• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Manchester City køber stopper hos Premier League-nedrykkere

Foto: Getty Images

Manchester City præsenterer endnu en forstærkning.

Af Victor Risager

Tirsdag kunne de præsentere Ferran Torres fra Valencia, og onsdag kan Manchester City præsentere endnu en forstærkning.

Pep Guardiola og kompagni har således købt forsvarsspilleren Nathan Ake fra Bournemouth, der i den forgangne sæson rykkede ud af Premier League, og udstyret ham med en femårig aftale. Det bekræfter Manchester City selv onsdag aften. 

- City har været det bedste hold i England i løbet af det sidste årti. At komme her er en drøm for mig. Det er et tophold fuld af spillere i verdensklasse, siger Nathan Ake til klubbens hjemmeside og fortsætter:

- Pep er en manager, der er beundret over hele verden - hvad han har gjort i spillet taler for sig selv. Den succes, han har haft, er utrolig, og den fodboldstil, han spiller, appellerer virkelig til mig. Jeg ved, at jeg bliver nødt til at arbejde hårdt for at komme ind på holdet, men det er, hvad jeg er her for at gøre. Jeg vil gøre hvad jeg kan for at yde et bidrag og hjælpe holdet med at vinde sølvtøj.

Den 25-årige hollænder har 11 landskampe for Holland på cv'et og har en fortid i Chelsea. 

På Twitter oplyser Bournemouth desuden, at det er klubbens største salg nogensinde. 

---------------------------

Se OB - FC Nordsjælland og Randers - AGF i weekendens Superliga på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus