Erling Haaland præsterer i øjeblikket på banen for Manchester City, men tager man et blik på hans angivelige lønpakke i den stenrige engelske klub, så vil alt andet også være uacceptabelt.
For nordmanden smadrer også alle udenfor banen, når månedens hyre ruller ind.
Det melder det engelske medie Daily Mail, som har gravet frem, at nordmanden med længder overgår Kevin de Bruyne, Bernardo Silva og alle de andre holdkammerater på løndelen.
For mediet erfarer, at selv o Haalands grundløn er på samme niveau som de bedst betalte i klubben, så trækker han for alvor fra, når diverse bonusser kommer oveni. Disse bonusser er angiveligft nemme at opnå, hvilket skubber Haalands ugeløn op på mindst 865.000 pund, hvilket svarer til uhørte 7,3 millioner kroner. Det giver en årsløn på mindst 380,5 millioner kroner.
Dermed er der ikke så meget at sige til, at der til sidst ikke var så mange klubber, som for alvor kunne byde Manchester City op til dans om hans underskrift i sommer.
Manchester City formåede at sikre sig Haaland via en frikøbsklausul på 431 millioner kroner, som ikke umiddelbart er et gigantisk beløb med tanke på hans kvaliteter. Smider man lønpakken oveni er der dog ingen tvivl om, at han er en dyr herre at have spillende.
Han betaler dog tilbage med mål, og det har han gjort godt. 19 gange har han scoret i sine første 12 Manchester City-kampe, og senest scorede han to gange i Champions League-sejren over FC København.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT