– Marcondes og Mathias Jensen er mine idoler

De tidligere FC Nordsjælland-spillere Mathias Jensen og Emiliano Marcondes har gjort et stort indtryk på den danske landsholdsspiller, da han selv ventede på sit store gennembrud.



Før Mikkel Damsgaard brød igennem hos FC Nordsjælland, så kunne han se Mathias Jensen og Emiliano Marcondes gøre det.

Den danske landsholdsspiller nåede også at spille sammen med de to, inden turen for begges vedkommende gik til henholdsvis Celta Vigo og Brentford.

Nu er de tre tidligere FCN-spillere så genforenet i England, da Mathias Jensen og Mikkel Damsgaard begge spiller i Brentford, mens Marcondes tørner ud for oprykkerne Bournemouth.

– De er begge mine idoler og jeg har set dem spille en hel del, da jeg var ung i FC Nordsjælland. Jeg lærte en masse af dem. Jeg debuterede med dem på banen, hvilket var fedt, siger Mikkel Damsgaard i et interview med Brentford kort efter sit skifte til klubben.

I England kender man allerede Mikkel Damsgaard, da han scorede et flot frisparksmål mod England i EM-semifinalen sidste sommer. Og noget af æren for danskerens flotte sparketeknik tilskriver han Emiliano Marcondes.

– Jeg husker, at vi havde nogle træninger [med Marcondes, red.], da han var en af de ældre, som besøgte os yngre spillere. Vi havde træninger, hvor vi lærte om frispark – jeg tror faktisk, at de er på YouTube, så du kan se det. Men han lærte mig, for han så mig som en ung knægt, som han gerne ville lære noget, så han lærte mig en hel masse, siger Damsgaard.

Mikkel Damsgaard fik senere sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, der sikrede ham et skifte til Sampdoria. Efter sidste sommers EM-slutrunde var han glohed, men få måneder efter ramte han ind i en lang knæskade.

Nu skal han så kickstarte karrieren i Premier League hos Brentford, som han tidligere på ugen underskrev en lang aftale med.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tuchel forsvarer sin taktik

Voldsom kritik

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind