Medie: Engelsk storklub ramt af coronaudbrud

Hele seks spillere er angiveligt testet positiv for coronavirus i en af Englands største fodboldklubber.



Kaos raser i Tottenham. 

I hvert fald hvis man skal tro mediet Football.London, der skriver, at den engelske klub er ramt af en ordentlig omgang coronaudbrud. 

Således har hele seks spillere angiveligt afleveret en positiv corona-lyntest mandag. Det samme er tilfældet med to medlemmer fra staben. Det vides ikke, hvem der er testet positiv.

De skal nu alle have taget en PCR test tirsdag, og når de får svar på den, vil klubben tage en beslutning om, hvad der så skal ske. Ender de også med at være positive i PCR-testen, skal de selvisolere sig i ti dage, hvilket vil gå ud over midtugens Conference League-kamp mod Rennes, weekendens Premier League-kamp mod Brighton og næste uges midtugekamp mod Leicester. 

The Telegraph skriver, at skulle de forskellige teste positiv, så vil klubben tage fat i Premier League og forsøge at udskyde weekendens kamp mod Brighton. Dette vil dog være irriterende for klubben, som allerede har en kamp i hånden, eftersom det heller ikke er lang tid siden, at deres kamp mod Burnley blev udsat på grund af voldsomt vejr. 

Der er dog intet at gøre i forhold til torsdagens “must-win”-kamp mod Rennes, da kampen kun kan aflyses, hvis der er færre end 13 registrerede spillere fra A-listen, eller hvis ingen registrerede målmænd er tilgængelige.

Indtil nu i denne sæson har der ikke været nogle aflyste kampe på grund af coronavirus modsat sidste sæson, hvor det skete relativt hyppigt. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!