Manchester City smadrede modstander

Formstærke Phil Foden og Kevin De Bruyne spillede hovedrollerne, da Manchester City vandt 6-0 i Ipswich.



Phil Foden og Kevin De Bruyne fortsætter med at vise storform i Premier League.

Den 24-årige englænder blev noteret for to mål og en assist, mens den 33-årige belgier udmærkede sig med tre assister, da Manchester City vandt hele 6-0 ude over oprykkeren Ipswich, der ligger under nedrykningsstregen.

I 2025 har City nu spillet tre Premier League-kampe, og Foden står noteret for fem scoringer i de tre kampe, mens De Bruynes udbytte er fem måloplæg. De to kreative fodboldgenier blev begge sparet for den sidste halve time af søndagens massakre.

Efter at have vist usædvanlig stor svaghed i november og december virker Manchester City igen til at være på rette kurs. Med søndagens velfortjente storsejr avancerer holdet til fjerdepladsen i Premier League, men et femte mesterskab på stribe synes uden for rækkevidde.

Manchester City satte sig hurtigt på kontrollen mod oprykkerholdet, men der skulle gå 27 minutter, før favoritterne tog føringen.

Efter et par fikse kombinationer havnede bolden via Kevin De Bruyne hos Phil Foden i hoftehøjde, før han med en god førsteberøring og en vaks afslutning bragte City i front.

Tre minutter senere øgede Mateo Kovacic til 2-0 med et hårdt spark fra kanten af feltet efter oplæg fra Foden.

Inden pausen blev den engelske supertekniker så noteret for sin anden scoring. Han tog en klog position i feltet og ventede blot på at få bolden serveret fra De Bruyne, inden den store chance blev omsat til 3-0.

Lige efter pausen udbyggede Jéremy Doku til 4-0, da han fik bolden af De Bruyne og zigzaggede sig mellem et par forsvarsspillere, før bolden blev lagt over i det lange hjørne.

Øjeblikket efter opsnappede Doku så bolden, driblede mod feltet og lagde den til rette for Erling Haaland, der kunne score til 5-0, mens der stadig resterede over en halv time på kampuret.

Pep Guardiola valgte derefter at skåne Ipswich, da han udskiftede både Foden og De Bruyne, men det var ikke nok til at bremse holdets offensiv.

Efter fem minutter på banen øgede James McAtee til 6-0 efter et veltimet løb og en klog hovedstødsafslutning.

/ritzau/





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

– Priserne er eksploderet

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De vil have Martin Braithwaite

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF – OB

Brøndby IF – Randers FC

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!