The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.
I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne.
– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således.
The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen.
– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således.
The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre.
– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.
Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
Interessen er eksploderet på grund af FC København
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
