Manchester United i nye problemer: Det er en hån

Den engelske topklub tabte 2-3 hjemme til Nottingham Forest lørdag, og Thomas Gravesen peger på, at spillerne ganske enkelt ikke yder det, man kan forvente.



Et skridt frem, to tilbage.

Indtil opgøret mod Nottingham Forest lørdag var det en godkendt start som cheftræner for Manchester United for portugiseren Ruben Amorim, men De Røde Djævle gik fra banen lørdag med et nederlag på 2-3. Et par af scoringerne var efter fejl og tøven, og det får danske Thomas Gravesen i det røde felt.

Den tidligere Real Madrid-spiller var i Viaplay-studiet lørdag og kunne efter kampen berette om et hold, hvor spillerne ganske ikke leverede det, der skal til.

Ifølge Gravesen var der noget i vejen med indsatsen, og så peger “Graver” også på, at ingen længere frygter at besøge Old Trafford.

– Det var en af verdens største klubber. Det var en af de klubber, man frygtede. Man vidste, at når man skulle til Old Trafford, skulle man i krig med dem. Det her er så langt væk fra det, de historisk står for, siger Gravesen i Viaplay-studiet og forklarer senere, at indsatsen var rigtig dårlig, fordi indstillingen var helt forkert:

– Nu ser vi situationen her – hvad er det for en lunten efter bolden? Det er en hån. Det er en af verdens største klubber, vi er vidne til er ved at gå i opløsning på grund af fejlindkøb på fejlindkøb. De her spillere er simpelthen ikke dygtige nok til at spille for Manchester United.

Søndag kom det frem, at Manchester United skal have ny sportsdirektør, da Dan Ashworth efter bare fem måneder er færdig i klubben, selv om man jagtede ham i mange måneder, og han i øvrigt blev ansat under den nuværende ejer. Dermed er det altså en ny mand med ansvaret for indkøb, der kommer ind.

Manchester United fik en scoring fra danske Rasmus Højlund, men nederlaget efterlader United et skidt sted, da klubben blot er nummer 13 i ligaen.

Du kan se Rasmus Højlunds scoring herunder, og i videoafspilleren øverst til artiklen kan du se Thomas Gravesen og Martin Jørgensen tale om problemerne i storklubben, der også har Christian Eriksen og Chido Obi på kontrakt.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Uventet skifte?

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Vender tilbage til skærmen

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Trist: Marios Oikonomou er død