Nyrige Newcastle er på managerjagt efter fyringen af Steve Bruce, men indtil videre har der været stille.
Nu lader det dog til, at der sker noget på den front. Således skriver det engelske medie Daily Mail, at klubben har øjnene stift rettet mod AFC Ajax, hvor Erik Ten Hag i nogle år har haft stor succes.
Ham vil Newcastle have, og de er villige til at strække sig langt for at få ham.
Ifølge Daily Mail vil klubben gøre ham til den tredjehøjest betalte manager overhovedet i Premier League, kun overgået af Pep Guardiola og Jürgen Klopp. Helt specifikt vil Newcastle betale ham 11 millioner pund om året, hvilket svarer til omkring 97 millioner kroner. Efter skat er dette beløb 53 millioner kroner.
Til sammenligning får Pep Guardiola 176 millioner kroner om året før skat, mens tallet er 132 millioner kroner for Jürgen Klopp, skriver mediet.
Men det lader ikke til, at Newcastle får sin vilje. Ten Hag skulle ikke være interesseret i jobbet, da han i øjeblikket har stor succes i AFC Ajax. Med tanke på Newcastle-holdets tilstand, hvor klubben i øjeblikket kæmper om overlevelse i Premier League, så føler han, at han sætter sit gode omdømme på spil, skulle han rykke ned.
Han føler også, at skulle han tage videre fra AFC Ajax, så er det for et af topholdene i europæisk klubfodbold. Han er også allerede blevet bragt i spil som en afløser for fyringstruede Ole Gunnar Solskjær i Manchester United.
Daily Mail skriver også, at Paulo Fonseca er en mulighed for Newcastle, ligesom klubben også har overvejet Roberto Martinez, Frank Lampard og Lucien Favre.
Den midlertidige træner Graeme Jones forventes at stå i spidsen for klubben til weekendens kamp mod Chelsea.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
HELT VILDT
