Maguire afslører: Solskjærs sidste ord til truppen

Manchester United-anføreren har løftet sløret for, hvad den norske træner sagde til spillerne, da han tog afsked med dem.



Ole Gunnar Solskjær er fortid i Manchester United, efter klubben søndag valgte at fyre ham grundet dårlige resultater i for lang en periode. 

Nordmanden fik beskeden søndag morgen, og senere samme dag videregav han nyheden til spillertruppen. 

Ifølge Manchester United-anfører Harry Maguire var det et følelseladet moment, da Solskjær tog afsked med truppen og staben. 

Det fortæller han på pressemødet forud for tirsdagens Champions League-kamp mod Villareal. 

– Det var meget hårdt for ham (Solskjær, red.), da han søndag samlede os og fortalte, hvad der var sket. Lørdagens resultat var ikke godt nok, men helt generelt har det i lang tid set skidt ud. Ole har betalt prisen, og vi spillere må også tage et stort ansvar for det, siger han og fortsætter. 

– Han samlede os og talte med os. Det var meget følelsesladet dag, fordi han er en stor legende i klubben og vil blive ved med at være det. Han ønskede os alt det bedste og sagde, at han altid ville støtte os. Han håber for os, at vi vinder alle vores kommende kampe, siger han. 

Fyringen af Solskjær betyder, at Manchester United står uden en permanent træner, men Solskjærs assistenttræner, Michael Carrick, er indsat som midlertidig cheftræner, indtil klubben får kørt fremtidens mand i stilling. 

Allerede tirsdag skal de røde djævle med Carrick i spidsen i aktion, når de møder Villareal i Champions League-gruppespillet. 

Med blot to kampe tilbage af gruppespillet er tirsdagens kamp uhyre vigtig for United, der lige nu er placeret som nummer 1 i gruppe F med syv point. 

Tirsdagens spanske modstander har samme antal point, mens Atalanta på tredjepladsen har fem point, og schweiziske Young Boys indtager sidstpladsen med tre point.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chelsea – Nottingham Forest

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer