Christian Eriksens aftale med Brentford ser ud til at være meget på, men danskeren skal først igennem et udførligt helbredstjek.
The Athletic har mandag skrevet, at Brentford og Eriksen er blevet enige om danskerens kontrakt, mens Sky Sports skriver, at parterne er tæt på at blive enige om en aftale på et halvt år.
– Det lægetjek, som Eriksen skal igennem, vil blive mere kompliceret end det tjek, et nyindkøb normalt skal igennem, idet han blev ramt af et hjertestop for blot syv måneder siden, mens han spillede for Danmark under EM, og derfor har fået indopereret en ICD-enhed i sit hjerte, skriver Sky Sports.
– Fodboldforbundet kommer ikke til at foretage deres egen kardiologiske undersøgelse, men vil i stedet kigge den købende klubs kardiologiske undersøgelse igennem, før der bliver givet grønt lys. Fodboldforbundet vil forvente, at den kardiolog, som klubben tildeler opgaven, vil være et medlem af deres Cardiac Consensus Panel, der ledes af dr. Sanjay Sharma, Eriksens tidligere læge i Tottenham. Brentford har ikke travlt med at hente ham inden transferdeadlinen den 31. august, idet spilleren aktuelt ikke er kontrakt i en anden klub.
Også The Telegraph skriver, at Christian Eriksen skal igennem ‘et dybdegående helbredstjek’, inden danskeren underskriver sin halvårlige aftale med Brentford. Avisen understreger det, der også siger sig selv, nemlig at Eriksens comeback til Premier League afhænger af, at den tidligere Inter-stjerne klarer sig tilfredsstillende igennem de undersøgelser, han nu skal igennem.
Ifølge The Telegraph har en talsmand fra det engelske fodboldforbund udtalt, at en person med tidligere hjerteproblemer skal undersøges af en sportskardiolog, i konsulation med klubbens læge, før der kan gives spilletilladelse. Sportskardiologen vil vurdere risikoen ved at lade spilleren spille fodbold, og derefter tage en beslutning.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
