Manchester United i nye problemer: Det er en hån

Den engelske topklub tabte 2-3 hjemme til Nottingham Forest lørdag, og Thomas Gravesen peger på, at spillerne ganske enkelt ikke yder det, man kan forvente.



Et skridt frem, to tilbage.

Indtil opgøret mod Nottingham Forest lørdag var det en godkendt start som cheftræner for Manchester United for portugiseren Ruben Amorim, men De Røde Djævle gik fra banen lørdag med et nederlag på 2-3. Et par af scoringerne var efter fejl og tøven, og det får danske Thomas Gravesen i det røde felt.

Den tidligere Real Madrid-spiller var i Viaplay-studiet lørdag og kunne efter kampen berette om et hold, hvor spillerne ganske ikke leverede det, der skal til.

Ifølge Gravesen var der noget i vejen med indsatsen, og så peger “Graver” også på, at ingen længere frygter at besøge Old Trafford.

– Det var en af verdens største klubber. Det var en af de klubber, man frygtede. Man vidste, at når man skulle til Old Trafford, skulle man i krig med dem. Det her er så langt væk fra det, de historisk står for, siger Gravesen i Viaplay-studiet og forklarer senere, at indsatsen var rigtig dårlig, fordi indstillingen var helt forkert:

– Nu ser vi situationen her – hvad er det for en lunten efter bolden? Det er en hån. Det er en af verdens største klubber, vi er vidne til er ved at gå i opløsning på grund af fejlindkøb på fejlindkøb. De her spillere er simpelthen ikke dygtige nok til at spille for Manchester United.

Søndag kom det frem, at Manchester United skal have ny sportsdirektør, da Dan Ashworth efter bare fem måneder er færdig i klubben, selv om man jagtede ham i mange måneder, og han i øvrigt blev ansat under den nuværende ejer. Dermed er det altså en ny mand med ansvaret for indkøb, der kommer ind.

Manchester United fik en scoring fra danske Rasmus Højlund, men nederlaget efterlader United et skidt sted, da klubben blot er nummer 13 i ligaen.

Du kan se Rasmus Højlunds scoring herunder, og i videoafspilleren øverst til artiklen kan du se Thomas Gravesen og Martin Jørgensen tale om problemerne i storklubben, der også har Christian Eriksen og Chido Obi på kontrakt.





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico