Medie: Salah i svær situation – kun én klub i spil

Mohamed Salah og Liverpool er endt i et tovtrækkeri om en ny kontrakt til egypteren, og ifølge The Telegraph er det spilleren, der primært står i en svær situation.



Mohamed Salah har været en af verdens bedste spillere i denne sæson, og for Liverpools vedkommende er det derfor ikke specielt ideelt, at egypteren efterhånden har under halvandet år tilbage af sin kontrakt. 

Men ifølge The Telegraph er det faktisk på en måde Liverpool, der står bedst i forhandlingerne med den 29-årige Mohamed Salah. Ifølge avisen er Salah således ‘offer for dårlig timing’. 

The Telegraph peger på, at Mohamed Salah for et år siden gav et interview til den spanske avis AS, hvilket gav en indikation om egypterens potentielle fremtidsplaner. Her et år senere var Salah endnu mere direkte, da han i et interview med GQ slog fast, at han ikke kræver ‘vanvittige ting’, da han blev spurgt om forhandlingerne med Liverpool.

Ifølge The Telegraph er timingen dog skidt for Mohamed Salah, idet europæisk fodbold lige nu befinder sig i en situation, hvor egypteren mangler en klub, der for alvor kan presse Liverpool til at tage en beslutning og imødekomme Salahs krav. 

The Telegraph peger på, at hverken Real Madrid og FC Barcelona i øjeblikket henter spillere på Salahs niveau, og dermed er La Liga altså ikke en realistisk destination. Men hvor kan egypteren så tage hen?

Paris Saint-Germain, der nok skal bruge en erstatning for Kylian Mbappé, er umiddelbart det eneste bud, der ikke fremstår urealistisk, lyder det fra The Telegraph. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Bayern snupper point i Paris

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Stjerne alvorligt skadet – misser VM