En kirkegård for fodboldspillere. Det er, hvad Manchester United efterhånden er blevet til, hvis man spørger Gary Neville.
Ifølge den tidligere Manchester United-profil, der i dag er ekspert på Sky Sports, er et af klubbens helt store problemer nemlig deres rekrutteringsstrategi over de seneste ni år. Ja, lige siden Sir Alex Ferguson forlod klubben.
I den periode har Manchester United hentet adskillige stjerner, men ifølge Gary Neville har kun to ud af 33 markante signings været en succes hidtil.
– Der er kun to signings på nuværende tidspunkt, som har været god værdi og har præsteret på et vist niveau. Bruno Fernandes er faldet lidt af på den, men på grund af de tal, han har ramt over to sæsoner, må man sige, at han har været været god – og [Zlatan] Ibrahimovic var god, siger Gary Neville ifølge engelske medier i Sky Sports mandagsstudie.
Dertil er der en håndfuld, der har været middelmådige signings, mens “75 procent” af de markante stigning ifølge Gary Neville ikke har haft succes.
Det er imidlertid ikke udelukkende spillernes skyld.
– Jeg ved, at der er en stor opfordring til at give spillerne skylden, og vi har givet spillerne skylden. Jeg var begejstret for mange af disse signings, selv sidste år med Sancho, Varane og Ronaldo. Det var fantastiske signings. Da Di Maria kom, tænkte vi også, "det her bliver en signing”.
– Men det er blevet en kirkegård for fodboldspillere, denne fodboldklub. Spillere overvejer nu selv, om de vil komme til klubben; du kan ikke få spillere ind, lyder det fra Gary Neville.
Du kan se, hvordan Gary Neville har vurderet Manchester Uniteds store signigns siden sommeren 2013, nedenfor:
Interesting breakdown of #mufc’s recruitment hit-rate post-2013 from Neville. Would’ve had Mata and Fellaini in amber and Shaw and Maguire in red. Even the greens: Ibrahimovic’s second season was a disaster and Fernandes has been dire for nearly a year pic.twitter.com/fOnF7oI44s
— Samuel Luckhurst (@samuelluckhurst) August 15, 2022
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Stopper karrieren
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT