Det går egentlig ganske godt for José Mourinho i Roma, men den portugisiske træner er angiveligt frustreret over situationen i den italienske klub.
Sådan lyder det fra Daily Mail, der skriver, at José Mourinho er utilfreds med de manglende økonomiske midler i Roma. De manglende indkøb gør det svært for Roma at kæmpe med om mesterskabet, og det nager angiveligt José Mourinho, der i sidste sæson vandt Conference League i sin første sæson i Roma.
Roma ligger aktuelt på femtepladsen i Serie A, ét point efter Milan på andenpladsen, men 13 point efter topholdet Napoli.
Ifølge Daily Mail er José Mourinho, der torsdag fyldte 60 år, ivrig efter at returnere til Premier League, hvor portugiseren har tilbragt størstedelen af sin karriere. Mourinhos hustru og børn bor stadig i London, og den ikoniske træner har altid foretrukket at arbejde i Premier League.
Ifølge Daily Mail har José Mourinhos repræsentanter oplyst Chelsea om, at portugiseren er meget interesseret i at vende tilbage til Stamford Bridge. Chelsea er Mourinhos førsteprioritet, skriver Daily Mail. I skrivende stund har London-klubbens ledelse dog gjort dog klart, at man stadig tror på Graham Potter, selvom Chelsea aktuelt ligger nummer 10 i Premier League.
Daily Mail peger afslutningsvist på, at West Ham-jobbet potentielt også kan blive ledigt snart, idet David Moyes' mandskab ligger på 16. pladsen, blot ét point fra nedrykningsstregen.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT