Christian Eriksens aftale med Brentford ser ud til at være meget på, men danskeren skal først igennem et udførligt helbredstjek.
The Athletic har mandag skrevet, at Brentford og Eriksen er blevet enige om danskerens kontrakt, mens Sky Sports skriver, at parterne er tæt på at blive enige om en aftale på et halvt år.
– Det lægetjek, som Eriksen skal igennem, vil blive mere kompliceret end det tjek, et nyindkøb normalt skal igennem, idet han blev ramt af et hjertestop for blot syv måneder siden, mens han spillede for Danmark under EM, og derfor har fået indopereret en ICD-enhed i sit hjerte, skriver Sky Sports.
– Fodboldforbundet kommer ikke til at foretage deres egen kardiologiske undersøgelse, men vil i stedet kigge den købende klubs kardiologiske undersøgelse igennem, før der bliver givet grønt lys. Fodboldforbundet vil forvente, at den kardiolog, som klubben tildeler opgaven, vil være et medlem af deres Cardiac Consensus Panel, der ledes af dr. Sanjay Sharma, Eriksens tidligere læge i Tottenham. Brentford har ikke travlt med at hente ham inden transferdeadlinen den 31. august, idet spilleren aktuelt ikke er kontrakt i en anden klub.
Også The Telegraph skriver, at Christian Eriksen skal igennem ‘et dybdegående helbredstjek’, inden danskeren underskriver sin halvårlige aftale med Brentford. Avisen understreger det, der også siger sig selv, nemlig at Eriksens comeback til Premier League afhænger af, at den tidligere Inter-stjerne klarer sig tilfredsstillende igennem de undersøgelser, han nu skal igennem.
Ifølge The Telegraph har en talsmand fra det engelske fodboldforbund udtalt, at en person med tidligere hjerteproblemer skal undersøges af en sportskardiolog, i konsulation med klubbens læge, før der kan gives spilletilladelse. Sportskardiologen vil vurdere risikoen ved at lade spilleren spille fodbold, og derefter tage en beslutning.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
EKSKLUSIVT
