Medie: Engelsk storklub ramt af coronaudbrud

Hele seks spillere er angiveligt testet positiv for coronavirus i en af Englands største fodboldklubber.



Kaos raser i Tottenham. 

I hvert fald hvis man skal tro mediet Football.London, der skriver, at den engelske klub er ramt af en ordentlig omgang coronaudbrud. 

Således har hele seks spillere angiveligt afleveret en positiv corona-lyntest mandag. Det samme er tilfældet med to medlemmer fra staben. Det vides ikke, hvem der er testet positiv.

De skal nu alle have taget en PCR test tirsdag, og når de får svar på den, vil klubben tage en beslutning om, hvad der så skal ske. Ender de også med at være positive i PCR-testen, skal de selvisolere sig i ti dage, hvilket vil gå ud over midtugens Conference League-kamp mod Rennes, weekendens Premier League-kamp mod Brighton og næste uges midtugekamp mod Leicester. 

The Telegraph skriver, at skulle de forskellige teste positiv, så vil klubben tage fat i Premier League og forsøge at udskyde weekendens kamp mod Brighton. Dette vil dog være irriterende for klubben, som allerede har en kamp i hånden, eftersom det heller ikke er lang tid siden, at deres kamp mod Burnley blev udsat på grund af voldsomt vejr. 

Der er dog intet at gøre i forhold til torsdagens “must-win”-kamp mod Rennes, da kampen kun kan aflyses, hvis der er færre end 13 registrerede spillere fra A-listen, eller hvis ingen registrerede målmænd er tilgængelige.

Indtil nu i denne sæson har der ikke været nogle aflyste kampe på grund af coronavirus modsat sidste sæson, hvor det skete relativt hyppigt. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada