Medie: Derfor har Fernandes afvist Man Utd-udspil

Ifølge The Athletic afviste Bruno Fernandes i efteråret Manchester Uniteds tilbud om en forbedret kontrakt. Portugiseren vil således have endnu mere.



Bruno Fernandes er en stor profil i Manchester United, men portugiseren har ikke travlt med at forlænge med den engelske storklub. 

I hvert fald skriver The Athletic nu, at dialogen mellem Bruno Fernandes og Manchester United er blevet sat på pause, efter at den 27-årige portugiser i efteråret afviste klubbens tilbud om en forlængelse. 

Manchester United ligger aktuelt på en skuffende syvendeplads i Premier League-tabellen, men ifølge The Athletic er det på grund af økonomiske årsager, at Fernandes afviste tilbuddet fra de røde djævle.

Bruno Fernandes ønsker således angiveligt at komme op på samme lønniveau som nogle af de bedst betalte spillere i Manchester United. Fernandes tjente omtrent 445.000 kroner om ugen i Sporting CP, men fik fordoblet sin løn efter skiftet til Old Trafford. 

Bruno Fernandes’ nuværende løn ligger dog alligevel langt efter de bedst betalte spillere i Manchester United. Cristiano Ronaldo tjener eksempelvis 3,56 millioner kroner om ugen, mens David de Gea tjener 3,34 millioner kroner ugentligt. Spillere som Paul Pogba, Raphaël Varane, Anthony Martial, Jadon Sancho, Edinson Cavani og Marcus Rashford tjener alle angiveligt i omegnen af 1,8 millioner kroner ugentligt, mens Harry Maguire og Luke Shaw ikke ligger langt efter dette beløb. 

Ifølge The Athletic har Manchester United tilbudt Bruno Fernandes en lønstigning, men den portugisiske kreatør ønsker altså at blive en af de bedst betalte spillere på Old Trafford. Bruno Fernandes’ kontrakt med Manchester United udløber dog først i 2025, og dermed er der ikke tale om en situation, der nødvendigvis skal findes en øjeblikkelig løsning på. Ifølge The Athletic er planen da også, at Fernandes og Manchester United genoptager dialogen til maj. 







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Mexico – Sydafrika

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos