Medie: Salah i svær situation – kun én klub i spil

Mohamed Salah og Liverpool er endt i et tovtrækkeri om en ny kontrakt til egypteren, og ifølge The Telegraph er det spilleren, der primært står i en svær situation.



Mohamed Salah har været en af verdens bedste spillere i denne sæson, og for Liverpools vedkommende er det derfor ikke specielt ideelt, at egypteren efterhånden har under halvandet år tilbage af sin kontrakt. 

Men ifølge The Telegraph er det faktisk på en måde Liverpool, der står bedst i forhandlingerne med den 29-årige Mohamed Salah. Ifølge avisen er Salah således ‘offer for dårlig timing’. 

The Telegraph peger på, at Mohamed Salah for et år siden gav et interview til den spanske avis AS, hvilket gav en indikation om egypterens potentielle fremtidsplaner. Her et år senere var Salah endnu mere direkte, da han i et interview med GQ slog fast, at han ikke kræver ‘vanvittige ting’, da han blev spurgt om forhandlingerne med Liverpool.

Ifølge The Telegraph er timingen dog skidt for Mohamed Salah, idet europæisk fodbold lige nu befinder sig i en situation, hvor egypteren mangler en klub, der for alvor kan presse Liverpool til at tage en beslutning og imødekomme Salahs krav. 

The Telegraph peger på, at hverken Real Madrid og FC Barcelona i øjeblikket henter spillere på Salahs niveau, og dermed er La Liga altså ikke en realistisk destination. Men hvor kan egypteren så tage hen?

Paris Saint-Germain, der nok skal bruge en erstatning for Kylian Mbappé, er umiddelbart det eneste bud, der ikke fremstår urealistisk, lyder det fra The Telegraph. 







Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’