Det har været småt med store transfers i dette vindue, men nu nærmer Martin Ødegaard sig et markant klubskifte.
Ifølge flere medier skifter nordmanden fra Real Madrid til Arsenal – efter alt at dømme på en lejeaftale for resten af indeværende sæson.
Martin Ødegaard vendte forud for denne sæson retur til Real Madrid efter et succesfuldt lejeophold i Real Sociedad, men han har ikke fundet fodfæste i kongeklubben. I de seneste otte ligakampe har Zinedine Zidane kun gjort brug af midtbanespilleren i fem minutter.
Derfor rykker han nu til Arsenal, hvor der er bedre udsigt til spilletid, og Norges landstræner Ståle Solbakken glæder sig til at følge Ødegaard i London-klubben.
– Først og fremmest, hvis det sker, synes jeg, at det viser, at han har en ekstrem stor tro på sig selv, siger Ståle Solbakken til VG og fortsætter:
– Han tager til en ny liga og et hold, som på det seneste har hævet sig betragteligt, fået nogle gode sejre og klatret i tabellen. Det er en traditionsklub, som har underpræseteret i en periode nu. De er under genopbygning. Jeg synes, de har en dygig træner. Jeg kan godt lide Mikel Arteta og den måde, han prøver at sætte det op på. Men han kommer ikke ind i en selvkørende maskine på nogen måde.
Arsenal er på tiendepladsen i Premier League. The Gunners har vundet fem af de seneste seks kampe i Premier League.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
