Manchester United forhandler med legende

Ruud van Nistelrooy er ved at forhandle en aftale på plads med Manchester United, hvor han skal være assistenttræner under landsmand Erik ten Hag.



En ny assistent kan være på vej til Erik ten Hag.

Ifølge det hollandske medie Algemeen Dagblad er Ruud van Nistelrooy i øjeblikket ved at forhandle en aftale på plads med Manchester United som assistenttræner under Erik ten Hag, og det forventes at parterne når til enighed inden for den nærmeste fremtid. 

Forhandlingerne skulle angiveligt være langt fremme, hvorfor en aftale må forventes at være på plads inden længe. 

Ruud van Nistelrooy spillede i Manchester United fra 2001 til 2006, inden han foretog et skifte videre til Real Madrid. Under Sir Alex Ferguson blev det til 219 kampe med 150 mål til følge.

Den hollandske bomber lagde støvlerne på hylden i spanske Malaga i 2012, men fortsatte i fodboldens verden uden for kridtstregerne, hvor han to år senere blev assistenttræner for det hollandske landshold. 

Lige siden 2016 har han været at finde i PSV i forskellige roller, men han stod i forrige sæson i spidsen for klubbens førstehold. Han har dog stået uden job siden maj sidste år, hvor han sagde op.

Tidligere er han også blevet kædet sammen med cheftrænerjobbet i Burnley, der leder efter en afløser for Vincent Kompany, men nu tyder det altså på et comeback til Manchester United, hvor han skal agere assistenttræner under landsmand Erik ten Hag. 





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Sådan kommer Danmark til VM