Det er kun lidt over to måneder siden, at Antonio Conte blev ansat i Tottenham, men italieneren kan allerede nu være på vej væk fra London-klubben igen.
Sådan lyder det fra det engelske medie football.london, der dækker Tottenham særdeles tæt, efter at Tottenham onsdag blev slået ud af Carabao Cup’en af Contes tidligere klub, Chelsea.
– I sit tekniske område stod Conte, en mand der er vant til at vinde, men som nu er blevet tiltagende frustreret og afdæmpet, skriver football.london.
Ifølge mediet fremstår Antonio Conte nu ikke længere nær så energisk og temperamentsfyldt, som italieneren gjorde i begyndelsen af sin Tottenham-tid.
– Hans pressemøde og interviews onsdag aften var ikke meget anderledes. Contes ansigt så til tider forpint ud. Han sukkede, trak på skuldrene, gned sig i ansigtet på udmattet vis, tog lange pauser før sine svar, og gav, på usædvanlig vis, korte svar på visse spørgsmål, mens et par interviews blev afviklet meget hurtigt. Kort sagt lignede han i bekymrende grad en knækket mand. Kun en klub som Spurs kan på kun 14 kampe have sådan en effekt på en af verdens bedste trænere, lyder det således fra football.london.
– Det, Conte er landet i med Tottenham, er ikke det, han havde i Inter, Chelsea og Juventus.
Ifølge football.london har Antonio Conte været hudløst ærlig i sin vurdering af Tottenham-truppen i de samtaler, som italieneren har haft med London-klubbens bestyrelsesformand Daniel Levy.
– Og football.london erfarer nu, at nogle af Tottenham-spillerne frygter, at Conte kan sige farvel i næste måned, hvis han ikke får opbakning med nye forstærkninger af truppen i løbet af resten af januars transfervindue.
Tottenham ligger aktuelt på sjettepladsen i Premier League-tabellen, men Antonio Contes mandskab er kun fire point efter West Ham, der indtager fjerdepladsen. Og West Ham har spillet tre kampe flere end Tottenham.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
