En kirkegård for fodboldspillere. Det er, hvad Manchester United efterhånden er blevet til, hvis man spørger Gary Neville.
Ifølge den tidligere Manchester United-profil, der i dag er ekspert på Sky Sports, er et af klubbens helt store problemer nemlig deres rekrutteringsstrategi over de seneste ni år. Ja, lige siden Sir Alex Ferguson forlod klubben.
I den periode har Manchester United hentet adskillige stjerner, men ifølge Gary Neville har kun to ud af 33 markante signings været en succes hidtil.
– Der er kun to signings på nuværende tidspunkt, som har været god værdi og har præsteret på et vist niveau. Bruno Fernandes er faldet lidt af på den, men på grund af de tal, han har ramt over to sæsoner, må man sige, at han har været været god – og [Zlatan] Ibrahimovic var god, siger Gary Neville ifølge engelske medier i Sky Sports mandagsstudie.
Dertil er der en håndfuld, der har været middelmådige signings, mens “75 procent” af de markante stigning ifølge Gary Neville ikke har haft succes.
Det er imidlertid ikke udelukkende spillernes skyld.
– Jeg ved, at der er en stor opfordring til at give spillerne skylden, og vi har givet spillerne skylden. Jeg var begejstret for mange af disse signings, selv sidste år med Sancho, Varane og Ronaldo. Det var fantastiske signings. Da Di Maria kom, tænkte vi også, "det her bliver en signing”.
– Men det er blevet en kirkegård for fodboldspillere, denne fodboldklub. Spillere overvejer nu selv, om de vil komme til klubben; du kan ikke få spillere ind, lyder det fra Gary Neville.
Du kan se, hvordan Gary Neville har vurderet Manchester Uniteds store signigns siden sommeren 2013, nedenfor:
Interesting breakdown of #mufc’s recruitment hit-rate post-2013 from Neville. Would’ve had Mata and Fellaini in amber and Shaw and Maguire in red. Even the greens: Ibrahimovic’s second season was a disaster and Fernandes has been dire for nearly a year pic.twitter.com/fOnF7oI44s
— Samuel Luckhurst (@samuelluckhurst) August 15, 2022
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Zanka ville spille gratis for FC København
Vil klage over VM-forhold
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
STORT INTERVIEW