Medie: Sådan bliver Eriksens lægetjek i Brentford

Christian Eriksen og Brentford er angiveligt nået til enighed om midtbanespillerens kontrakt, og derfor afhænger aftalen nu blot af, at den 29-årige dansker klarer sig igennem det udvidede lægetjek, han nu skal igennem.



Christian Eriksens aftale med Brentford ser ud til at være meget på, men danskeren skal først igennem et udførligt helbredstjek.

The Athletic har mandag skrevet, at Brentford og Eriksen er blevet enige om danskerens kontrakt, mens Sky Sports skriver, at parterne er tæt på at blive enige om en aftale på et halvt år.

– Det lægetjek, som Eriksen skal igennem, vil blive mere kompliceret end det tjek, et nyindkøb normalt skal igennem, idet han blev ramt af et hjertestop for blot syv måneder siden, mens han spillede for Danmark under EM, og derfor har fået indopereret en ICD-enhed i sit hjerte, skriver Sky Sports. 

– Fodboldforbundet kommer ikke til at foretage deres egen kardiologiske undersøgelse, men vil i stedet kigge den købende klubs kardiologiske undersøgelse igennem, før der bliver givet grønt lys. Fodboldforbundet vil forvente, at den kardiolog, som klubben tildeler opgaven, vil være et medlem af deres Cardiac Consensus Panel, der ledes af dr. Sanjay Sharma, Eriksens tidligere læge i Tottenham. Brentford har ikke travlt med at hente ham inden transferdeadlinen den 31. august, idet spilleren aktuelt ikke er kontrakt i en anden klub.

Også The Telegraph skriver, at Christian Eriksen skal igennem ‘et dybdegående helbredstjek’, inden danskeren underskriver sin halvårlige aftale med Brentford. Avisen understreger det, der også siger sig selv, nemlig at Eriksens comeback til Premier League afhænger af, at den tidligere Inter-stjerne klarer sig tilfredsstillende igennem de undersøgelser, han nu skal igennem.

Ifølge The Telegraph har en talsmand fra det engelske fodboldforbund udtalt, at en person med tidligere hjerteproblemer skal undersøges af en sportskardiolog, i konsulation med klubbens læge, før der kan gives spilletilladelse. Sportskardiologen vil vurdere risikoen ved at lade spilleren spille fodbold, og derefter tage en beslutning. 







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

– Det er forfærdeligt

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby-profil skadet

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok over Tottenham

Storklub lurer på Jonas Wind

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Arbejder på angriber-exit

Legender med dyster melding

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet