• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lars Gram-Hanssen

Medie: Svensk klub vil hente Brentford-profil

Foto: Getty Images

Malmö FF arbejder angiveligt på at hente Pontus Jansson tilbage til Allsvenskan.

Af Lars Gram-Hanssen

Thomas Frank udtalte i weekenden, at han 'vil elske' at se Brentford forlænge samarbejdet med Pontus Jansson. 

London-klubbens svenske anfører har dog kontraktudløb til sommer, og nu forlyder det, at Jansson kan være på vej tilbage til Allsvenskan. 

I hvert fald skriver Aftonbladet nu, at Malmö FF arbejder på at hente den 31-årige Pontus Jansson tilbage til svensk fodbold til sommer. Midterforsvareren beskrives som Allsvenskan-klubbens 'drømmeforstærkning'. 

Pontus Jansson, der har misset størstedelen af den igangværende sæson med en skade, har spillet i Brentford siden skiftet fra Leeds i 2019. Inden skiftet til engelsk fodbold spillede Jansson to år for italienske Torino, der hentede svenskeren i Malmö FF tilbage i 2014. 

- Jeg vil sige, at Pontus har været en stor del af Brentfords succes. Han har gjort det rigtig godt som kaptajn og han er en rigtig god central leder. Jeg vil elske at se ham fortsætte her, hvis alle kan blive enige om de forskellige scenarier. Det ville være godt, udtalte Thomas Frank i weekenden til The Athletic

Et farvel til Pontus Jansson kan potentielt betyde en større rolle til Mathias 'Zanka' Jørgensen, der i svenskerens fravær har tilkæmpet sig en mere fremtrædende rolle på Brentford-mandskabet.