Medie: PL-klub jagter angriber – koster 650 mio.

Everton-profilen Richarlison ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer, og ifølge The Athletic er Tottenham den mest interesserede klub.



En håndfuld af Brasiliens offensive stjerner optræder til dagligt i Premier League, og tre af dem står tilsyneladende overfor et klubskifte denne sommer. 

Gabriel Jesus og Raphinha har tilsyneladende kurs mod Arsenal, men den dyreste kan meget vel blive Everton-stjernen Richarlison, der ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer. 

Ifølge The Athletic er Tottenham den klub, der indtil videre har udvist størst interesse for den 25-årige Richarlison. London-klubben har dog endnu ikke afgivet et officielt bud, lyder det. 

– Ja, der er noget interesse fra Tottenhams side, men nej, de er ikke i forhandlinger med Everton endnu. Det kan selvfølgelig komme til at ske. Lige nu har Everton sat en ekstremt høj pris for Richarlison, selvom han kun har to år tilbage af sin kontrakt, lyder det i The Athletic Football Podcast fra journalist David Ornstein. 

Ornstein peger dog på, at kilder i Everton forventer at se Richarlison rykke til Tottenham i løbet af sommeren. 

Overfor mediet football.london har Liverpool Echo-journalisten Chris Beesley peget på, at Everton nok vil kræve et beløb i omegnen af de 75 millioner pund, som klubben for fem år siden solgte Romelu Lukaku til Manchester United for. Det svarer til 650 millioner kroner. 

Ifølge David Ornstein forventes det dog, at Everton i løbet af sommeren vil gå med til at sænke prisen på Richarlison. 

Ifølge avisen Liverpool Echo er Richarlison også et emne i Chelsea, der er tæt på at sige farvel til Romelu Lukaku. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal – Burnley

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Salah sender særlig besked