Phil Foden og Kevin De Bruyne fortsætter med at vise storform i Premier League.
Den 24-årige englænder blev noteret for to mål og en assist, mens den 33-årige belgier udmærkede sig med tre assister, da Manchester City vandt hele 6-0 ude over oprykkeren Ipswich, der ligger under nedrykningsstregen.
I 2025 har City nu spillet tre Premier League-kampe, og Foden står noteret for fem scoringer i de tre kampe, mens De Bruynes udbytte er fem måloplæg. De to kreative fodboldgenier blev begge sparet for den sidste halve time af søndagens massakre.
Efter at have vist usædvanlig stor svaghed i november og december virker Manchester City igen til at være på rette kurs. Med søndagens velfortjente storsejr avancerer holdet til fjerdepladsen i Premier League, men et femte mesterskab på stribe synes uden for rækkevidde.
Manchester City satte sig hurtigt på kontrollen mod oprykkerholdet, men der skulle gå 27 minutter, før favoritterne tog føringen.
Efter et par fikse kombinationer havnede bolden via Kevin De Bruyne hos Phil Foden i hoftehøjde, før han med en god førsteberøring og en vaks afslutning bragte City i front.
Tre minutter senere øgede Mateo Kovacic til 2-0 med et hårdt spark fra kanten af feltet efter oplæg fra Foden.
Inden pausen blev den engelske supertekniker så noteret for sin anden scoring. Han tog en klog position i feltet og ventede blot på at få bolden serveret fra De Bruyne, inden den store chance blev omsat til 3-0.
Lige efter pausen udbyggede Jéremy Doku til 4-0, da han fik bolden af De Bruyne og zigzaggede sig mellem et par forsvarsspillere, før bolden blev lagt over i det lange hjørne.
Øjeblikket efter opsnappede Doku så bolden, driblede mod feltet og lagde den til rette for Erling Haaland, der kunne score til 5-0, mens der stadig resterede over en halv time på kampuret.
Pep Guardiola valgte derefter at skåne Ipswich, da han udskiftede både Foden og De Bruyne, men det var ikke nok til at bremse holdets offensiv.
Efter fem minutter på banen øgede James McAtee til 6-0 efter et veltimet løb og en klog hovedstødsafslutning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
FANKLUBBEN
Langt hen ad vejen har det været forrygende
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
TIPSBLADET SPECIAL