Massive Arsenal-rygter: Gør mig sindssygt glad

Jesper Lindstrøm bliver i øjeblikket kædet sammen med storklubben Arsenal - nu kommenterer han de mange skriverier.



Selv om transfervinduet er lukket, står rygterne ikke stille, og den seneste uge har budt på saftig sladder om den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm.

Ifølge den tyske avis Bild lurer storklubben Arsenal på Eintracht Frankfurt-spilleren, og der kan være et bud på vej fra den engelske hovedstad til januar, når transfervinduet igen åbner.

22-årige Jesper Lindstrøm scorede for nyligt Eintracht Frankfurts første mål nogensinde i Champions League, og han var en vigtig brik på det hold, der i sidste sæson vandt Europa League. 

Nu er der rygter om selveste Arsenal, og den tidligere Brøndby-spiller lægger ikke skjul på, at han er smigret.

– Det er svært ikke at læse med, når der dukker artikler op på ens Facebook, Instagram og andre sociale medier. Så selvfølgelig læser jeg det, men jeg tager det ikke så tungt. Transfervinduet er slet ikke åbent lige nu, så jeg giver den bare gas og venter på at se, hvad der sker, siger Jesper Lindstrøm og tilføjer om Arsenal:

– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt.

Hvordan er det at blive kædet sammen med en klub som Arsenal?

– Det er et kæmpe selvtillidsboost. Det er noget af det største som fodboldspiller, så jeg er selvfølgelig sindssygt glad, siger offensivspilleren, der fastslår, at han ikke har hørt noget fra Arsenal på nuværende tidspunkt. 

Jesper Lindstrøm har kontrakt med Eintracht Frankfurt frem til sommeren 2026. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Gunners plaffer havmåger ved Sydkysten

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

El Clásico kan afgøre det hele



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I dialog om Albert Grønbæk

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson med hård kritik

Kræver flere hold i Superligaen