Medie: PL-klub jagter angriber – koster 650 mio.

Everton-profilen Richarlison ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer, og ifølge The Athletic er Tottenham den mest interesserede klub.



En håndfuld af Brasiliens offensive stjerner optræder til dagligt i Premier League, og tre af dem står tilsyneladende overfor et klubskifte denne sommer. 

Gabriel Jesus og Raphinha har tilsyneladende kurs mod Arsenal, men den dyreste kan meget vel blive Everton-stjernen Richarlison, der ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer. 

Ifølge The Athletic er Tottenham den klub, der indtil videre har udvist størst interesse for den 25-årige Richarlison. London-klubben har dog endnu ikke afgivet et officielt bud, lyder det. 

– Ja, der er noget interesse fra Tottenhams side, men nej, de er ikke i forhandlinger med Everton endnu. Det kan selvfølgelig komme til at ske. Lige nu har Everton sat en ekstremt høj pris for Richarlison, selvom han kun har to år tilbage af sin kontrakt, lyder det i The Athletic Football Podcast fra journalist David Ornstein. 

Ornstein peger dog på, at kilder i Everton forventer at se Richarlison rykke til Tottenham i løbet af sommeren. 

Overfor mediet football.london har Liverpool Echo-journalisten Chris Beesley peget på, at Everton nok vil kræve et beløb i omegnen af de 75 millioner pund, som klubben for fem år siden solgte Romelu Lukaku til Manchester United for. Det svarer til 650 millioner kroner. 

Ifølge David Ornstein forventes det dog, at Everton i løbet af sommeren vil gå med til at sænke prisen på Richarlison. 

Ifølge avisen Liverpool Echo er Richarlison også et emne i Chelsea, der er tæt på at sige farvel til Romelu Lukaku. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Paolo Maldini lander stort job

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Stort medie: Blev Norge snydt?

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning