Medie: Engelsk storklub ramt af coronaudbrud

Hele seks spillere er angiveligt testet positiv for coronavirus i en af Englands største fodboldklubber.



Kaos raser i Tottenham. 

I hvert fald hvis man skal tro mediet Football.London, der skriver, at den engelske klub er ramt af en ordentlig omgang coronaudbrud. 

Således har hele seks spillere angiveligt afleveret en positiv corona-lyntest mandag. Det samme er tilfældet med to medlemmer fra staben. Det vides ikke, hvem der er testet positiv.

De skal nu alle have taget en PCR test tirsdag, og når de får svar på den, vil klubben tage en beslutning om, hvad der så skal ske. Ender de også med at være positive i PCR-testen, skal de selvisolere sig i ti dage, hvilket vil gå ud over midtugens Conference League-kamp mod Rennes, weekendens Premier League-kamp mod Brighton og næste uges midtugekamp mod Leicester. 

The Telegraph skriver, at skulle de forskellige teste positiv, så vil klubben tage fat i Premier League og forsøge at udskyde weekendens kamp mod Brighton. Dette vil dog være irriterende for klubben, som allerede har en kamp i hånden, eftersom det heller ikke er lang tid siden, at deres kamp mod Burnley blev udsat på grund af voldsomt vejr. 

Der er dog intet at gøre i forhold til torsdagens “must-win”-kamp mod Rennes, da kampen kun kan aflyses, hvis der er færre end 13 registrerede spillere fra A-listen, eller hvis ingen registrerede målmænd er tilgængelige.

Indtil nu i denne sæson har der ikke været nogle aflyste kampe på grund af coronavirus modsat sidste sæson, hvor det skete relativt hyppigt. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Vil hente FC Midtjylland-profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Chelsea – Tottenham

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Salah sender særlig besked