus på BBC fortæller Mads Hermansen om, hvordan han følger med i fodboldverdenen, når han ikke selv står på banen. Her afslører landsholdsmålmanden sin særlige tilgang til, hvordan han følger med på fjernsynet, når han ser rivalerne spille i Premier League: Han slukker nemlig for lyden.
– Jeg tror, at kommentatorerne nogle gange kan fordreje det, der i virkeligheden sker på banen. Derfor foretrækker jeg i stedet at lade mine egne refleksioner komme i spil, baseret på det, som jeg ser udfolde sig på banen.
Metoden skulle hjælpe Mads Hermansen med ikke at lade sig påvirke af andres holdninger end hans egne, hvilket gør det lettere for ham at lave sin egen analyse.
Selvom den danske målmand har modtaget ros fra flere kanter for sine præstationer i denne sæson, viser statistikkerne også, at det kan være en voldsom opgave at stå på mål for et oprykkerhold til Premier League. Således har danskeren indkasseret 30 mål i 15 kampe, mens det kun er blevet til et enkelt clean sheet.
Spørgsmålet er så, hvordan statistikkerne ser ud efter kampen lørdag eftermiddag, hvor Mads Hermansen formentlig starter inde for Leicester i deres møde med Newcastle United.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE: FC København er videre i Conference League
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE