– Man Utd er blevet en kirkegård for spillere

Gary Neville er ikke imponeret over, hvordan Manchester United har ageret på transfervinduet i de seneste ni +4.



En kirkegård for fodboldspillere. Det er, hvad Manchester United efterhånden er blevet til, hvis man spørger Gary Neville.

Ifølge den tidligere Manchester United-profil, der i dag er ekspert på Sky Sports, er et af klubbens helt store problemer nemlig deres rekrutteringsstrategi over de seneste ni år. Ja, lige siden Sir Alex Ferguson forlod klubben.

I den periode har Manchester United hentet adskillige stjerner, men ifølge Gary Neville har kun to ud af 33 markante signings været en succes hidtil.

– Der er kun to signings på nuværende tidspunkt, som har været god værdi og har præsteret på et vist niveau. Bruno Fernandes er faldet lidt af på den, men på grund af de tal, han har ramt over to sæsoner, må man sige, at han har været været god – og [Zlatan] Ibrahimovic var god, siger Gary Neville ifølge engelske medier i Sky Sports mandagsstudie.

Dertil er der en håndfuld, der har været middelmådige signings, mens “75 procent” af de markante stigning ifølge Gary Neville ikke har haft succes.

Det er imidlertid ikke udelukkende spillernes skyld.

– Jeg ved, at der er en stor opfordring til at give spillerne skylden, og vi har givet spillerne skylden. Jeg var begejstret for mange af disse signings, selv sidste år med Sancho, Varane og Ronaldo. Det var fantastiske signings. Da Di Maria kom, tænkte vi også, "det her bliver en signing”.

– Men det er blevet en kirkegård for fodboldspillere, denne fodboldklub. Spillere overvejer nu selv, om de vil komme til klubben; du kan ikke få spillere ind, lyder det fra Gary Neville.

Du kan se, hvordan Gary Neville har vurderet Manchester Uniteds store signigns siden sommeren 2013, nedenfor: 





Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Brasiliansk boost før Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA – Belgien

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh