Manchester United i nye problemer: Det er en hån

Den engelske topklub tabte 2-3 hjemme til Nottingham Forest lørdag, og Thomas Gravesen peger på, at spillerne ganske enkelt ikke yder det, man kan forvente.



Et skridt frem, to tilbage.

Indtil opgøret mod Nottingham Forest lørdag var det en godkendt start som cheftræner for Manchester United for portugiseren Ruben Amorim, men De Røde Djævle gik fra banen lørdag med et nederlag på 2-3. Et par af scoringerne var efter fejl og tøven, og det får danske Thomas Gravesen i det røde felt.

Den tidligere Real Madrid-spiller var i Viaplay-studiet lørdag og kunne efter kampen berette om et hold, hvor spillerne ganske ikke leverede det, der skal til.

Ifølge Gravesen var der noget i vejen med indsatsen, og så peger “Graver” også på, at ingen længere frygter at besøge Old Trafford.

– Det var en af verdens største klubber. Det var en af de klubber, man frygtede. Man vidste, at når man skulle til Old Trafford, skulle man i krig med dem. Det her er så langt væk fra det, de historisk står for, siger Gravesen i Viaplay-studiet og forklarer senere, at indsatsen var rigtig dårlig, fordi indstillingen var helt forkert:

– Nu ser vi situationen her – hvad er det for en lunten efter bolden? Det er en hån. Det er en af verdens største klubber, vi er vidne til er ved at gå i opløsning på grund af fejlindkøb på fejlindkøb. De her spillere er simpelthen ikke dygtige nok til at spille for Manchester United.

Søndag kom det frem, at Manchester United skal have ny sportsdirektør, da Dan Ashworth efter bare fem måneder er færdig i klubben, selv om man jagtede ham i mange måneder, og han i øvrigt blev ansat under den nuværende ejer. Dermed er det altså en ny mand med ansvaret for indkøb, der kommer ind.

Manchester United fik en scoring fra danske Rasmus Højlund, men nederlaget efterlader United et skidt sted, da klubben blot er nummer 13 i ligaen.

Du kan se Rasmus Højlunds scoring herunder, og i videoafspilleren øverst til artiklen kan du se Thomas Gravesen og Martin Jørgensen tale om problemerne i storklubben, der også har Christian Eriksen og Chido Obi på kontrakt.





LIVE

VM-LIVE: VM-profil brækker kæben

Brøler sender Mexico videre

Canada er tæt på VM-avancement

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Jonas Lössl stopper karrieren

Skotland – Marokko

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Tæt på at købe FC København-spiller

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Zanka ville spille gratis for FC København

USA – Australien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg