Manchester City smadrede modstander

Formstærke Phil Foden og Kevin De Bruyne spillede hovedrollerne, da Manchester City vandt 6-0 i Ipswich.



Phil Foden og Kevin De Bruyne fortsætter med at vise storform i Premier League.

Den 24-årige englænder blev noteret for to mål og en assist, mens den 33-årige belgier udmærkede sig med tre assister, da Manchester City vandt hele 6-0 ude over oprykkeren Ipswich, der ligger under nedrykningsstregen.

I 2025 har City nu spillet tre Premier League-kampe, og Foden står noteret for fem scoringer i de tre kampe, mens De Bruynes udbytte er fem måloplæg. De to kreative fodboldgenier blev begge sparet for den sidste halve time af søndagens massakre.

Efter at have vist usædvanlig stor svaghed i november og december virker Manchester City igen til at være på rette kurs. Med søndagens velfortjente storsejr avancerer holdet til fjerdepladsen i Premier League, men et femte mesterskab på stribe synes uden for rækkevidde.

Manchester City satte sig hurtigt på kontrollen mod oprykkerholdet, men der skulle gå 27 minutter, før favoritterne tog føringen.

Efter et par fikse kombinationer havnede bolden via Kevin De Bruyne hos Phil Foden i hoftehøjde, før han med en god førsteberøring og en vaks afslutning bragte City i front.

Tre minutter senere øgede Mateo Kovacic til 2-0 med et hårdt spark fra kanten af feltet efter oplæg fra Foden.

Inden pausen blev den engelske supertekniker så noteret for sin anden scoring. Han tog en klog position i feltet og ventede blot på at få bolden serveret fra De Bruyne, inden den store chance blev omsat til 3-0.

Lige efter pausen udbyggede Jéremy Doku til 4-0, da han fik bolden af De Bruyne og zigzaggede sig mellem et par forsvarsspillere, før bolden blev lagt over i det lange hjørne.

Øjeblikket efter opsnappede Doku så bolden, driblede mod feltet og lagde den til rette for Erling Haaland, der kunne score til 5-0, mens der stadig resterede over en halv time på kampuret.

Pep Guardiola valgte derefter at skåne Ipswich, da han udskiftede både Foden og De Bruyne, men det var ikke nok til at bremse holdets offensiv.

Efter fem minutter på banen øgede James McAtee til 6-0 efter et veltimet løb og en klog hovedstødsafslutning.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Michael Carrick bliver i Manchester United

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCK sigter stadig efter 15. juni

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Manchester City bekræfter

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Giver transferopdatering

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting