Medie: Så mange penge får Klopp at handle for

Liverpool kunne godt bruge en række forstærkninger på flere positioner, og nu har klopp fået sit budget.



Liverpool har allerede præsenteret forsvarsspilleren Ibrahima Kanté, der kommer til fra tyske RB Leipzig.

Den 22-årige skal lukke hullet i midterforsvaret, hvor Liverpool har været ramt af skader.

Men den tyske manager Jürgen Klopp er ikke færdig med at forstærke truppen, og ifølge ESPN har han fået 50 millioner pund (432 millioner danske kroner) til det.

Blandt andet skal pengene bruges på at finde en erstatning til Georginio Wijnaldum, der forlader klubben på en fri transfer.

Den tyske midtbanespiller Florian Neuhaus har været rygtet til klubben, men Borussia Mönchengladbach vil have 35 millioner pund for ham, og det tager næsten hele budgettet. Derudover er Bayern München også ude efter ham, og det skulle være mere tillokkende.

Men Klopp har fået besked på, at indtægterne fra eventuelle salg kan blive geninvesteret i nye spillere, og en af de Liverpool-spillere, der har været rygtet væk er Mohamed Salah.

Den egyptiske angriber har været en stor succes under Klopp, og det er tvivlsomt, om den tyske manager vil give slip på sin stjerne. Omvendt er det måske tidspunktet til at bygge noget nyt op, og mon ikke der er råd til et par nye spillere for de penge, som salget Salah formentligt vil generere.

Derudover er der en række trup-spillere som Xherdan Shaqiri og Divock Origi, der er på vippen, og som sammen kan give plads til en eller to nye spillere.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet