Det går egentlig ganske godt for José Mourinho i Roma, men den portugisiske træner er angiveligt frustreret over situationen i den italienske klub.
Sådan lyder det fra Daily Mail, der skriver, at José Mourinho er utilfreds med de manglende økonomiske midler i Roma. De manglende indkøb gør det svært for Roma at kæmpe med om mesterskabet, og det nager angiveligt José Mourinho, der i sidste sæson vandt Conference League i sin første sæson i Roma.
Roma ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A, ét point efter Milan på andenpladsen, men 13 point efter topholdet Napoli.
Ifølge Daily Mail er José Mourinho, der torsdag fyldte 60 år, ivrig efter at returnere til Premier League, hvor portugiseren har tilbragt størstedelen af sin karriere. Mourinhos hustru og børn bor stadig i London, og den ikoniske træner har altid foretrukket at arbejde i Premier League.
Ifølge Daily Mail har José Mourinhos repræsentanter oplyst Chelsea om, at portugiseren er meget interesseret i at vende tilbage til Stamford Bridge. Chelsea er Mourinhos førsteprioritet, skriver Daily Mail. I skrivende stund har London-klubbens ledelse dog gjort dog klart, at man stadig tror på Graham Potter, selvom Chelsea aktuelt ligger nummer 10 i Premier League.
Daily Mail peger afslutningsvist på, at West Ham-jobbet potentielt også kan blive ledigt snart, idet David Moyes' mandskab ligger på 16. pladsen, blot ét point fra nedrykningsstregen.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Belgien knuser USA
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”