The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.
I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne.
– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således.
The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen.
– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således.
The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre.
– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.
Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen.
LIVE
TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
INTERVIEW
