Matt O’Riley roses til skyerne

Danskeren modtager stor ros fra sin manager, Fabian Hürzeler.



Det lignede på alle måder et drømmeskifte, da Matt O’Riley i sommer tog til den engelske sydkyst, efter at han i flere sæsoner havde domineret i skotsk fodbold.

Men en drilsk skade i sin debut har gjort, at danskeren har haft svært ved at spille sig ind som fast inventar i Brightons startopstilling.

Selvom midtbanespilleren har været skadesfri i en længere periode, har han i de seneste fem kampe kun fået 57 minutter i Premier League for The Seagulls. Alligevel modtager Matt O’Riley nu ros fra den mand, der har valgt at bænke ham på det seneste, forud for weekendens kamp mod Fulham.

– Når vi ser på Matt O’Rileys præstationer, har han altid haft en stor indflydelse på vores kampe. For eksempel, da han kom ind mod City, gjorde han straks en forskel, og mod Ipswich lavede han en assist til målet.

– Hver gang han spiller, genkender han hurtigt de rum, han skal angribe. Han har en rigtig god venstrefod, som han bruger både til at score mål og lave assists. Jeg mener derfor, at hans indflydelse på vores spil er enorm, siger Brightons manager, Fabian Hürzeler, på et pressemøde forud for opgøret mod London-klubben.

Matt O’Riley var i Celtic en meget målfarlig herre, der tilmed også kunne bidrage med flotte oplæg til sine holdkammerater, hvilket han også har vist en forsmag på i Premier League. Men det helt store gennembrud lader vente på sig, og der er måske en meget logisk forklaring på det.

– Han døjede med noget sygdom, så det har været svært for ham at komme ind i rytmen. Jeg tror, det er meget vigtigt for en ny spiller at finde rytmen, men han har aldrig rigtig været i sin rytme indtil nu.

– Det er nu både hans og vores ansvar, at han kommer ind i rytmen og kan spille konsekvent i 90 minutter. Som jeg sagde, har han en særlig profil, der især hjælper i de tætte rum, hvor chancer skabes, og mål scores. Han har en særlig evne, der kan hjælpe os, og jeg er sikker på, at han vil gøre det, afslutter Fabian Hürzeler.

Kampen mod Fulham sparkes i gang lørdag eftermiddag klokken 16.00.







LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’