Før Mikkel Damsgaard brød igennem hos FC Nordsjælland, så kunne han se Mathias Jensen og Emiliano Marcondes gøre det.
Den danske landsholdsspiller nåede også at spille sammen med de to, inden turen for begges vedkommende gik til henholdsvis Celta Vigo og Brentford.
Nu er de tre tidligere FCN-spillere så genforenet i England, da Mathias Jensen og Mikkel Damsgaard begge spiller i Brentford, mens Marcondes tørner ud for oprykkerne Bournemouth.
– De er begge mine idoler og jeg har set dem spille en hel del, da jeg var ung i FC Nordsjælland. Jeg lærte en masse af dem. Jeg debuterede med dem på banen, hvilket var fedt, siger Mikkel Damsgaard i et interview med Brentford kort efter sit skifte til klubben.
I England kender man allerede Mikkel Damsgaard, da han scorede et flot frisparksmål mod England i EM-semifinalen sidste sommer. Og noget af æren for danskerens flotte sparketeknik tilskriver han Emiliano Marcondes.
– Jeg husker, at vi havde nogle træninger [med Marcondes, red.], da han var en af de ældre, som besøgte os yngre spillere. Vi havde træninger, hvor vi lærte om frispark – jeg tror faktisk, at de er på YouTube, så du kan se det. Men han lærte mig, for han så mig som en ung knægt, som han gerne ville lære noget, så han lærte mig en hel masse, siger Damsgaard.
Mikkel Damsgaard fik senere sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, der sikrede ham et skifte til Sampdoria. Efter sidste sommers EM-slutrunde var han glohed, men få måneder efter ramte han ind i en lang knæskade.
Nu skal han så kickstarte karrieren i Premier League hos Brentford, som han tidligere på ugen underskrev en lang aftale med.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
