Medie: PL-klub jagter angriber – koster 650 mio.

Everton-profilen Richarlison ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer, og ifølge The Athletic er Tottenham den mest interesserede klub.



En håndfuld af Brasiliens offensive stjerner optræder til dagligt i Premier League, og tre af dem står tilsyneladende overfor et klubskifte denne sommer. 

Gabriel Jesus og Raphinha har tilsyneladende kurs mod Arsenal, men den dyreste kan meget vel blive Everton-stjernen Richarlison, der ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer. 

Ifølge The Athletic er Tottenham den klub, der indtil videre har udvist størst interesse for den 25-årige Richarlison. London-klubben har dog endnu ikke afgivet et officielt bud, lyder det. 

– Ja, der er noget interesse fra Tottenhams side, men nej, de er ikke i forhandlinger med Everton endnu. Det kan selvfølgelig komme til at ske. Lige nu har Everton sat en ekstremt høj pris for Richarlison, selvom han kun har to år tilbage af sin kontrakt, lyder det i The Athletic Football Podcast fra journalist David Ornstein. 

Ornstein peger dog på, at kilder i Everton forventer at se Richarlison rykke til Tottenham i løbet af sommeren. 

Overfor mediet football.london har Liverpool Echo-journalisten Chris Beesley peget på, at Everton nok vil kræve et beløb i omegnen af de 75 millioner pund, som klubben for fem år siden solgte Romelu Lukaku til Manchester United for. Det svarer til 650 millioner kroner. 

Ifølge David Ornstein forventes det dog, at Everton i løbet af sommeren vil gå med til at sænke prisen på Richarlison. 

Ifølge avisen Liverpool Echo er Richarlison også et emne i Chelsea, der er tæt på at sige farvel til Romelu Lukaku. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Iran kommer med krav før VM

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen