Manchester United i nye problemer: Det er en hån

Den engelske topklub tabte 2-3 hjemme til Nottingham Forest lørdag, og Thomas Gravesen peger på, at spillerne ganske enkelt ikke yder det, man kan forvente.



Et skridt frem, to tilbage.

Indtil opgøret mod Nottingham Forest lørdag var det en godkendt start som cheftræner for Manchester United for portugiseren Ruben Amorim, men De Røde Djævle gik fra banen lørdag med et nederlag på 2-3. Et par af scoringerne var efter fejl og tøven, og det får danske Thomas Gravesen i det røde felt.

Den tidligere Real Madrid-spiller var i Viaplay-studiet lørdag og kunne efter kampen berette om et hold, hvor spillerne ganske ikke leverede det, der skal til.

Ifølge Gravesen var der noget i vejen med indsatsen, og så peger “Graver” også på, at ingen længere frygter at besøge Old Trafford.

– Det var en af verdens største klubber. Det var en af de klubber, man frygtede. Man vidste, at når man skulle til Old Trafford, skulle man i krig med dem. Det her er så langt væk fra det, de historisk står for, siger Gravesen i Viaplay-studiet og forklarer senere, at indsatsen var rigtig dårlig, fordi indstillingen var helt forkert:

– Nu ser vi situationen her – hvad er det for en lunten efter bolden? Det er en hån. Det er en af verdens største klubber, vi er vidne til er ved at gå i opløsning på grund af fejlindkøb på fejlindkøb. De her spillere er simpelthen ikke dygtige nok til at spille for Manchester United.

Søndag kom det frem, at Manchester United skal have ny sportsdirektør, da Dan Ashworth efter bare fem måneder er færdig i klubben, selv om man jagtede ham i mange måneder, og han i øvrigt blev ansat under den nuværende ejer. Dermed er det altså en ny mand med ansvaret for indkøb, der kommer ind.

Manchester United fik en scoring fra danske Rasmus Højlund, men nederlaget efterlader United et skidt sted, da klubben blot er nummer 13 i ligaen.

Du kan se Rasmus Højlunds scoring herunder, og i videoafspilleren øverst til artiklen kan du se Thomas Gravesen og Martin Jørgensen tale om problemerne i storklubben, der også har Christian Eriksen og Chido Obi på kontrakt.





Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Det var vanvittigt brutalt

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er startopstillingerne til guldbraget

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

En voldsom ulighed

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Drømmemål sender Fredericia under stregen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FC København – Vejle Boldklub