Medie: Engelsk storklub ramt af coronaudbrud

Hele seks spillere er angiveligt testet positiv for coronavirus i en af Englands største fodboldklubber.



Kaos raser i Tottenham. 

I hvert fald hvis man skal tro mediet Football.London, der skriver, at den engelske klub er ramt af en ordentlig omgang coronaudbrud. 

Således har hele seks spillere angiveligt afleveret en positiv corona-lyntest mandag. Det samme er tilfældet med to medlemmer fra staben. Det vides ikke, hvem der er testet positiv.

De skal nu alle have taget en PCR test tirsdag, og når de får svar på den, vil klubben tage en beslutning om, hvad der så skal ske. Ender de også med at være positive i PCR-testen, skal de selvisolere sig i ti dage, hvilket vil gå ud over midtugens Conference League-kamp mod Rennes, weekendens Premier League-kamp mod Brighton og næste uges midtugekamp mod Leicester. 

The Telegraph skriver, at skulle de forskellige teste positiv, så vil klubben tage fat i Premier League og forsøge at udskyde weekendens kamp mod Brighton. Dette vil dog være irriterende for klubben, som allerede har en kamp i hånden, eftersom det heller ikke er lang tid siden, at deres kamp mod Burnley blev udsat på grund af voldsomt vejr. 

Der er dog intet at gøre i forhold til torsdagens “must-win”-kamp mod Rennes, da kampen kun kan aflyses, hvis der er færre end 13 registrerede spillere fra A-listen, eller hvis ingen registrerede målmænd er tilgængelige.

Indtil nu i denne sæson har der ikke været nogle aflyste kampe på grund af coronavirus modsat sidste sæson, hvor det skete relativt hyppigt. 





Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Real Madrid – Athletic Club

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk profil færdig i tysk klub, men

FCK og FCM vil have AGF-stjerne