Medie: Sådan bliver Eriksens lægetjek i Brentford

Christian Eriksen og Brentford er angiveligt nået til enighed om midtbanespillerens kontrakt, og derfor afhænger aftalen nu blot af, at den 29-årige dansker klarer sig igennem det udvidede lægetjek, han nu skal igennem.



Christian Eriksens aftale med Brentford ser ud til at være meget på, men danskeren skal først igennem et udførligt helbredstjek.

The Athletic har mandag skrevet, at Brentford og Eriksen er blevet enige om danskerens kontrakt, mens Sky Sports skriver, at parterne er tæt på at blive enige om en aftale på et halvt år.

– Det lægetjek, som Eriksen skal igennem, vil blive mere kompliceret end det tjek, et nyindkøb normalt skal igennem, idet han blev ramt af et hjertestop for blot syv måneder siden, mens han spillede for Danmark under EM, og derfor har fået indopereret en ICD-enhed i sit hjerte, skriver Sky Sports. 

– Fodboldforbundet kommer ikke til at foretage deres egen kardiologiske undersøgelse, men vil i stedet kigge den købende klubs kardiologiske undersøgelse igennem, før der bliver givet grønt lys. Fodboldforbundet vil forvente, at den kardiolog, som klubben tildeler opgaven, vil være et medlem af deres Cardiac Consensus Panel, der ledes af dr. Sanjay Sharma, Eriksens tidligere læge i Tottenham. Brentford har ikke travlt med at hente ham inden transferdeadlinen den 31. august, idet spilleren aktuelt ikke er kontrakt i en anden klub.

Også The Telegraph skriver, at Christian Eriksen skal igennem ‘et dybdegående helbredstjek’, inden danskeren underskriver sin halvårlige aftale med Brentford. Avisen understreger det, der også siger sig selv, nemlig at Eriksens comeback til Premier League afhænger af, at den tidligere Inter-stjerne klarer sig tilfredsstillende igennem de undersøgelser, han nu skal igennem.

Ifølge The Telegraph har en talsmand fra det engelske fodboldforbund udtalt, at en person med tidligere hjerteproblemer skal undersøges af en sportskardiolog, i konsulation med klubbens læge, før der kan gives spilletilladelse. Sportskardiologen vil vurdere risikoen ved at lade spilleren spille fodbold, og derefter tage en beslutning. 





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF – Sønderjyske

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

FCK lurer på landsholdsspiller

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job