Et skridt frem, to tilbage.
Indtil opgøret mod Nottingham Forest lørdag var det en godkendt start som cheftræner for Manchester United for portugiseren Ruben Amorim, men De Røde Djævle gik fra banen lørdag med et nederlag på 2-3. Et par af scoringerne var efter fejl og tøven, og det får danske Thomas Gravesen i det røde felt.
Den tidligere Real Madrid-spiller var i Viaplay-studiet lørdag og kunne efter kampen berette om et hold, hvor spillerne ganske ikke leverede det, der skal til.
Ifølge Gravesen var der noget i vejen med indsatsen, og så peger “Graver” også på, at ingen længere frygter at besøge Old Trafford.
– Det var en af verdens største klubber. Det var en af de klubber, man frygtede. Man vidste, at når man skulle til Old Trafford, skulle man i krig med dem. Det her er så langt væk fra det, de historisk står for, siger Gravesen i Viaplay-studiet og forklarer senere, at indsatsen var rigtig dårlig, fordi indstillingen var helt forkert:
– Nu ser vi situationen her – hvad er det for en lunten efter bolden? Det er en hån. Det er en af verdens største klubber, vi er vidne til er ved at gå i opløsning på grund af fejlindkøb på fejlindkøb. De her spillere er simpelthen ikke dygtige nok til at spille for Manchester United.
Søndag kom det frem, at Manchester United skal have ny sportsdirektør, da Dan Ashworth efter bare fem måneder er færdig i klubben, selv om man jagtede ham i mange måneder, og han i øvrigt blev ansat under den nuværende ejer. Dermed er det altså en ny mand med ansvaret for indkøb, der kommer ind.
Manchester United fik en scoring fra danske Rasmus Højlund, men nederlaget efterlader United et skidt sted, da klubben blot er nummer 13 i ligaen.
Du kan se Rasmus Højlunds scoring herunder, og i videoafspilleren øverst til artiklen kan du se Thomas Gravesen og Martin Jørgensen tale om problemerne i storklubben, der også har Christian Eriksen og Chido Obi på kontrakt.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER