Mads Hermansen gider ikke kommentatorlyd

Den danske målmand har sin helt egen måde at se fodboldkampe på.



Mads Hermansen har fået en glimrende start på tilværelsen i Premier League, hvor han har bevist, at han sagtens kan begå sig på niveauet i verdens bedste liga.

Den danske målmand har derfor haft en sikker plads på målmandsposten hos Leicester City. Holdet har dog pointmæssigt ikke fået den start, som oprykkerne havde drømt om. Det har betydet, at der allerede midtvejs i sæsonen er blevet skiftet ud på trænerposten, hvor den legendariske Manchester United-angriber Ruud van Nistelrooy nu har overtaget managerrollen. Leicester ligger aktuelt på en 16.-plads i Premier League.

I et eksklusivt interview med Football Focus på BBC fortæller Mads Hermansen om, hvordan han følger med i fodboldverdenen, når han ikke selv står på banen. Her afslører landsholdsmålmanden sin særlige tilgang til, hvordan han følger med på fjernsynet, når han ser rivalerne spille i Premier League: Han slukker nemlig for lyden.

– Jeg tror, at kommentatorerne nogle gange kan fordreje det, der i virkeligheden sker på banen. Derfor foretrækker jeg i stedet at lade mine egne refleksioner komme i spil, baseret på det, som jeg ser udfolde sig på banen.

Metoden skulle hjælpe Mads Hermansen med ikke at lade sig påvirke af andres holdninger end hans egne, hvilket gør det lettere for ham at lave sin egen analyse.

Selvom den danske målmand har modtaget ros fra flere kanter for sine præstationer i denne sæson, viser statistikkerne også, at det kan være en voldsom opgave at stå på mål for et oprykkerhold til Premier League. Således har danskeren indkasseret 30 mål i 15 kampe, mens det kun er blevet til et enkelt clean sheet.

Spørgsmålet er så, hvordan statistikkerne ser ud efter kampen lørdag eftermiddag, hvor Mads Hermansen formentlig starter inde for Leicester i deres møde med Newcastle United.





LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!