• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League tipsbladet.dk

Manchester United har mistet 576 millioner kroner på pandemien

Foto: Getty Images

Det har kostet Manchester United meget dyrt, at man ikke har kunne få tilskuere ind på Old Trafford, mens også klubbens gæld på den baggrund er røget i vejret. Fans skal på stadion snart, lyder meldingen.

Af tipsbladet.dk

Corona-pandemien er ikke godt for ret meget, og den er slet ikke god for sports- og kulturlivet rundt omkring i verden. Det gælder også England og Premier League, og det gælder i den grad også Manchester United.

Storklubben har onsdag fremlagt sin økonomi regnet på fjerde kvartal 2020, og her kommer der nogle ret interessante tal på bordet i forhold til, hvor dyr pandemien egentlig har været for en klub som Manchester United.

Konkret har klubben tabt 70 millioner pund alene på corona. Det svarer til 576 millioner danske kroner. Tabet er sket på grund af manglende fans på stadion og dermed indtægter på kampdage, mens klubbens salgssteder rundt om i verden også har været hårdt ramt økonomisk.

Goal.com skriver onsdag, at klubbens hovedgæld er det samme som tidligere, men Uniteds nettogæld er røget i vejret som følge af corona. Gælden her er steget med 133 procent, og nu handler det om at tilpasse sig. Det melder Manchester United-boss Ed Woodward:

- Vores fokus lige nu er at beskytte vores kolleger, fans og samfundets sundhed, mens vi samtidig skal tilpasse os de betydelige økonomiske konsekvenser af pandemien. I forbindelse med det er en af vores højeste prioriteter at få fans tilbage på stadion så hurtigt og så sikkert som muligt, siger Ed Woodward ifølge Goal.com.

Også spillerhandler har kostet en del på bundlinjen hos Manchester United her i 2020, lyder det i den nye økonomiske rapport.

Superliga

Optakt: Atalanta - FC Midtjylland

De danske mestre har fortsat ikke fået point i Champions League-gruppespillet og er i fare for at ende uden noget som...

Mere Superliga

Fokus