Manchester City er midt i en svær periode med ustabile resultater, og lørdagens 2-2-kamp ude mod Crystal Palace i Premier League blev ingen undtagelse.
To gange var Crystal Palace foran i kampen, som endte med en pointdeling trods et rødt kort til Citys Rico Lewis i slutfasen.
City vandt sin seneste ligakamp med 3-0 over Nottingham Forest efter en periode forinden uden sejr i syv kampe i træk på tværs af turneringer.
Derfor var Pep Guardiolas tropper opsatte på at hente en sejr i lørdagens opgør. Men det skulle vise sig at blive for hård en opgave.
Efter fire minutter bragte Crystal Palace sig foran 1-0 på et mål af kantspilleren Daniel Munoz, der kom helt fri i feltet og sparkede bolden i nettet. Will Hughes stod for assisten, som snød hele City-forsvaret.
Et fornemt hovedstød fra City-angriberen Erling Haaland bragte balance i regnskabet efter en halv time.
Trængslerne for Pep Guardiolas kriseramte tropper fortsatte i anden halvleg, da hjemmeholdets Maxence Lacroix headede 2-1-målet i nettet på et hjørnespark efter 56 minutter.
City skulle nu til at jagte en udligning, og den fandt udeholdet efter 68 minutter efter et nydeligt opspil.
Det var Rico Lewis, der hamrede 2-2-målet i nettet med et godt træf på bolden.
Samme Lewis, der havde brokket sig til en advarsel tidligere i kampen, fik sit andet gule kort for en sen tackling på en modspiller.
Derfor blev de sidste minutter vanskelige for City, mens Crystal Palace fik færten en sejr.
Der blev dog ikke scoret mere i opgøret, og dermed er City efterladt på ligaens fjerdeplads med 27 point efter 15 kampe.
Liverpool, der fik udsat sin kamp mod Everton tidligere lørdag, topper rækken med 35 point efter 14 kampe.
Crystal Palace er nummer 16 med 13 point og skal stadig kæmpe for at komme væk fra bundstriden.
I en af de øvrige kampe vandt Brentford 4-2 hjemme over Newcastle. Christian Nørgaard blev noteret for en assist ved kampens første mål.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Belgien – Senegal
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER