Manchester City er midt i en svær periode med ustabile resultater, og lørdagens 2-2-kamp ude mod Crystal Palace i Premier League blev ingen undtagelse.
To gange var Crystal Palace foran i kampen, som endte med en pointdeling trods et rødt kort til Citys Rico Lewis i slutfasen.
City vandt sin seneste ligakamp med 3-0 over Nottingham Forest efter en periode forinden uden sejr i syv kampe i træk på tværs af turneringer.
Derfor var Pep Guardiolas tropper opsatte på at hente en sejr i lørdagens opgør. Men det skulle vise sig at blive for hård en opgave.
Efter fire minutter bragte Crystal Palace sig foran 1-0 på et mål af kantspilleren Daniel Munoz, der kom helt fri i feltet og sparkede bolden i nettet. Will Hughes stod for assisten, som snød hele City-forsvaret.
Et fornemt hovedstød fra City-angriberen Erling Haaland bragte balance i regnskabet efter en halv time.
Trængslerne for Pep Guardiolas kriseramte tropper fortsatte i anden halvleg, da hjemmeholdets Maxence Lacroix headede 2-1-målet i nettet på et hjørnespark efter 56 minutter.
City skulle nu til at jagte en udligning, og den fandt udeholdet efter 68 minutter efter et nydeligt opspil.
Det var Rico Lewis, der hamrede 2-2-målet i nettet med et godt træf på bolden.
Samme Lewis, der havde brokket sig til en advarsel tidligere i kampen, fik sit andet gule kort for en sen tackling på en modspiller.
Derfor blev de sidste minutter vanskelige for City, mens Crystal Palace fik færten en sejr.
Der blev dog ikke scoret mere i opgøret, og dermed er City efterladt på ligaens fjerdeplads med 27 point efter 15 kampe.
Liverpool, der fik udsat sin kamp mod Everton tidligere lørdag, topper rækken med 35 point efter 14 kampe.
Crystal Palace er nummer 16 med 13 point og skal stadig kæmpe for at komme væk fra bundstriden.
I en af de øvrige kampe vandt Brentford 4-2 hjemme over Newcastle. Christian Nørgaard blev noteret for en assist ved kampens første mål.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Liverpool præsenterer succestræner
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne