Medie: Spurs-spillere frygter snarligt Conte-exit

Pierre-Emile Højbjerg risikerer angiveligt at miste sin cheftræner i Tottenham ganske snart.



Det er kun lidt over to måneder siden, at Antonio Conte blev ansat i Tottenham, men italieneren kan allerede nu være på vej væk fra London-klubben igen.

Sådan lyder det fra det engelske medie football.london, der dækker Tottenham særdeles tæt, efter at Tottenham onsdag blev slået ud af Carabao Cup’en af Contes tidligere klub, Chelsea. 

– I sit tekniske område stod Conte, en mand der er vant til at vinde, men som nu er blevet tiltagende frustreret og afdæmpet, skriver football.london.

Ifølge mediet fremstår Antonio Conte nu ikke længere nær så energisk og temperamentsfyldt, som italieneren gjorde i begyndelsen af sin Tottenham-tid. 

– Hans pressemøde og interviews onsdag aften var ikke meget anderledes. Contes ansigt så til tider forpint ud. Han sukkede, trak på skuldrene, gned sig i ansigtet på udmattet vis, tog lange pauser før sine svar, og gav, på usædvanlig vis, korte svar på visse spørgsmål, mens et par interviews blev afviklet meget hurtigt. Kort sagt lignede han i bekymrende grad en knækket mand. Kun en klub som Spurs kan på kun 14 kampe have sådan en effekt på en af verdens bedste trænere, lyder det således fra football.london. 

– Det, Conte er landet i med Tottenham, er ikke det, han havde i Inter, Chelsea og Juventus. 

Ifølge football.london har Antonio Conte været hudløst ærlig i sin vurdering af Tottenham-truppen i de samtaler, som italieneren har haft med London-klubbens bestyrelsesformand Daniel Levy. 

– Og football.london erfarer nu, at nogle af Tottenham-spillerne frygter, at Conte kan sige farvel i næste måned, hvis han ikke får opbakning med nye forstærkninger af truppen i løbet af resten af januars transfervindue.

Tottenham ligger aktuelt på sjettepladsen i Premier League-tabellen, men Antonio Contes mandskab er kun fire point efter West Ham, der indtager fjerdepladsen. Og West Ham har spillet tre kampe flere end Tottenham. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

AGF presser sig til nødvendig sejr i Farum

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner