Mads Hermansen har fået en glimrende start på tilværelsen i Premier League, hvor han har bevist, at han sagtens kan begå sig på niveauet i verdens bedste liga.
Den danske målmand har derfor haft en sikker plads på målmandsposten hos Leicester City. Holdet har dog pointmæssigt ikke fået den start, som oprykkerne havde drømt om. Det har betydet, at der allerede midtvejs i sæsonen er blevet skiftet ud på trænerposten, hvor den legendariske Manchester United-angriber Ruud van Nistelrooy nu har overtaget managerrollen. Leicester ligger aktuelt på en 16.-plads i Premier League.
I et eksklusivt interview med Football Focus på BBC fortæller Mads Hermansen om, hvordan han følger med i fodboldverdenen, når han ikke selv står på banen. Her afslører landsholdsmålmanden sin særlige tilgang til, hvordan han følger med på fjernsynet, når han ser rivalerne spille i Premier League: Han slukker nemlig for lyden.
– Jeg tror, at kommentatorerne nogle gange kan fordreje det, der i virkeligheden sker på banen. Derfor foretrækker jeg i stedet at lade mine egne refleksioner komme i spil, baseret på det, som jeg ser udfolde sig på banen.
Metoden skulle hjælpe Mads Hermansen med ikke at lade sig påvirke af andres holdninger end hans egne, hvilket gør det lettere for ham at lave sin egen analyse.
Selvom den danske målmand har modtaget ros fra flere kanter for sine præstationer i denne sæson, viser statistikkerne også, at det kan være en voldsom opgave at stå på mål for et oprykkerhold til Premier League. Således har danskeren indkasseret 30 mål i 15 kampe, mens det kun er blevet til et enkelt clean sheet.
Spørgsmålet er så, hvordan statistikkerne ser ud efter kampen lørdag eftermiddag, hvor Mads Hermansen formentlig starter inde for Leicester i deres møde med Newcastle United.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske