Det lignede på alle måder et drømmeskifte, da Matt O’Riley i sommer tog til den engelske sydkyst, efter at han i flere sæsoner havde domineret i skotsk fodbold.
Men en drilsk skade i sin debut har gjort, at danskeren har haft svært ved at spille sig ind som fast inventar i Brightons startopstilling.
Selvom midtbanespilleren har været skadesfri i en længere periode, har han i de seneste fem kampe kun fået 57 minutter i Premier League for The Seagulls. Alligevel modtager Matt O’Riley nu ros fra den mand, der har valgt at bænke ham på det seneste, forud for weekendens kamp mod Fulham.
– Når vi ser på Matt O’Rileys præstationer, har han altid haft en stor indflydelse på vores kampe. For eksempel, da han kom ind mod City, gjorde han straks en forskel, og mod Ipswich lavede han en assist til målet.
– Hver gang han spiller, genkender han hurtigt de rum, han skal angribe. Han har en rigtig god venstrefod, som han bruger både til at score mål og lave assists. Jeg mener derfor, at hans indflydelse på vores spil er enorm, siger Brightons manager, Fabian Hürzeler, på et pressemøde forud for opgøret mod London-klubben.
Matt O’Riley var i Celtic en meget målfarlig herre, der tilmed også kunne bidrage med flotte oplæg til sine holdkammerater, hvilket han også har vist en forsmag på i Premier League. Men det helt store gennembrud lader vente på sig, og der er måske en meget logisk forklaring på det.
– Han døjede med noget sygdom, så det har været svært for ham at komme ind i rytmen. Jeg tror, det er meget vigtigt for en ny spiller at finde rytmen, men han har aldrig rigtig været i sin rytme indtil nu.
– Det er nu både hans og vores ansvar, at han kommer ind i rytmen og kan spille konsekvent i 90 minutter. Som jeg sagde, har han en særlig profil, der især hjælper i de tætte rum, hvor chancer skabes, og mål scores. Han har en særlig evne, der kan hjælpe os, og jeg er sikker på, at han vil gøre det, afslutter Fabian Hürzeler.
Kampen mod Fulham sparkes i gang lørdag eftermiddag klokken 16.00.
LIVE
VM-LIVE: Schweiz ødelægger de bosniske drømme
OPTAKT
USA – Australien
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil