Ole Gunnar Solskjær er fortid i Manchester United, efter klubben søndag valgte at fyre ham grundet dårlige resultater i for lang en periode.
Nordmanden fik beskeden søndag morgen, og senere samme dag videregav han nyheden til spillertruppen.
Ifølge Manchester United-anfører Harry Maguire var det et følelseladet moment, da Solskjær tog afsked med truppen og staben.
Det fortæller han på pressemødet forud for tirsdagens Champions League-kamp mod Villareal.
– Det var meget hårdt for ham (Solskjær, red.), da han søndag samlede os og fortalte, hvad der var sket. Lørdagens resultat var ikke godt nok, men helt generelt har det i lang tid set skidt ud. Ole har betalt prisen, og vi spillere må også tage et stort ansvar for det, siger han og fortsætter.
– Han samlede os og talte med os. Det var meget følelsesladet dag, fordi han er en stor legende i klubben og vil blive ved med at være det. Han ønskede os alt det bedste og sagde, at han altid ville støtte os. Han håber for os, at vi vinder alle vores kommende kampe, siger han.
Fyringen af Solskjær betyder, at Manchester United står uden en permanent træner, men Solskjærs assistenttræner, Michael Carrick, er indsat som midlertidig cheftræner, indtil klubben får kørt fremtidens mand i stilling.
Allerede tirsdag skal de røde djævle med Carrick i spidsen i aktion, når de møder Villareal i Champions League-gruppespillet.
Med blot to kampe tilbage af gruppespillet er tirsdagens kamp uhyre vigtig for United, der lige nu er placeret som nummer 1 i gruppe F med syv point.
Tirsdagens spanske modstander har samme antal point, mens Atalanta på tredjepladsen har fem point, og schweiziske Young Boys indtager sidstpladsen med tre point.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
