Nyrige Newcastle er på managerjagt efter fyringen af Steve Bruce, men indtil videre har der været stille.
Nu lader det dog til, at der sker noget på den front. Således skriver det engelske medie Daily Mail, at klubben har øjnene stift rettet mod AFC Ajax, hvor Erik Ten Hag i nogle år har haft stor succes.
Ham vil Newcastle have, og de er villige til at strække sig langt for at få ham.
Ifølge Daily Mail vil klubben gøre ham til den tredjehøjest betalte manager overhovedet i Premier League, kun overgået af Pep Guardiola og Jürgen Klopp. Helt specifikt vil Newcastle betale ham 11 millioner pund om året, hvilket svarer til omkring 97 millioner kroner. Efter skat er dette beløb 53 millioner kroner.
Til sammenligning får Pep Guardiola 176 millioner kroner om året før skat, mens tallet er 132 millioner kroner for Jürgen Klopp, skriver mediet.
Men det lader ikke til, at Newcastle får sin vilje. Ten Hag skulle ikke være interesseret i jobbet, da han i øjeblikket har stor succes i AFC Ajax. Med tanke på Newcastle-holdets tilstand, hvor klubben i øjeblikket kæmper om overlevelse i Premier League, så føler han, at han sætter sit gode omdømme på spil, skulle han rykke ned.
Han føler også, at skulle han tage videre fra AFC Ajax, så er det for et af topholdene i europæisk klubfodbold. Han er også allerede blevet bragt i spil som en afløser for fyringstruede Ole Gunnar Solskjær i Manchester United.
Daily Mail skriver også, at Paulo Fonseca er en mulighed for Newcastle, ligesom klubben også har overvejet Roberto Martinez, Frank Lampard og Lucien Favre.
Den midlertidige træner Graeme Jones forventes at stå i spidsen for klubben til weekendens kamp mod Chelsea.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
MEDIE
FC København byder på Romane Amane
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AaB dæmper superligaforventninger
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
