Ole Gunnar Solskjær er fortid i Manchester United, efter klubben søndag valgte at fyre ham grundet dårlige resultater i for lang en periode.
Nordmanden fik beskeden søndag morgen, og senere samme dag videregav han nyheden til spillertruppen.
Ifølge Manchester United-anfører Harry Maguire var det et følelseladet moment, da Solskjær tog afsked med truppen og staben.
Det fortæller han på pressemødet forud for tirsdagens Champions League-kamp mod Villareal.
– Det var meget hårdt for ham (Solskjær, red.), da han søndag samlede os og fortalte, hvad der var sket. Lørdagens resultat var ikke godt nok, men helt generelt har det i lang tid set skidt ud. Ole har betalt prisen, og vi spillere må også tage et stort ansvar for det, siger han og fortsætter.
– Han samlede os og talte med os. Det var meget følelsesladet dag, fordi han er en stor legende i klubben og vil blive ved med at være det. Han ønskede os alt det bedste og sagde, at han altid ville støtte os. Han håber for os, at vi vinder alle vores kommende kampe, siger han.
Fyringen af Solskjær betyder, at Manchester United står uden en permanent træner, men Solskjærs assistenttræner, Michael Carrick, er indsat som midlertidig cheftræner, indtil klubben får kørt fremtidens mand i stilling.
Allerede tirsdag skal de røde djævle med Carrick i spidsen i aktion, når de møder Villareal i Champions League-gruppespillet.
Med blot to kampe tilbage af gruppespillet er tirsdagens kamp uhyre vigtig for United, der lige nu er placeret som nummer 1 i gruppe F med syv point.
Tirsdagens spanske modstander har samme antal point, mens Atalanta på tredjepladsen har fem point, og schweiziske Young Boys indtager sidstpladsen med tre point.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
