Middlesbrough-journalist: Fans er i chok og ligeglade med Braithwaite

For et år siden var danske Martin Braithwaite ejet af Middlesbrough, men her blev han aldrig den store succes, selv om klubben havde betalt mange penge for landsholdsspilleren. Danskeren ragede blandt andet uklar med manager Tony Pulis, og den dag i dag er der ifølge lokaljournalist ikke mange med meget til overs for den 28-årige…



Der er kun fire danskere, der har trukket FC Barcelonas trøje over hovedet og har spillet for førsteholdet, men fire bliver snart til fem, for FC Barcelona er på vej til at købe kantspiller Martin Braithwaite.

Danskeren, 28 år, står til at få en lang kontrakt i det spanske, hvor han siden sommer har spillet for Leganes på en fast aftale. I første halvdel af 2019 var han udlejet fra Middlesbrough til den spanske klub.

Og i Middlesbrough undrer de sig lige nu. For i den engelske klub havde Braithwaite ikke succes, da han i 2017 blev købt for omkring 85 millioner kroner. Derfor er det ikke så overraskende, at fans af den nordøst-engelske klub var ved at få eftermiddagsteen galt i halsen, da de kunne læse om Braithwaites forestående skifte til mægtige FC Barcelona.

– Reaktionerne har både været chok og ligegyldighed. Der vil være en mindre portion af fansene, som tænker, at “Boro” har tilladt en topspiller at smutte til små penge. Men størstedelen af fansene vil nok have svært ved at forstå, hvordan en spiller, der havde svært ved at begå sig i The Championship (den næstbedste engelske række, red.), snart kan trække Barcelona-trøjen over hovedet, siger Philip Tallentire, fodboldredaktør på The Middlesbrough Gazette, til tipsbladet.dk.

Historien om Braithwaites tid i Middlesbrough handler også om en tid under en af spillets mest konservative trænere i form af Tony Pulis. Den gamle Stoke-manager sværger til lange bolde og en direkte stil, og det var Braithwaite ikke synderligt glad for at spille under. Derfor endte det også i en ordkrig mellem de to – den kan du læse mere om her – og senere forklarede Braithwaite blandt andet, at Pulis spredte løgne om danskeren. Det skete, efter Pulis kaldte danskeren grisk og uden respekt for Middlesbrough og byens fans.

– Da det skete, vandt han ikke mange venner i eller uden for klubben. Det er sandt, at Middlesbrough spillede meget direkte under Pulis, og det passede ikke til Braithwaite. Men han viste i starten af 2018/2019-sæsonen, at han kunne tilbyde holdet noget offensivt på trods af managerens taktik.

– Så da han begyndte at kritisere managerens spillestil sidste år (mens Braithwaite var udlejet, red.), var manageren hurtig til at svare. Han gjorde opmærksom på spillerens løn og sagde, at det var den største løn, han havde set en spiller i The Championship have. Han sagde også, at Braithwaite var utaknemmelig og respektløs. På det tidspunkt mistede fansene den sidste respekt og tålmodighed, de havde med Braithwaite, siger Philip Tallentire.

Da Braithwaite skiftede til “Boro”, var klubben i the Championship, efter den – med Viktor Fischer på holdet – var rykket ud af Premier League sæsonen forinden. Manageren var Garry Monk, og der blev brugt penge på spillere. Braithwaite blev primært placeret på fløjen, og spillestillen passede heller ikke så godt, og det var ifølge fodboldredaktøren med til, at danskeren aldrig slog til for alvor.

Værre blev det, efter Tony Pulis kom til klubben, og da de to begyndte at skændes, var det dråben for de mange “Boro”-fans.

– Folk havde fået nok af situationen. Tony Pulis var i forvejen ikke specielt populær på grund af spillestilen, men Braithwaites måde at opføre sig på betød, at der ikke var mange, der havde sympati for ham.

– Det er usædvanligt at se en manager og en spiller offentligt blive uvenner i Middlesbrough. Ikke overraskende var der meget interesse fra medierne i ordkrigen. Tony Pulis er heller ikke en mand, der finder sig i at blive kritiseret af en spiller, så det var hurtigt tydeligt, at Braithwaite ikke havde en fremtid i klubben, siger Philip Tallentire.

Danskeren nåede altså aldrig at retfærdiggøre den store pris, han blev købt for i Toulouse, eller den løn, der ifølge Philip Tallentire var en Premier League-løn. Derfor er den 28-årige danskers eftermæle i Middlesbrough heller ikke specielt godt.

– Jeg tror, at de fleste fans endte med at være frustreret over Braithwaite, for de kunne se, at han havde talentet, men han viste det sjældent. Middlesbrough-fans vil se spillere kæmpe for trøjen. Braithwaite har tekniske kvaliteter, men han var enten ikke interesseret, eller også var han ude af stand til at vise kvaliteterne.

– Når det er sagt, så manglede der en klar taktisk plan under Garry Monk, og det hjalp ham heller ikke ind på holdet. Det gjorde det faktum, at han sjældent spillede på sin bedste posiiton, heller ikke. På grund af et stort antal angribere i truppen, røg han ofte ud på kanten eller i en rolle som hængende, fordi Assombalonga var førstevalget i angrebet. Og Pulis’ direkte stil passede slet ikke en spiller som Braithwaite, siger Philip Tallentire.

Martin Braithwaite nåede i alt 40 kampe for klubben i det nordøstlige England. Det blev til ni scoringer.

Udover Braithwaite og Fischer har også Mikkel Beck spillet i Middlesbrough. Det gjorde den nu pensionerede danske landsholdsangriber fra 1996 til 1999.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Bayern – PSG

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på