Manchester City skuffer igen

Manchester City udlignede to gange ude mod Crystal Palace, som var en mand i overtal i slutminutterne.



Manchester City er midt i en svær periode med ustabile resultater, og lørdagens 2-2-kamp ude mod Crystal Palace i Premier League blev ingen undtagelse.

To gange var Crystal Palace foran i kampen, som endte med en pointdeling trods et rødt kort til Citys Rico Lewis i slutfasen.

City vandt sin seneste ligakamp med 3-0 over Nottingham Forest efter en periode forinden uden sejr i syv kampe i træk på tværs af turneringer.

Derfor var Pep Guardiolas tropper opsatte på at hente en sejr i lørdagens opgør. Men det skulle vise sig at blive for hård en opgave.

Efter fire minutter bragte Crystal Palace sig foran 1-0 på et mål af kantspilleren Daniel Munoz, der kom helt fri i feltet og sparkede bolden i nettet. Will Hughes stod for assisten, som snød hele City-forsvaret.

Et fornemt hovedstød fra City-angriberen Erling Haaland bragte balance i regnskabet efter en halv time.

Trængslerne for Pep Guardiolas kriseramte tropper fortsatte i anden halvleg, da hjemmeholdets Maxence Lacroix headede 2-1-målet i nettet på et hjørnespark efter 56 minutter.

City skulle nu til at jagte en udligning, og den fandt udeholdet efter 68 minutter efter et nydeligt opspil.

Det var Rico Lewis, der hamrede 2-2-målet i nettet med et godt træf på bolden.

Samme Lewis, der havde brokket sig til en advarsel tidligere i kampen, fik sit andet gule kort for en sen tackling på en modspiller.

Derfor blev de sidste minutter vanskelige for City, mens Crystal Palace fik færten en sejr.

Der blev dog ikke scoret mere i opgøret, og dermed er City efterladt på ligaens fjerdeplads med 27 point efter 15 kampe.

Liverpool, der fik udsat sin kamp mod Everton tidligere lørdag, topper rækken med 35 point efter 14 kampe.

Crystal Palace er nummer 16 med 13 point og skal stadig kæmpe for at komme væk fra bundstriden.

I en af de øvrige kampe vandt Brentford 4-2 hjemme over Newcastle. Christian Nørgaard blev noteret for en assist ved kampens første mål.





Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Færdig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Belgien knuser USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

AGF-spiller idømt karantæne

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb