Medie: Derfor har Fernandes afvist Man Utd-udspil

Ifølge The Athletic afviste Bruno Fernandes i efteråret Manchester Uniteds tilbud om en forbedret kontrakt. Portugiseren vil således have endnu mere.



Bruno Fernandes er en stor profil i Manchester United, men portugiseren har ikke travlt med at forlænge med den engelske storklub. 

I hvert fald skriver The Athletic nu, at dialogen mellem Bruno Fernandes og Manchester United er blevet sat på pause, efter at den 27-årige portugiser i efteråret afviste klubbens tilbud om en forlængelse. 

Manchester United ligger aktuelt på en skuffende syvendeplads i Premier League-tabellen, men ifølge The Athletic er det på grund af økonomiske årsager, at Fernandes afviste tilbuddet fra de røde djævle.

Bruno Fernandes ønsker således angiveligt at komme op på samme lønniveau som nogle af de bedst betalte spillere i Manchester United. Fernandes tjente omtrent 445.000 kroner om ugen i Sporting CP, men fik fordoblet sin løn efter skiftet til Old Trafford. 

Bruno Fernandes’ nuværende løn ligger dog alligevel langt efter de bedst betalte spillere i Manchester United. Cristiano Ronaldo tjener eksempelvis 3,56 millioner kroner om ugen, mens David de Gea tjener 3,34 millioner kroner ugentligt. Spillere som Paul Pogba, Raphaël Varane, Anthony Martial, Jadon Sancho, Edinson Cavani og Marcus Rashford tjener alle angiveligt i omegnen af 1,8 millioner kroner ugentligt, mens Harry Maguire og Luke Shaw ikke ligger langt efter dette beløb. 

Ifølge The Athletic har Manchester United tilbudt Bruno Fernandes en lønstigning, men den portugisiske kreatør ønsker altså at blive en af de bedst betalte spillere på Old Trafford. Bruno Fernandes’ kontrakt med Manchester United udløber dog først i 2025, og dermed er der ikke tale om en situation, der nødvendigvis skal findes en øjeblikkelig løsning på. Ifølge The Athletic er planen da også, at Fernandes og Manchester United genoptager dialogen til maj. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr