Matt O’Riley roses til skyerne

Danskeren modtager stor ros fra sin manager, Fabian Hürzeler.



Det lignede på alle måder et drømmeskifte, da Matt O’Riley i sommer tog til den engelske sydkyst, efter at han i flere sæsoner havde domineret i skotsk fodbold.

Men en drilsk skade i sin debut har gjort, at danskeren har haft svært ved at spille sig ind som fast inventar i Brightons startopstilling.

Selvom midtbanespilleren har været skadesfri i en længere periode, har han i de seneste fem kampe kun fået 57 minutter i Premier League for The Seagulls. Alligevel modtager Matt O’Riley nu ros fra den mand, der har valgt at bænke ham på det seneste, forud for weekendens kamp mod Fulham.

– Når vi ser på Matt O’Rileys præstationer, har han altid haft en stor indflydelse på vores kampe. For eksempel, da han kom ind mod City, gjorde han straks en forskel, og mod Ipswich lavede han en assist til målet.

– Hver gang han spiller, genkender han hurtigt de rum, han skal angribe. Han har en rigtig god venstrefod, som han bruger både til at score mål og lave assists. Jeg mener derfor, at hans indflydelse på vores spil er enorm, siger Brightons manager, Fabian Hürzeler, på et pressemøde forud for opgøret mod London-klubben.

Matt O’Riley var i Celtic en meget målfarlig herre, der tilmed også kunne bidrage med flotte oplæg til sine holdkammerater, hvilket han også har vist en forsmag på i Premier League. Men det helt store gennembrud lader vente på sig, og der er måske en meget logisk forklaring på det.

– Han døjede med noget sygdom, så det har været svært for ham at komme ind i rytmen. Jeg tror, det er meget vigtigt for en ny spiller at finde rytmen, men han har aldrig rigtig været i sin rytme indtil nu.

– Det er nu både hans og vores ansvar, at han kommer ind i rytmen og kan spille konsekvent i 90 minutter. Som jeg sagde, har han en særlig profil, der især hjælper i de tætte rum, hvor chancer skabes, og mål scores. Han har en særlig evne, der kan hjælpe os, og jeg er sikker på, at han vil gøre det, afslutter Fabian Hürzeler.

Kampen mod Fulham sparkes i gang lørdag eftermiddag klokken 16.00.





Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Bo Henriksen fyret

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC København-profil ude med sygdom

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Frank reddet i døende sekunder