Matt O’Riley roses til skyerne

Danskeren modtager stor ros fra sin manager, Fabian Hürzeler.



Det lignede på alle måder et drømmeskifte, da Matt O’Riley i sommer tog til den engelske sydkyst, efter at han i flere sæsoner havde domineret i skotsk fodbold.

Men en drilsk skade i sin debut har gjort, at danskeren har haft svært ved at spille sig ind som fast inventar i Brightons startopstilling.

Selvom midtbanespilleren har været skadesfri i en længere periode, har han i de seneste fem kampe kun fået 57 minutter i Premier League for The Seagulls. Alligevel modtager Matt O’Riley nu ros fra den mand, der har valgt at bænke ham på det seneste, forud for weekendens kamp mod Fulham.

– Når vi ser på Matt O’Rileys præstationer, har han altid haft en stor indflydelse på vores kampe. For eksempel, da han kom ind mod City, gjorde han straks en forskel, og mod Ipswich lavede han en assist til målet.

– Hver gang han spiller, genkender han hurtigt de rum, han skal angribe. Han har en rigtig god venstrefod, som han bruger både til at score mål og lave assists. Jeg mener derfor, at hans indflydelse på vores spil er enorm, siger Brightons manager, Fabian Hürzeler, på et pressemøde forud for opgøret mod London-klubben.

Matt O’Riley var i Celtic en meget målfarlig herre, der tilmed også kunne bidrage med flotte oplæg til sine holdkammerater, hvilket han også har vist en forsmag på i Premier League. Men det helt store gennembrud lader vente på sig, og der er måske en meget logisk forklaring på det.

– Han døjede med noget sygdom, så det har været svært for ham at komme ind i rytmen. Jeg tror, det er meget vigtigt for en ny spiller at finde rytmen, men han har aldrig rigtig været i sin rytme indtil nu.

– Det er nu både hans og vores ansvar, at han kommer ind i rytmen og kan spille konsekvent i 90 minutter. Som jeg sagde, har han en særlig profil, der især hjælper i de tætte rum, hvor chancer skabes, og mål scores. Han har en særlig evne, der kan hjælpe os, og jeg er sikker på, at han vil gøre det, afslutter Fabian Hürzeler.

Kampen mod Fulham sparkes i gang lørdag eftermiddag klokken 16.00.







Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Arsenal – Burnley

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Teaser for ny AGF-aftale

Så er det officielt

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…