Manchester City skuffer igen

Manchester City udlignede to gange ude mod Crystal Palace, som var en mand i overtal i slutminutterne.



Manchester City er midt i en svær periode med ustabile resultater, og lørdagens 2-2-kamp ude mod Crystal Palace i Premier League blev ingen undtagelse.

To gange var Crystal Palace foran i kampen, som endte med en pointdeling trods et rødt kort til Citys Rico Lewis i slutfasen.

City vandt sin seneste ligakamp med 3-0 over Nottingham Forest efter en periode forinden uden sejr i syv kampe i træk på tværs af turneringer.

Derfor var Pep Guardiolas tropper opsatte på at hente en sejr i lørdagens opgør. Men det skulle vise sig at blive for hård en opgave.

Efter fire minutter bragte Crystal Palace sig foran 1-0 på et mål af kantspilleren Daniel Munoz, der kom helt fri i feltet og sparkede bolden i nettet. Will Hughes stod for assisten, som snød hele City-forsvaret.

Et fornemt hovedstød fra City-angriberen Erling Haaland bragte balance i regnskabet efter en halv time.

Trængslerne for Pep Guardiolas kriseramte tropper fortsatte i anden halvleg, da hjemmeholdets Maxence Lacroix headede 2-1-målet i nettet på et hjørnespark efter 56 minutter.

City skulle nu til at jagte en udligning, og den fandt udeholdet efter 68 minutter efter et nydeligt opspil.

Det var Rico Lewis, der hamrede 2-2-målet i nettet med et godt træf på bolden.

Samme Lewis, der havde brokket sig til en advarsel tidligere i kampen, fik sit andet gule kort for en sen tackling på en modspiller.

Derfor blev de sidste minutter vanskelige for City, mens Crystal Palace fik færten en sejr.

Der blev dog ikke scoret mere i opgøret, og dermed er City efterladt på ligaens fjerdeplads med 27 point efter 15 kampe.

Liverpool, der fik udsat sin kamp mod Everton tidligere lørdag, topper rækken med 35 point efter 14 kampe.

Crystal Palace er nummer 16 med 13 point og skal stadig kæmpe for at komme væk fra bundstriden.

I en af de øvrige kampe vandt Brentford 4-2 hjemme over Newcastle. Christian Nørgaard blev noteret for en assist ved kampens første mål.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

AGF jagter hollandsk talent

Lyon forhandler med dansk profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Snart sker det

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

Jess Thorup indlagt

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Neestrup jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Neymar er tilbage