Medie: Eriksen-aftale kan give problemer i truppen

The Athletic har analyseret Christian Eriksens potentielle skifte til Brentford, som primært vil være en gevinst, men som også kan medføre visse udfordringer for London-klubben.



The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.

I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne. 

– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen. 

– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således. 

The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre. 

– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.

Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen. 





Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dem kan FCM trække i Europa League

Froholdt-video trækker overskrifter

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Første gang nogensinde for Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Han er tilgivet’

Stor overraskelse til FCM-træning

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Jeg hadede verden’

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Liverpool – West Ham United

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Juventus-profil: ‘Absurd’