Medie: Derfor har Fernandes afvist Man Utd-udspil

Ifølge The Athletic afviste Bruno Fernandes i efteråret Manchester Uniteds tilbud om en forbedret kontrakt. Portugiseren vil således have endnu mere.



Bruno Fernandes er en stor profil i Manchester United, men portugiseren har ikke travlt med at forlænge med den engelske storklub. 

I hvert fald skriver The Athletic nu, at dialogen mellem Bruno Fernandes og Manchester United er blevet sat på pause, efter at den 27-årige portugiser i efteråret afviste klubbens tilbud om en forlængelse. 

Manchester United ligger aktuelt på en skuffende syvendeplads i Premier League-tabellen, men ifølge The Athletic er det på grund af økonomiske årsager, at Fernandes afviste tilbuddet fra de røde djævle.

Bruno Fernandes ønsker således angiveligt at komme op på samme lønniveau som nogle af de bedst betalte spillere i Manchester United. Fernandes tjente omtrent 445.000 kroner om ugen i Sporting CP, men fik fordoblet sin løn efter skiftet til Old Trafford. 

Bruno Fernandes’ nuværende løn ligger dog alligevel langt efter de bedst betalte spillere i Manchester United. Cristiano Ronaldo tjener eksempelvis 3,56 millioner kroner om ugen, mens David de Gea tjener 3,34 millioner kroner ugentligt. Spillere som Paul Pogba, Raphaël Varane, Anthony Martial, Jadon Sancho, Edinson Cavani og Marcus Rashford tjener alle angiveligt i omegnen af 1,8 millioner kroner ugentligt, mens Harry Maguire og Luke Shaw ikke ligger langt efter dette beløb. 

Ifølge The Athletic har Manchester United tilbudt Bruno Fernandes en lønstigning, men den portugisiske kreatør ønsker altså at blive en af de bedst betalte spillere på Old Trafford. Bruno Fernandes’ kontrakt med Manchester United udløber dog først i 2025, og dermed er der ikke tale om en situation, der nødvendigvis skal findes en øjeblikkelig løsning på. Ifølge The Athletic er planen da også, at Fernandes og Manchester United genoptager dialogen til maj. 



Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

I spil til stort job

Voldsomt transferønske til FCK

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Fortryder Chido Obi-beslutning

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lerager taler ud om FCK-brud

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Brøndby straffet – får stor bøde

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Thomas Frank siger undskyld

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’