Medie: Sådan bliver Eriksens lægetjek i Brentford

Christian Eriksen og Brentford er angiveligt nået til enighed om midtbanespillerens kontrakt, og derfor afhænger aftalen nu blot af, at den 29-årige dansker klarer sig igennem det udvidede lægetjek, han nu skal igennem.



Christian Eriksens aftale med Brentford ser ud til at være meget på, men danskeren skal først igennem et udførligt helbredstjek.

The Athletic har mandag skrevet, at Brentford og Eriksen er blevet enige om danskerens kontrakt, mens Sky Sports skriver, at parterne er tæt på at blive enige om en aftale på et halvt år.

– Det lægetjek, som Eriksen skal igennem, vil blive mere kompliceret end det tjek, et nyindkøb normalt skal igennem, idet han blev ramt af et hjertestop for blot syv måneder siden, mens han spillede for Danmark under EM, og derfor har fået indopereret en ICD-enhed i sit hjerte, skriver Sky Sports. 

– Fodboldforbundet kommer ikke til at foretage deres egen kardiologiske undersøgelse, men vil i stedet kigge den købende klubs kardiologiske undersøgelse igennem, før der bliver givet grønt lys. Fodboldforbundet vil forvente, at den kardiolog, som klubben tildeler opgaven, vil være et medlem af deres Cardiac Consensus Panel, der ledes af dr. Sanjay Sharma, Eriksens tidligere læge i Tottenham. Brentford har ikke travlt med at hente ham inden transferdeadlinen den 31. august, idet spilleren aktuelt ikke er kontrakt i en anden klub.

Også The Telegraph skriver, at Christian Eriksen skal igennem ‘et dybdegående helbredstjek’, inden danskeren underskriver sin halvårlige aftale med Brentford. Avisen understreger det, der også siger sig selv, nemlig at Eriksens comeback til Premier League afhænger af, at den tidligere Inter-stjerne klarer sig tilfredsstillende igennem de undersøgelser, han nu skal igennem.

Ifølge The Telegraph har en talsmand fra det engelske fodboldforbund udtalt, at en person med tidligere hjerteproblemer skal undersøges af en sportskardiolog, i konsulation med klubbens læge, før der kan gives spilletilladelse. Sportskardiologen vil vurdere risikoen ved at lade spilleren spille fodbold, og derefter tage en beslutning. 





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Deler nyt om fremtiden

‘Tottenham er i overhængende fare’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hjulmand vinder i Hamborg

Jonas Schwartz lander nyt job

Chido Obi nomineret til pris

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Bo Henriksen lander TV-job

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning