Manchester United i nye problemer: Det er en hån

Den engelske topklub tabte 2-3 hjemme til Nottingham Forest lørdag, og Thomas Gravesen peger på, at spillerne ganske enkelt ikke yder det, man kan forvente.



Et skridt frem, to tilbage.

Indtil opgøret mod Nottingham Forest lørdag var det en godkendt start som cheftræner for Manchester United for portugiseren Ruben Amorim, men De Røde Djævle gik fra banen lørdag med et nederlag på 2-3. Et par af scoringerne var efter fejl og tøven, og det får danske Thomas Gravesen i det røde felt.

Den tidligere Real Madrid-spiller var i Viaplay-studiet lørdag og kunne efter kampen berette om et hold, hvor spillerne ganske ikke leverede det, der skal til.

Ifølge Gravesen var der noget i vejen med indsatsen, og så peger “Graver” også på, at ingen længere frygter at besøge Old Trafford.

– Det var en af verdens største klubber. Det var en af de klubber, man frygtede. Man vidste, at når man skulle til Old Trafford, skulle man i krig med dem. Det her er så langt væk fra det, de historisk står for, siger Gravesen i Viaplay-studiet og forklarer senere, at indsatsen var rigtig dårlig, fordi indstillingen var helt forkert:

– Nu ser vi situationen her – hvad er det for en lunten efter bolden? Det er en hån. Det er en af verdens største klubber, vi er vidne til er ved at gå i opløsning på grund af fejlindkøb på fejlindkøb. De her spillere er simpelthen ikke dygtige nok til at spille for Manchester United.

Søndag kom det frem, at Manchester United skal have ny sportsdirektør, da Dan Ashworth efter bare fem måneder er færdig i klubben, selv om man jagtede ham i mange måneder, og han i øvrigt blev ansat under den nuværende ejer. Dermed er det altså en ny mand med ansvaret for indkøb, der kommer ind.

Manchester United fik en scoring fra danske Rasmus Højlund, men nederlaget efterlader United et skidt sted, da klubben blot er nummer 13 i ligaen.

Du kan se Rasmus Højlunds scoring herunder, og i videoafspilleren øverst til artiklen kan du se Thomas Gravesen og Martin Jørgensen tale om problemerne i storklubben, der også har Christian Eriksen og Chido Obi på kontrakt.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Er det Chido Obis store chance?

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Tog smutvej – Billing er overrasket

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Pernille Harder med perlemål

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

‘En selvforskyldt katastrofe’

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud