Det går egentlig ganske godt for José Mourinho i Roma, men den portugisiske træner er angiveligt frustreret over situationen i den italienske klub.
Sådan lyder det fra Daily Mail, der skriver, at José Mourinho er utilfreds med de manglende økonomiske midler i Roma. De manglende indkøb gør det svært for Roma at kæmpe med om mesterskabet, og det nager angiveligt José Mourinho, der i sidste sæson vandt Conference League i sin første sæson i Roma.
Roma ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A, ét point efter Milan på andenpladsen, men 13 point efter topholdet Napoli.
Ifølge Daily Mail er José Mourinho, der torsdag fyldte 60 år, ivrig efter at returnere til Premier League, hvor portugiseren har tilbragt størstedelen af sin karriere. Mourinhos hustru og børn bor stadig i London, og den ikoniske træner har altid foretrukket at arbejde i Premier League.
Ifølge Daily Mail har José Mourinhos repræsentanter oplyst Chelsea om, at portugiseren er meget interesseret i at vende tilbage til Stamford Bridge. Chelsea er Mourinhos førsteprioritet, skriver Daily Mail. I skrivende stund har London-klubbens ledelse dog gjort dog klart, at man stadig tror på Graham Potter, selvom Chelsea aktuelt ligger nummer 10 i Premier League.
Daily Mail peger afslutningsvist på, at West Ham-jobbet potentielt også kan blive ledigt snart, idet David Moyes' mandskab ligger på 16. pladsen, blot ét point fra nedrykningsstregen.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Danskerne har stor tiltro til Norge
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED