Manchester City er midt i en svær periode med ustabile resultater, og lørdagens 2-2-kamp ude mod Crystal Palace i Premier League blev ingen undtagelse.
To gange var Crystal Palace foran i kampen, som endte med en pointdeling trods et rødt kort til Citys Rico Lewis i slutfasen.
City vandt sin seneste ligakamp med 3-0 over Nottingham Forest efter en periode forinden uden sejr i syv kampe i træk på tværs af turneringer.
Derfor var Pep Guardiolas tropper opsatte på at hente en sejr i lørdagens opgør. Men det skulle vise sig at blive for hård en opgave.
Efter fire minutter bragte Crystal Palace sig foran 1-0 på et mål af kantspilleren Daniel Munoz, der kom helt fri i feltet og sparkede bolden i nettet. Will Hughes stod for assisten, som snød hele City-forsvaret.
Et fornemt hovedstød fra City-angriberen Erling Haaland bragte balance i regnskabet efter en halv time.
Trængslerne for Pep Guardiolas kriseramte tropper fortsatte i anden halvleg, da hjemmeholdets Maxence Lacroix headede 2-1-målet i nettet på et hjørnespark efter 56 minutter.
City skulle nu til at jagte en udligning, og den fandt udeholdet efter 68 minutter efter et nydeligt opspil.
Det var Rico Lewis, der hamrede 2-2-målet i nettet med et godt træf på bolden.
Samme Lewis, der havde brokket sig til en advarsel tidligere i kampen, fik sit andet gule kort for en sen tackling på en modspiller.
Derfor blev de sidste minutter vanskelige for City, mens Crystal Palace fik færten en sejr.
Der blev dog ikke scoret mere i opgøret, og dermed er City efterladt på ligaens fjerdeplads med 27 point efter 15 kampe.
Liverpool, der fik udsat sin kamp mod Everton tidligere lørdag, topper rækken med 35 point efter 14 kampe.
Crystal Palace er nummer 16 med 13 point og skal stadig kæmpe for at komme væk fra bundstriden.
I en af de øvrige kampe vandt Brentford 4-2 hjemme over Newcastle. Christian Nørgaard blev noteret for en assist ved kampens første mål.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER