Phil Foden og Kevin De Bruyne fortsætter med at vise storform i Premier League.
Den 24-årige englænder blev noteret for to mål og en assist, mens den 33-årige belgier udmærkede sig med tre assister, da Manchester City vandt hele 6-0 ude over oprykkeren Ipswich, der ligger under nedrykningsstregen.
I 2025 har City nu spillet tre Premier League-kampe, og Foden står noteret for fem scoringer i de tre kampe, mens De Bruynes udbytte er fem måloplæg. De to kreative fodboldgenier blev begge sparet for den sidste halve time af søndagens massakre.
Efter at have vist usædvanlig stor svaghed i november og december virker Manchester City igen til at være på rette kurs. Med søndagens velfortjente storsejr avancerer holdet til fjerdepladsen i Premier League, men et femte mesterskab på stribe synes uden for rækkevidde.
Manchester City satte sig hurtigt på kontrollen mod oprykkerholdet, men der skulle gå 27 minutter, før favoritterne tog føringen.
Efter et par fikse kombinationer havnede bolden via Kevin De Bruyne hos Phil Foden i hoftehøjde, før han med en god førsteberøring og en vaks afslutning bragte City i front.
Tre minutter senere øgede Mateo Kovacic til 2-0 med et hårdt spark fra kanten af feltet efter oplæg fra Foden.
Inden pausen blev den engelske supertekniker så noteret for sin anden scoring. Han tog en klog position i feltet og ventede blot på at få bolden serveret fra De Bruyne, inden den store chance blev omsat til 3-0.
Lige efter pausen udbyggede Jéremy Doku til 4-0, da han fik bolden af De Bruyne og zigzaggede sig mellem et par forsvarsspillere, før bolden blev lagt over i det lange hjørne.
Øjeblikket efter opsnappede Doku så bolden, driblede mod feltet og lagde den til rette for Erling Haaland, der kunne score til 5-0, mens der stadig resterede over en halv time på kampuret.
Pep Guardiola valgte derefter at skåne Ipswich, da han udskiftede både Foden og De Bruyne, men det var ikke nok til at bremse holdets offensiv.
Efter fem minutter på banen øgede James McAtee til 6-0 efter et veltimet løb og en klog hovedstødsafslutning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig mandagskamp i New York
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED