Mads Hermansen gider ikke kommentatorlyd

Den danske målmand har sin helt egen måde at se fodboldkampe på.



Mads Hermansen har fået en glimrende start på tilværelsen i Premier League, hvor han har bevist, at han sagtens kan begå sig på niveauet i verdens bedste liga.

Den danske målmand har derfor haft en sikker plads på målmandsposten hos Leicester City. Holdet har dog pointmæssigt ikke fået den start, som oprykkerne havde drømt om. Det har betydet, at der allerede midtvejs i sæsonen er blevet skiftet ud på trænerposten, hvor den legendariske Manchester United-angriber Ruud van Nistelrooy nu har overtaget managerrollen. Leicester ligger aktuelt på en 16.-plads i Premier League.

I et eksklusivt interview med Football Focus på BBC fortæller Mads Hermansen om, hvordan han følger med i fodboldverdenen, når han ikke selv står på banen. Her afslører landsholdsmålmanden sin særlige tilgang til, hvordan han følger med på fjernsynet, når han ser rivalerne spille i Premier League: Han slukker nemlig for lyden.

– Jeg tror, at kommentatorerne nogle gange kan fordreje det, der i virkeligheden sker på banen. Derfor foretrækker jeg i stedet at lade mine egne refleksioner komme i spil, baseret på det, som jeg ser udfolde sig på banen.

Metoden skulle hjælpe Mads Hermansen med ikke at lade sig påvirke af andres holdninger end hans egne, hvilket gør det lettere for ham at lave sin egen analyse.

Selvom den danske målmand har modtaget ros fra flere kanter for sine præstationer i denne sæson, viser statistikkerne også, at det kan være en voldsom opgave at stå på mål for et oprykkerhold til Premier League. Således har danskeren indkasseret 30 mål i 15 kampe, mens det kun er blevet til et enkelt clean sheet.

Spørgsmålet er så, hvordan statistikkerne ser ud efter kampen lørdag eftermiddag, hvor Mads Hermansen formentlig starter inde for Leicester i deres møde med Newcastle United.







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Han var i spil som Brøndby-træner

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller