Medie: Newcastle jagter Man Utd-træneremne

Newcastle vil gøre ham til den tredjehøjest betalte manager i Premier League.



Nyrige Newcastle er på managerjagt efter fyringen af Steve Bruce, men indtil videre har der været stille. 

Nu lader det dog til, at der sker noget på den front. Således skriver det engelske medie Daily Mail, at klubben har øjnene stift rettet mod AFC Ajax, hvor Erik Ten Hag i nogle år har haft stor succes.

Ham vil Newcastle have, og de er villige til at strække sig langt for at få ham. 

Ifølge Daily Mail vil klubben gøre ham til den tredjehøjest betalte manager overhovedet i Premier League, kun overgået af Pep Guardiola og Jürgen Klopp. Helt specifikt vil Newcastle betale ham 11 millioner pund om året, hvilket svarer til omkring 97 millioner kroner. Efter skat er dette beløb 53 millioner kroner. 

Til sammenligning får Pep Guardiola 176 millioner kroner om året før skat, mens tallet er 132 millioner kroner for Jürgen Klopp, skriver mediet. 

Men det lader ikke til, at Newcastle får sin vilje. Ten Hag skulle ikke være interesseret i jobbet, da han i øjeblikket har stor succes i AFC Ajax. Med tanke på Newcastle-holdets tilstand, hvor klubben i øjeblikket kæmper om overlevelse i Premier League, så føler han, at han sætter sit gode omdømme på spil, skulle han rykke ned. 

Han føler også, at skulle han tage videre fra AFC Ajax, så er det for et af topholdene i europæisk klubfodbold. Han er også allerede blevet bragt i spil som en afløser for fyringstruede Ole Gunnar Solskjær i Manchester United. 

Daily Mail skriver også, at Paulo Fonseca er en mulighed for Newcastle, ligesom klubben også har overvejet Roberto Martinez, Frank Lampard og Lucien Favre. 

Den midlertidige træner Graeme Jones forventes at stå i spidsen for klubben til weekendens kamp mod Chelsea. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen