Maguire afslører: Solskjærs sidste ord til truppen

Manchester United-anføreren har løftet sløret for, hvad den norske træner sagde til spillerne, da han tog afsked med dem.



Ole Gunnar Solskjær er fortid i Manchester United, efter klubben søndag valgte at fyre ham grundet dårlige resultater i for lang en periode. 

Nordmanden fik beskeden søndag morgen, og senere samme dag videregav han nyheden til spillertruppen. 

Ifølge Manchester United-anfører Harry Maguire var det et følelseladet moment, da Solskjær tog afsked med truppen og staben. 

Det fortæller han på pressemødet forud for tirsdagens Champions League-kamp mod Villareal. 

– Det var meget hårdt for ham (Solskjær, red.), da han søndag samlede os og fortalte, hvad der var sket. Lørdagens resultat var ikke godt nok, men helt generelt har det i lang tid set skidt ud. Ole har betalt prisen, og vi spillere må også tage et stort ansvar for det, siger han og fortsætter. 

– Han samlede os og talte med os. Det var meget følelsesladet dag, fordi han er en stor legende i klubben og vil blive ved med at være det. Han ønskede os alt det bedste og sagde, at han altid ville støtte os. Han håber for os, at vi vinder alle vores kommende kampe, siger han. 

Fyringen af Solskjær betyder, at Manchester United står uden en permanent træner, men Solskjærs assistenttræner, Michael Carrick, er indsat som midlertidig cheftræner, indtil klubben får kørt fremtidens mand i stilling. 

Allerede tirsdag skal de røde djævle med Carrick i spidsen i aktion, når de møder Villareal i Champions League-gruppespillet. 

Med blot to kampe tilbage af gruppespillet er tirsdagens kamp uhyre vigtig for United, der lige nu er placeret som nummer 1 i gruppe F med syv point. 

Tirsdagens spanske modstander har samme antal point, mens Atalanta på tredjepladsen har fem point, og schweiziske Young Boys indtager sidstpladsen med tre point.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Superligaen dropper det

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen