Manchester United i kæmpe nedtur

Den danske angriber Rasmus Højlund kom på tavlen i Premier League for første gang siden 19. oktober, da Manchester United lørdag aften tabte 2-3 på hjemmebane mod Nottingham Forest.



Højlund fik chancen fra start for anden ligakamp i træk under Ruben Amorim og kvitterede med målet til 1-1 efter 17 minutter.

Han var fulgt med ind i feltet og scorede nemt, efter at Forest-målmanden Matz Sels i første omgang havde blokeret et gennembrud fra Alejandro Garnacho.

Kampen vil dog mere blive husket for nogle grumme United-fejl, der kom til at koste point.

Højlunds mål var Uniteds modsvar på Forests chokstart i det blot andet minut.

Her smaskede serberen Nikola Milenkovic et hjørnespark i nettet med panden, så André Onana ikke engang nåede at reagere på stregen.

Der var tale om en sprællevende fodboldkamp med chancer i begge ender. Udeholdets Jota Silva headede på sammenføjningen, og senere viftede keeper Sels et frispark fra Bruno Fernandez på overliggeren.

Anden halvleg var kun lige begyndt, da samme Fernandez fandt sig selv i en uheldig hovedrolle. Han mistede bolden, da United byggede spillet op på egen halvdel, og Forest takkede prompte for foræringen.

Morgan Gibbs-White afsluttede fra feltets bue, og selv om bolden brækkede lidt i luften, må keeper Onana erkende, at han skulle have taget skuddet, der sad midt i målet.

Onana så også passivt til, da Forest i det 54. minut kom på 3-1. Denne gang var Gibbs-White i oplæggerens rolle for Chris Wood, hvis høje hovedstød sejlede i mål via den ene opstander.

Bedst som det lignede en afgørelse, gjorde Bruno Fernandez lidt af skaden god igen, da han fra en position lidt uden for feltet skruede bolden ind til 2-3 efter en times spil.

United skiftede heftigt ind i jagten på en udligning, men Christian Eriksen blev siddende på bænken og så sit hold tabe, selv om United havde et par nærgående forsøg i tillægstiden.

Dermed vandt Forest for første gang i 30 år på Old Trafford.

United roder rundt helt nede på 13.-pladsen med 19 point for 15 kampe, mens Forest understregede sin position som sæsonens positive overraskelse. Holdet er nummer fem med 25 point.

/ritzau/





VM-LIVE: Norsk stjerne isoleret




LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Her er Tunesiens nye VM-træner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay slider sig til uafgjort 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter