Det er kun lidt over to måneder siden, at Antonio Conte blev ansat i Tottenham, men italieneren kan allerede nu være på vej væk fra London-klubben igen.
Sådan lyder det fra det engelske medie football.london, der dækker Tottenham særdeles tæt, efter at Tottenham onsdag blev slået ud af Carabao Cup’en af Contes tidligere klub, Chelsea.
– I sit tekniske område stod Conte, en mand der er vant til at vinde, men som nu er blevet tiltagende frustreret og afdæmpet, skriver football.london.
Ifølge mediet fremstår Antonio Conte nu ikke længere nær så energisk og temperamentsfyldt, som italieneren gjorde i begyndelsen af sin Tottenham-tid.
– Hans pressemøde og interviews onsdag aften var ikke meget anderledes. Contes ansigt så til tider forpint ud. Han sukkede, trak på skuldrene, gned sig i ansigtet på udmattet vis, tog lange pauser før sine svar, og gav, på usædvanlig vis, korte svar på visse spørgsmål, mens et par interviews blev afviklet meget hurtigt. Kort sagt lignede han i bekymrende grad en knækket mand. Kun en klub som Spurs kan på kun 14 kampe have sådan en effekt på en af verdens bedste trænere, lyder det således fra football.london.
– Det, Conte er landet i med Tottenham, er ikke det, han havde i Inter, Chelsea og Juventus.
Ifølge football.london har Antonio Conte været hudløst ærlig i sin vurdering af Tottenham-truppen i de samtaler, som italieneren har haft med London-klubbens bestyrelsesformand Daniel Levy.
– Og football.london erfarer nu, at nogle af Tottenham-spillerne frygter, at Conte kan sige farvel i næste måned, hvis han ikke får opbakning med nye forstærkninger af truppen i løbet af resten af januars transfervindue.
Tottenham ligger aktuelt på sjettepladsen i Premier League-tabellen, men Antonio Contes mandskab er kun fire point efter West Ham, der indtager fjerdepladsen. Og West Ham har spillet tre kampe flere end Tottenham.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
