Bruno Fernandes er en stor profil i Manchester United, men portugiseren har ikke travlt med at forlænge med den engelske storklub.
I hvert fald skriver The Athletic nu, at dialogen mellem Bruno Fernandes og Manchester United er blevet sat på pause, efter at den 27-årige portugiser i efteråret afviste klubbens tilbud om en forlængelse.
Manchester United ligger aktuelt på en skuffende syvendeplads i Premier League-tabellen, men ifølge The Athletic er det på grund af økonomiske årsager, at Fernandes afviste tilbuddet fra de røde djævle.
Bruno Fernandes ønsker således angiveligt at komme op på samme lønniveau som nogle af de bedst betalte spillere i Manchester United. Fernandes tjente omtrent 445.000 kroner om ugen i Sporting CP, men fik fordoblet sin løn efter skiftet til Old Trafford.
Bruno Fernandes’ nuværende løn ligger dog alligevel langt efter de bedst betalte spillere i Manchester United. Cristiano Ronaldo tjener eksempelvis 3,56 millioner kroner om ugen, mens David de Gea tjener 3,34 millioner kroner ugentligt. Spillere som Paul Pogba, Raphaël Varane, Anthony Martial, Jadon Sancho, Edinson Cavani og Marcus Rashford tjener alle angiveligt i omegnen af 1,8 millioner kroner ugentligt, mens Harry Maguire og Luke Shaw ikke ligger langt efter dette beløb.
Ifølge The Athletic har Manchester United tilbudt Bruno Fernandes en lønstigning, men den portugisiske kreatør ønsker altså at blive en af de bedst betalte spillere på Old Trafford. Bruno Fernandes’ kontrakt med Manchester United udløber dog først i 2025, og dermed er der ikke tale om en situation, der nødvendigvis skal findes en øjeblikkelig løsning på. Ifølge The Athletic er planen da også, at Fernandes og Manchester United genoptager dialogen til maj.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
– Han har en “grim” side
MEDIE
Smadrer transferrekord
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
