Manchester City smadrede modstander

Formstærke Phil Foden og Kevin De Bruyne spillede hovedrollerne, da Manchester City vandt 6-0 i Ipswich.



Phil Foden og Kevin De Bruyne fortsætter med at vise storform i Premier League.

Den 24-årige englænder blev noteret for to mål og en assist, mens den 33-årige belgier udmærkede sig med tre assister, da Manchester City vandt hele 6-0 ude over oprykkeren Ipswich, der ligger under nedrykningsstregen.

I 2025 har City nu spillet tre Premier League-kampe, og Foden står noteret for fem scoringer i de tre kampe, mens De Bruynes udbytte er fem måloplæg. De to kreative fodboldgenier blev begge sparet for den sidste halve time af søndagens massakre.

Efter at have vist usædvanlig stor svaghed i november og december virker Manchester City igen til at være på rette kurs. Med søndagens velfortjente storsejr avancerer holdet til fjerdepladsen i Premier League, men et femte mesterskab på stribe synes uden for rækkevidde.

Manchester City satte sig hurtigt på kontrollen mod oprykkerholdet, men der skulle gå 27 minutter, før favoritterne tog føringen.

Efter et par fikse kombinationer havnede bolden via Kevin De Bruyne hos Phil Foden i hoftehøjde, før han med en god førsteberøring og en vaks afslutning bragte City i front.

Tre minutter senere øgede Mateo Kovacic til 2-0 med et hårdt spark fra kanten af feltet efter oplæg fra Foden.

Inden pausen blev den engelske supertekniker så noteret for sin anden scoring. Han tog en klog position i feltet og ventede blot på at få bolden serveret fra De Bruyne, inden den store chance blev omsat til 3-0.

Lige efter pausen udbyggede Jéremy Doku til 4-0, da han fik bolden af De Bruyne og zigzaggede sig mellem et par forsvarsspillere, før bolden blev lagt over i det lange hjørne.

Øjeblikket efter opsnappede Doku så bolden, driblede mod feltet og lagde den til rette for Erling Haaland, der kunne score til 5-0, mens der stadig resterede over en halv time på kampuret.

Pep Guardiola valgte derefter at skåne Ipswich, da han udskiftede både Foden og De Bruyne, men det var ikke nok til at bremse holdets offensiv.

Efter fem minutter på banen øgede James McAtee til 6-0 efter et veltimet løb og en klog hovedstødsafslutning.

/ritzau/





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Medie afslører møde med Deco

Skal han på landsholdet, Riemer?

Jonas Schwartz lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Langer ud efter trænerlegende

David Nielsen tæt på fyring

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

631 millioner kroner

Arne Slot dybt frustreret

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler