– Jeg er rasende!

Mikel Arteta er ikke imponeret over det røde kort, som Michael Oliver uddelte til Myles Lewis-Skelly i lørdagens kamp mod Wolves.



Bølgerne gik højt i kampen mellem Wolves og Arsenal.

Kampen, der endte med en sejr til The Gunners på 1-0, vil formentlig blive husket mere for det røde kort, som Myles Lewis-Skelly modtog i første halvleg. Han begik en nødbremse på Matt Doherty efter et højt spark, hvilket resulterede i et rødt kort, da Doherty havde frit løb mod Arsenals mål.

Der er dog et men: Tacklingen blev sat ind på kanten af Wolves’ eget felt, så den erfarne back skulle selv drive bolden i godt 70 meter, før han var inden for skudafstand. Derfor var der store protester, da dommer Michael Oliver trak det røde kort op af lommen og sendte Lewis-Skelly tidligt i bad.

Frustrationen over udvisningen til den unge Myles Lewis-Skelly havde ikke lagt sig efter kampen. Mikel Arteta udtrykte sin utilfredshed, da han efter sejren talte med Sky Sports.

– Jeg er rasende! Men jeg overlader det til jer (at kritisere dommeren, red.), for det er så åbenlyst, at jeg ikke tror, mine ord vil hjælpe, siger Arteta, hvorefter han svarede på, om de vil appellere det røde kort.

– Det er op til klubben at afgøre, hvad der er den bedste løsning. Det er så indlysende, at vi måske slet ikke behøver at (indsende en appel, red.).

Sejren betyder, at Arsenal aktuelt ligger på andenpladsen i Premier League, men de er fortsat et stykke efter Liverpool, der har seks point mere og en kamp i hånden.

Du kan se situationen, hvor Myles Lewis-Skelly får rødt kort, i videoen over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

‘Det er slut’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

FCK henter svensk talent