Manchester United i kæmpe nedtur

Den danske angriber Rasmus Højlund kom på tavlen i Premier League for første gang siden 19. oktober, da Manchester United lørdag aften tabte 2-3 på hjemmebane mod Nottingham Forest.



Højlund fik chancen fra start for anden ligakamp i træk under Ruben Amorim og kvitterede med målet til 1-1 efter 17 minutter.

Han var fulgt med ind i feltet og scorede nemt, efter at Forest-målmanden Matz Sels i første omgang havde blokeret et gennembrud fra Alejandro Garnacho.

Kampen vil dog mere blive husket for nogle grumme United-fejl, der kom til at koste point.

Højlunds mål var Uniteds modsvar på Forests chokstart i det blot andet minut.

Her smaskede serberen Nikola Milenkovic et hjørnespark i nettet med panden, så André Onana ikke engang nåede at reagere på stregen.

Der var tale om en sprællevende fodboldkamp med chancer i begge ender. Udeholdets Jota Silva headede på sammenføjningen, og senere viftede keeper Sels et frispark fra Bruno Fernandez på overliggeren.

Anden halvleg var kun lige begyndt, da samme Fernandez fandt sig selv i en uheldig hovedrolle. Han mistede bolden, da United byggede spillet op på egen halvdel, og Forest takkede prompte for foræringen.

Morgan Gibbs-White afsluttede fra feltets bue, og selv om bolden brækkede lidt i luften, må keeper Onana erkende, at han skulle have taget skuddet, der sad midt i målet.

Onana så også passivt til, da Forest i det 54. minut kom på 3-1. Denne gang var Gibbs-White i oplæggerens rolle for Chris Wood, hvis høje hovedstød sejlede i mål via den ene opstander.

Bedst som det lignede en afgørelse, gjorde Bruno Fernandez lidt af skaden god igen, da han fra en position lidt uden for feltet skruede bolden ind til 2-3 efter en times spil.

United skiftede heftigt ind i jagten på en udligning, men Christian Eriksen blev siddende på bænken og så sit hold tabe, selv om United havde et par nærgående forsøg i tillægstiden.

Dermed vandt Forest for første gang i 30 år på Old Trafford.

United roder rundt helt nede på 13.-pladsen med 19 point for 15 kampe, mens Forest understregede sin position som sæsonens positive overraskelse. Holdet er nummer fem med 25 point.

/ritzau/





Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Nu melder Christian Eriksen ud

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?