Før Mikkel Damsgaard brød igennem hos FC Nordsjælland, så kunne han se Mathias Jensen og Emiliano Marcondes gøre det.
Den danske landsholdsspiller nåede også at spille sammen med de to, inden turen for begges vedkommende gik til henholdsvis Celta Vigo og Brentford.
Nu er de tre tidligere FCN-spillere så genforenet i England, da Mathias Jensen og Mikkel Damsgaard begge spiller i Brentford, mens Marcondes tørner ud for oprykkerne Bournemouth.
– De er begge mine idoler og jeg har set dem spille en hel del, da jeg var ung i FC Nordsjælland. Jeg lærte en masse af dem. Jeg debuterede med dem på banen, hvilket var fedt, siger Mikkel Damsgaard i et interview med Brentford kort efter sit skifte til klubben.
I England kender man allerede Mikkel Damsgaard, da han scorede et flot frisparksmål mod England i EM-semifinalen sidste sommer. Og noget af æren for danskerens flotte sparketeknik tilskriver han Emiliano Marcondes.
– Jeg husker, at vi havde nogle træninger [med Marcondes, red.], da han var en af de ældre, som besøgte os yngre spillere. Vi havde træninger, hvor vi lærte om frispark – jeg tror faktisk, at de er på YouTube, så du kan se det. Men han lærte mig, for han så mig som en ung knægt, som han gerne ville lære noget, så han lærte mig en hel masse, siger Damsgaard.
Mikkel Damsgaard fik senere sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, der sikrede ham et skifte til Sampdoria. Efter sidste sommers EM-slutrunde var han glohed, men få måneder efter ramte han ind i en lang knæskade.
Nu skal han så kickstarte karrieren i Premier League hos Brentford, som han tidligere på ugen underskrev en lang aftale med.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT
