Manchester United har mistet 576 millioner kroner på pandemien

Det har kostet Manchester United meget dyrt, at man ikke har kunne få tilskuere ind på Old Trafford, mens også klubbens gæld på den baggrund er røget i vejret. Fans skal på stadion snart, lyder meldingen.



Corona-pandemien er ikke godt for ret meget, og den er slet ikke god for sports- og kulturlivet rundt omkring i verden. Det gælder også England og Premier League, og det gælder i den grad også Manchester United.

Storklubben har onsdag fremlagt sin økonomi regnet på fjerde kvartal 2020, og her kommer der nogle ret interessante tal på bordet i forhold til, hvor dyr pandemien egentlig har været for en klub som Manchester United.

Konkret har klubben tabt 70 millioner pund alene på corona. Det svarer til 576 millioner danske kroner. Tabet er sket på grund af manglende fans på stadion og dermed indtægter på kampdage, mens klubbens salgssteder rundt om i verden også har været hårdt ramt økonomisk.

Goal.com skriver onsdag, at klubbens hovedgæld er det samme som tidligere, men Uniteds nettogæld er røget i vejret som følge af corona. Gælden her er steget med 133 procent, og nu handler det om at tilpasse sig. Det melder Manchester United-boss Ed Woodward:

– Vores fokus lige nu er at beskytte vores kolleger, fans og samfundets sundhed, mens vi samtidig skal tilpasse os de betydelige økonomiske konsekvenser af pandemien. I forbindelse med det er en af vores højeste prioriteter at få fans tilbage på stadion så hurtigt og så sikkert som muligt, siger Ed Woodward ifølge Goal.com.

Også spillerhandler har kostet en del på bundlinjen hos Manchester United her i 2020, lyder det i den nye økonomiske rapport.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Australien – Egypten

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde