Manchester United har mistet 576 millioner kroner på pandemien

Det har kostet Manchester United meget dyrt, at man ikke har kunne få tilskuere ind på Old Trafford, mens også klubbens gæld på den baggrund er røget i vejret. Fans skal på stadion snart, lyder meldingen.



Corona-pandemien er ikke godt for ret meget, og den er slet ikke god for sports- og kulturlivet rundt omkring i verden. Det gælder også England og Premier League, og det gælder i den grad også Manchester United.

Storklubben har onsdag fremlagt sin økonomi regnet på fjerde kvartal 2020, og her kommer der nogle ret interessante tal på bordet i forhold til, hvor dyr pandemien egentlig har været for en klub som Manchester United.

Konkret har klubben tabt 70 millioner pund alene på corona. Det svarer til 576 millioner danske kroner. Tabet er sket på grund af manglende fans på stadion og dermed indtægter på kampdage, mens klubbens salgssteder rundt om i verden også har været hårdt ramt økonomisk.

Goal.com skriver onsdag, at klubbens hovedgæld er det samme som tidligere, men Uniteds nettogæld er røget i vejret som følge af corona. Gælden her er steget med 133 procent, og nu handler det om at tilpasse sig. Det melder Manchester United-boss Ed Woodward:

– Vores fokus lige nu er at beskytte vores kolleger, fans og samfundets sundhed, mens vi samtidig skal tilpasse os de betydelige økonomiske konsekvenser af pandemien. I forbindelse med det er en af vores højeste prioriteter at få fans tilbage på stadion så hurtigt og så sikkert som muligt, siger Ed Woodward ifølge Goal.com.

Også spillerhandler har kostet en del på bundlinjen hos Manchester United her i 2020, lyder det i den nye økonomiske rapport.





TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AaB dæmper superligaforventninger

Kroatien – Ghana

Norge – Frankrig

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører: FCK ringede aldrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Supercomputer: Her er VM-finalen

De er enige med Mathias Jensen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil