En kirkegård for fodboldspillere. Det er, hvad Manchester United efterhånden er blevet til, hvis man spørger Gary Neville.
Ifølge den tidligere Manchester United-profil, der i dag er ekspert på Sky Sports, er et af klubbens helt store problemer nemlig deres rekrutteringsstrategi over de seneste ni år. Ja, lige siden Sir Alex Ferguson forlod klubben.
I den periode har Manchester United hentet adskillige stjerner, men ifølge Gary Neville har kun to ud af 33 markante signings været en succes hidtil.
– Der er kun to signings på nuværende tidspunkt, som har været god værdi og har præsteret på et vist niveau. Bruno Fernandes er faldet lidt af på den, men på grund af de tal, han har ramt over to sæsoner, må man sige, at han har været været god – og [Zlatan] Ibrahimovic var god, siger Gary Neville ifølge engelske medier i Sky Sports mandagsstudie.
Dertil er der en håndfuld, der har været middelmådige signings, mens “75 procent” af de markante stigning ifølge Gary Neville ikke har haft succes.
Det er imidlertid ikke udelukkende spillernes skyld.
– Jeg ved, at der er en stor opfordring til at give spillerne skylden, og vi har givet spillerne skylden. Jeg var begejstret for mange af disse signings, selv sidste år med Sancho, Varane og Ronaldo. Det var fantastiske signings. Da Di Maria kom, tænkte vi også, "det her bliver en signing”.
– Men det er blevet en kirkegård for fodboldspillere, denne fodboldklub. Spillere overvejer nu selv, om de vil komme til klubben; du kan ikke få spillere ind, lyder det fra Gary Neville.
Du kan se, hvordan Gary Neville har vurderet Manchester Uniteds store signigns siden sommeren 2013, nedenfor:
Interesting breakdown of #mufc’s recruitment hit-rate post-2013 from Neville. Would’ve had Mata and Fellaini in amber and Shaw and Maguire in red. Even the greens: Ibrahimovic’s second season was a disaster and Fernandes has been dire for nearly a year pic.twitter.com/fOnF7oI44s
— Samuel Luckhurst (@samuelluckhurst) August 15, 2022
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool