Medie: Eriksen-aftale kan give problemer i truppen

The Athletic har analyseret Christian Eriksens potentielle skifte til Brentford, som primært vil være en gevinst, men som også kan medføre visse udfordringer for London-klubben.



The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.

I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne. 

– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen. 

– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således. 

The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre. 

– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.

Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen. 





LIVE

LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her

Vejle snyder Randers i overtiden

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Viborg FF – AGF

Færdig i Manchester City



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

OB – FC Fredericia

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen med dyster melding

Blandt dette årtusindes bedste

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites