Højlund fik chancen fra start for anden ligakamp i træk under Ruben Amorim og kvitterede med målet til 1-1 efter 17 minutter.
Han var fulgt med ind i feltet og scorede nemt, efter at Forest-målmanden Matz Sels i første omgang havde blokeret et gennembrud fra Alejandro Garnacho.
Kampen vil dog mere blive husket for nogle grumme United-fejl, der kom til at koste point.
Højlunds mål var Uniteds modsvar på Forests chokstart i det blot andet minut.
Her smaskede serberen Nikola Milenkovic et hjørnespark i nettet med panden, så André Onana ikke engang nåede at reagere på stregen.
Der var tale om en sprællevende fodboldkamp med chancer i begge ender. Udeholdets Jota Silva headede på sammenføjningen, og senere viftede keeper Sels et frispark fra Bruno Fernandez på overliggeren.
Anden halvleg var kun lige begyndt, da samme Fernandez fandt sig selv i en uheldig hovedrolle. Han mistede bolden, da United byggede spillet op på egen halvdel, og Forest takkede prompte for foræringen.
Morgan Gibbs-White afsluttede fra feltets bue, og selv om bolden brækkede lidt i luften, må keeper Onana erkende, at han skulle have taget skuddet, der sad midt i målet.
Onana så også passivt til, da Forest i det 54. minut kom på 3-1. Denne gang var Gibbs-White i oplæggerens rolle for Chris Wood, hvis høje hovedstød sejlede i mål via den ene opstander.
Bedst som det lignede en afgørelse, gjorde Bruno Fernandez lidt af skaden god igen, da han fra en position lidt uden for feltet skruede bolden ind til 2-3 efter en times spil.
United skiftede heftigt ind i jagten på en udligning, men Christian Eriksen blev siddende på bænken og så sit hold tabe, selv om United havde et par nærgående forsøg i tillægstiden.
Dermed vandt Forest for første gang i 30 år på Old Trafford.
United roder rundt helt nede på 13.-pladsen med 19 point for 15 kampe, mens Forest understregede sin position som sæsonens positive overraskelse. Holdet er nummer fem med 25 point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
INTERVIEW