Medie: Eriksen-aftale kan give problemer i truppen

The Athletic har analyseret Christian Eriksens potentielle skifte til Brentford, som primært vil være en gevinst, men som også kan medføre visse udfordringer for London-klubben.



The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford har tilbudt Christian Eriksen en kontrakt, men på et pressemøde tirsdag ønskede Thomas Frank ikke at kommentere rygterne yderligere.

I en analyse af den mulige transfer peger The Athletic dog på, at der selvsagt vil være tale om en opsigtsvækkende aftale for oprykkerne. 

– Det vil markere et brud med klubbens langvarige transferstrategi, som har fokus på at identificere og udvikle unge spillere, hvis Brentford ender med at hente Christian Eriksen, der fylder 30 år i næste måned. Set udefra er det fristende at anklage dem for at hente spilleren, der har optrådt 109 gange for sit land, blot fordi de kan. Men hvis man tager et nærmere kig, så er appellen ved sådan en aftale ganske åbenlys, skriver The Athletic således. 

The Athletic peger således på, at Brentford i den grad har brug for at forbedre offensiven, hvis klubben ønsker at bevare en komfortabel afstand til nedrykningsstregen. 

– Franks mandskab har blot skabt 127 chancer fra åbent spil i denne sæson. Kun Newcastle og Burnley, de to lavest placerede hold i tabellen, har skabt færre. Eriksen skabte 95 chancer, kun overgået af Manchester Citys Kevin De Bruyne (106) i 2017/18-sæsonen, hvor Tottenham sluttede på tredjepladsen, og han er noteret for 62 assister i 226 Premier League-optrædener. Hvis han kan genfinde noget, der bare minder om den form, så vil han utvivlsomt hjælpe Brentford med at bevæge sig væk fra nedrykningszonen, skriver The Athletic således. 

The Athletic påpeger dog også potentielle problemer for Brentford ved at hente Christian Eriksen. Eksempelvis kan den rutinerede dansker potentielt blokere udviklingen for andre Brentford-spillere som Mathias Jensen, Shandon Baptiste og Joshua Dasilva. Og ifølge mediet kan Eriksens ankomst potentielt også medføre gnidninger i Brentford-truppen, idet den tidligere Inter-stjerne må forventes at få en klækkelig hyre. 

– En aftale med Eriksen vil også kræve, at klubben fra det vestlige London bryder deres lønstruktur, hvilket kan forårsage problemer i omklædningsrummet. Men for seks måneder virker fristelsen for at hjælpe et Premier League-ikon med at genoplive sin karriere, samt den kvalitet han kan tilføre holdet, for stor til at modstå.

Christian Eriksen tjente angiveligt 56 millioner kroner om året i Inter. Udover Brentford er klubber som Leicester, Newcastle, Crystal Palace og Fulham angiveligt også interesserede i den 29-årige Christian Eriksen. 





Voldsom lønnedgang i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Kommer til AGF efter monstersæson

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Brøndby forhandler om stor transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

– Det er forfærdeligt

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby-profil skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Storklub lurer på Jonas Wind

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Arbejder på angriber-exit

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen