Medie: Eriksen-aftale kan give problemer i truppen

The Athletic har analyseret Christian Eriksens potentielle skifte til Brentford, som primært vil være en gevinst, men som også kan medføre visse udfordringer for London-klubben.



The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.

I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne. 

– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen. 

– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således. 

The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre. 

– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.

Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen. 





Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han er en Superliga-stjerne in spe



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Dansker scorer mod Barcelona

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Christian Nørgaard tæt på skifte

Brøndby IF – Viborg FF

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen