Mads Hermansen har fået en glimrende start på tilværelsen i Premier League, hvor han har bevist, at han sagtens kan begå sig på niveauet i verdens bedste liga.
Den danske målmand har derfor haft en sikker plads på målmandsposten hos Leicester City. Holdet har dog pointmæssigt ikke fået den start, som oprykkerne havde drømt om. Det har betydet, at der allerede midtvejs i sæsonen er blevet skiftet ud på trænerposten, hvor den legendariske Manchester United-angriber Ruud van Nistelrooy nu har overtaget managerrollen. Leicester ligger aktuelt på en 16.-plads i Premier League.
I et eksklusivt interview med Football Focus på BBC fortæller Mads Hermansen om, hvordan han følger med i fodboldverdenen, når han ikke selv står på banen. Her afslører landsholdsmålmanden sin særlige tilgang til, hvordan han følger med på fjernsynet, når han ser rivalerne spille i Premier League: Han slukker nemlig for lyden.
– Jeg tror, at kommentatorerne nogle gange kan fordreje det, der i virkeligheden sker på banen. Derfor foretrækker jeg i stedet at lade mine egne refleksioner komme i spil, baseret på det, som jeg ser udfolde sig på banen.
Metoden skulle hjælpe Mads Hermansen med ikke at lade sig påvirke af andres holdninger end hans egne, hvilket gør det lettere for ham at lave sin egen analyse.
Selvom den danske målmand har modtaget ros fra flere kanter for sine præstationer i denne sæson, viser statistikkerne også, at det kan være en voldsom opgave at stå på mål for et oprykkerhold til Premier League. Således har danskeren indkasseret 30 mål i 15 kampe, mens det kun er blevet til et enkelt clean sheet.
Spørgsmålet er så, hvordan statistikkerne ser ud efter kampen lørdag eftermiddag, hvor Mads Hermansen formentlig starter inde for Leicester i deres møde med Newcastle United.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Canada kan vinde hjørneduellen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER