Manchester City smadrede modstander

Formstærke Phil Foden og Kevin De Bruyne spillede hovedrollerne, da Manchester City vandt 6-0 i Ipswich.



Phil Foden og Kevin De Bruyne fortsætter med at vise storform i Premier League.

Den 24-årige englænder blev noteret for to mål og en assist, mens den 33-årige belgier udmærkede sig med tre assister, da Manchester City vandt hele 6-0 ude over oprykkeren Ipswich, der ligger under nedrykningsstregen.

I 2025 har City nu spillet tre Premier League-kampe, og Foden står noteret for fem scoringer i de tre kampe, mens De Bruynes udbytte er fem måloplæg. De to kreative fodboldgenier blev begge sparet for den sidste halve time af søndagens massakre.

Efter at have vist usædvanlig stor svaghed i november og december virker Manchester City igen til at være på rette kurs. Med søndagens velfortjente storsejr avancerer holdet til fjerdepladsen i Premier League, men et femte mesterskab på stribe synes uden for rækkevidde.

Manchester City satte sig hurtigt på kontrollen mod oprykkerholdet, men der skulle gå 27 minutter, før favoritterne tog føringen.

Efter et par fikse kombinationer havnede bolden via Kevin De Bruyne hos Phil Foden i hoftehøjde, før han med en god førsteberøring og en vaks afslutning bragte City i front.

Tre minutter senere øgede Mateo Kovacic til 2-0 med et hårdt spark fra kanten af feltet efter oplæg fra Foden.

Inden pausen blev den engelske supertekniker så noteret for sin anden scoring. Han tog en klog position i feltet og ventede blot på at få bolden serveret fra De Bruyne, inden den store chance blev omsat til 3-0.

Lige efter pausen udbyggede Jéremy Doku til 4-0, da han fik bolden af De Bruyne og zigzaggede sig mellem et par forsvarsspillere, før bolden blev lagt over i det lange hjørne.

Øjeblikket efter opsnappede Doku så bolden, driblede mod feltet og lagde den til rette for Erling Haaland, der kunne score til 5-0, mens der stadig resterede over en halv time på kampuret.

Pep Guardiola valgte derefter at skåne Ipswich, da han udskiftede både Foden og De Bruyne, men det var ikke nok til at bremse holdets offensiv.

Efter fem minutter på banen øgede James McAtee til 6-0 efter et veltimet løb og en klog hovedstødsafslutning.

/ritzau/







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Messi-statue fjernes

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

De kan være færdige i Brøndby

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Oliver Sonne vender tilbage

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer