The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.
I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne.
– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således.
The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen.
– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således.
The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre.
– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.
Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
22 millioner kroner!
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
NYHEDER
