Det er kun lidt over to måneder siden, at Antonio Conte blev ansat i Tottenham, men italieneren kan allerede nu være på vej væk fra London-klubben igen.
Sådan lyder det fra det engelske medie football.london, der dækker Tottenham særdeles tæt, efter at Tottenham onsdag blev slået ud af Carabao Cup’en af Contes tidligere klub, Chelsea.
– I sit tekniske område stod Conte, en mand der er vant til at vinde, men som nu er blevet tiltagende frustreret og afdæmpet, skriver football.london.
Ifølge mediet fremstår Antonio Conte nu ikke længere nær så energisk og temperamentsfyldt, som italieneren gjorde i begyndelsen af sin Tottenham-tid.
– Hans pressemøde og interviews onsdag aften var ikke meget anderledes. Contes ansigt så til tider forpint ud. Han sukkede, trak på skuldrene, gned sig i ansigtet på udmattet vis, tog lange pauser før sine svar, og gav, på usædvanlig vis, korte svar på visse spørgsmål, mens et par interviews blev afviklet meget hurtigt. Kort sagt lignede han i bekymrende grad en knækket mand. Kun en klub som Spurs kan på kun 14 kampe have sådan en effekt på en af verdens bedste trænere, lyder det således fra football.london.
– Det, Conte er landet i med Tottenham, er ikke det, han havde i Inter, Chelsea og Juventus.
Ifølge football.london har Antonio Conte været hudløst ærlig i sin vurdering af Tottenham-truppen i de samtaler, som italieneren har haft med London-klubbens bestyrelsesformand Daniel Levy.
– Og football.london erfarer nu, at nogle af Tottenham-spillerne frygter, at Conte kan sige farvel i næste måned, hvis han ikke får opbakning med nye forstærkninger af truppen i løbet af resten af januars transfervindue.
Tottenham ligger aktuelt på sjettepladsen i Premier League-tabellen, men Antonio Contes mandskab er kun fire point efter West Ham, der indtager fjerdepladsen. Og West Ham har spillet tre kampe flere end Tottenham.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
