Matt O’Riley roses til skyerne

Danskeren modtager stor ros fra sin manager, Fabian Hürzeler.



Det lignede på alle måder et drømmeskifte, da Matt O’Riley i sommer tog til den engelske sydkyst, efter at han i flere sæsoner havde domineret i skotsk fodbold.

Men en drilsk skade i sin debut har gjort, at danskeren har haft svært ved at spille sig ind som fast inventar i Brightons startopstilling.

Selvom midtbanespilleren har været skadesfri i en længere periode, har han i de seneste fem kampe kun fået 57 minutter i Premier League for The Seagulls. Alligevel modtager Matt O’Riley nu ros fra den mand, der har valgt at bænke ham på det seneste, forud for weekendens kamp mod Fulham.

– Når vi ser på Matt O’Rileys præstationer, har han altid haft en stor indflydelse på vores kampe. For eksempel, da han kom ind mod City, gjorde han straks en forskel, og mod Ipswich lavede han en assist til målet.

– Hver gang han spiller, genkender han hurtigt de rum, han skal angribe. Han har en rigtig god venstrefod, som han bruger både til at score mål og lave assists. Jeg mener derfor, at hans indflydelse på vores spil er enorm, siger Brightons manager, Fabian Hürzeler, på et pressemøde forud for opgøret mod London-klubben.

Matt O’Riley var i Celtic en meget målfarlig herre, der tilmed også kunne bidrage med flotte oplæg til sine holdkammerater, hvilket han også har vist en forsmag på i Premier League. Men det helt store gennembrud lader vente på sig, og der er måske en meget logisk forklaring på det.

– Han døjede med noget sygdom, så det har været svært for ham at komme ind i rytmen. Jeg tror, det er meget vigtigt for en ny spiller at finde rytmen, men han har aldrig rigtig været i sin rytme indtil nu.

– Det er nu både hans og vores ansvar, at han kommer ind i rytmen og kan spille konsekvent i 90 minutter. Som jeg sagde, har han en særlig profil, der især hjælper i de tætte rum, hvor chancer skabes, og mål scores. Han har en særlig evne, der kan hjælpe os, og jeg er sikker på, at han vil gøre det, afslutter Fabian Hürzeler.

Kampen mod Fulham sparkes i gang lørdag eftermiddag klokken 16.00.





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skidt melding

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Har I tabt sutten, Brøndby?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Endelig godt nyt

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige