– Marcondes og Mathias Jensen er mine idoler

De tidligere FC Nordsjælland-spillere Mathias Jensen og Emiliano Marcondes har gjort et stort indtryk på den danske landsholdsspiller, da han selv ventede på sit store gennembrud.



Før Mikkel Damsgaard brød igennem hos FC Nordsjælland, så kunne han se Mathias Jensen og Emiliano Marcondes gøre det.

Den danske landsholdsspiller nåede også at spille sammen med de to, inden turen for begges vedkommende gik til henholdsvis Celta Vigo og Brentford.

Nu er de tre tidligere FCN-spillere så genforenet i England, da Mathias Jensen og Mikkel Damsgaard begge spiller i Brentford, mens Marcondes tørner ud for oprykkerne Bournemouth.

– De er begge mine idoler og jeg har set dem spille en hel del, da jeg var ung i FC Nordsjælland. Jeg lærte en masse af dem. Jeg debuterede med dem på banen, hvilket var fedt, siger Mikkel Damsgaard i et interview med Brentford kort efter sit skifte til klubben.

I England kender man allerede Mikkel Damsgaard, da han scorede et flot frisparksmål mod England i EM-semifinalen sidste sommer. Og noget af æren for danskerens flotte sparketeknik tilskriver han Emiliano Marcondes.

– Jeg husker, at vi havde nogle træninger [med Marcondes, red.], da han var en af de ældre, som besøgte os yngre spillere. Vi havde træninger, hvor vi lærte om frispark – jeg tror faktisk, at de er på YouTube, så du kan se det. Men han lærte mig, for han så mig som en ung knægt, som han gerne ville lære noget, så han lærte mig en hel masse, siger Damsgaard.

Mikkel Damsgaard fik senere sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, der sikrede ham et skifte til Sampdoria. Efter sidste sommers EM-slutrunde var han glohed, men få måneder efter ramte han ind i en lang knæskade.

Nu skal han så kickstarte karrieren i Premier League hos Brentford, som han tidligere på ugen underskrev en lang aftale med.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Han er færdig i Brøndby