– Manchester United kan vinde Premier League

Diogo Dalot er overbevist om, at Manchester United igen kan komme til at blive engelske mestre under Ruben Amorims ledelse.



‘Twenty times, twenty times Man United’

Det bliver ofte sunget af de loyale fans af De Røde Djævle med henvisning til, at de 20 gange de er blevet engelske mestre, hvilket er flest af alle.

I denne sæson tyder alt dog på, at Liverpool kommer til at tangere den rekord, hvis de kører mesterskabet i hus fra pole position.

Men spørger man Diogo Dalot, mener han, at Manchester United under Ruben Amorim godt kan vinde mesterskabet igen efter mere end 10 års tørke.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så tror jeg, at vi med denne manager kan vinde Premier League. Jeg tror, at det er realistisk, at vi kan vinde, men desværre bliver vores fans nok skuffede, når jeg siger, at der kommer til at gå noget tid, fortæller portugiseren til klubbens hjemmeside.

Mesterskabet er ikke blevet vundet i den røde del af Manchester, siden Sir Alex Ferguson stoppede som manager, og de mange år med dårlige resultater betyder også, at der skal ske ændringer i kulissen omkring klubben ifølge højrebacken.

– Jeg tror på, vi kan vinde Premier League, men vi skal også skabe et miljø, hvor manageren får alt det, han vil have fra sine spillere. Vi skal tilpasse os hans system, og det kommer til at tage tid.

Manchester United ligger i denne sæson aktuelt på en 13. plads i Premier League, hvor resultaterne også har været svingende, efter at Ruben Amorim har overtaget tøjlerne.





AGF – FC Midtjylland




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

AGF – FC Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

FC Fredericia – OB

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Arsenal vinder og lægger pres på City

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen