Corona-pandemien er ikke godt for ret meget, og den er slet ikke god for sports- og kulturlivet rundt omkring i verden. Det gælder også England og Premier League, og det gælder i den grad også Manchester United.
Storklubben har onsdag fremlagt sin økonomi regnet på fjerde kvartal 2020, og her kommer der nogle ret interessante tal på bordet i forhold til, hvor dyr pandemien egentlig har været for en klub som Manchester United.
Konkret har klubben tabt 70 millioner pund alene på corona. Det svarer til 576 millioner danske kroner. Tabet er sket på grund af manglende fans på stadion og dermed indtægter på kampdage, mens klubbens salgssteder rundt om i verden også har været hårdt ramt økonomisk.
Goal.com skriver onsdag, at klubbens hovedgæld er det samme som tidligere, men Uniteds nettogæld er røget i vejret som følge af corona. Gælden her er steget med 133 procent, og nu handler det om at tilpasse sig. Det melder Manchester United-boss Ed Woodward:
– Vores fokus lige nu er at beskytte vores kolleger, fans og samfundets sundhed, mens vi samtidig skal tilpasse os de betydelige økonomiske konsekvenser af pandemien. I forbindelse med det er en af vores højeste prioriteter at få fans tilbage på stadion så hurtigt og så sikkert som muligt, siger Ed Woodward ifølge Goal.com.
Også spillerhandler har kostet en del på bundlinjen hos Manchester United her i 2020, lyder det i den nye økonomiske rapport.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
