The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.
I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne.
– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således.
The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen.
– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således.
The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre.
– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.
Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen.
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
– Han fik et lortetilbud fra OB
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Højlund stjæler overskrifter
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
