Medie: PL-klub jagter angriber – koster 650 mio.

Everton-profilen Richarlison ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer, og ifølge The Athletic er Tottenham den mest interesserede klub.



En håndfuld af Brasiliens offensive stjerner optræder til dagligt i Premier League, og tre af dem står tilsyneladende overfor et klubskifte denne sommer. 

Gabriel Jesus og Raphinha har tilsyneladende kurs mod Arsenal, men den dyreste kan meget vel blive Everton-stjernen Richarlison, der ser ud til at forlade Goodison Park denne sommer. 

Ifølge The Athletic er Tottenham den klub, der indtil videre har udvist størst interesse for den 25-årige Richarlison. London-klubben har dog endnu ikke afgivet et officielt bud, lyder det. 

– Ja, der er noget interesse fra Tottenhams side, men nej, de er ikke i forhandlinger med Everton endnu. Det kan selvfølgelig komme til at ske. Lige nu har Everton sat en ekstremt høj pris for Richarlison, selvom han kun har to år tilbage af sin kontrakt, lyder det i The Athletic Football Podcast fra journalist David Ornstein. 

Ornstein peger dog på, at kilder i Everton forventer at se Richarlison rykke til Tottenham i løbet af sommeren. 

Overfor mediet football.london har Liverpool Echo-journalisten Chris Beesley peget på, at Everton nok vil kræve et beløb i omegnen af de 75 millioner pund, som klubben for fem år siden solgte Romelu Lukaku til Manchester United for. Det svarer til 650 millioner kroner. 

Ifølge David Ornstein forventes det dog, at Everton i løbet af sommeren vil gå med til at sænke prisen på Richarlison. 

Ifølge avisen Liverpool Echo er Richarlison også et emne i Chelsea, der er tæt på at sige farvel til Romelu Lukaku. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Tager Superliga-klub stor beslutning?

FCK-spiller har revet skulderen af led

PSG meldes enig med Barca-profil

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Paolo Maldini lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Forhandler med Jannik Vestergaard