Mikkel Damsgaard roses til skyerne

Mikkel Damsgaard leverede lørdag sin femte assist i denne Premier League-sæson, da Brentford slog Leicester med 4-1. Efter kampen blev danskeren rost til skyerne af cheftræner Thomas Frank.



Der var danskerduel i Premier League lørdag eftermiddag, da Brentford og Leicester mødtes på Gtech Community Stadium i det vestlige London. 

Seks danske landsholdsspillere kom i aktion i opgøret, hvor Brentford vandt med hele 4-1, og den mest iøjnefaldende dansker var Mikkel Damsgaard, der var involveret i to af hjemmeholdets scoringer. Og efter slutfløjtet var Brentford-cheftræner Thomas Frank da også virkelig tilfreds med præstationen fra Damsgaard. 

– Han er bare blevet bedre og bedre, og i dag var han jo på alle mulige måder fantastisk. Han har en anden-assist til det første mål og en direkte assist til det tredje mål. Han binder vores spil fantastisk sammen. Det er fedt at se, lød det fra Thomas Frank i et interview med Viaplay. 

Brentford-bossen var generelt rigtigt godt tilfreds med sit hold.

– Jeg synes, at jeg så måske den bedste præstation i sæsonen. Jeg ved godt, at de scorer et mål, hvor vi igen lukker et lidt håbløst mål ind, men vi gav stort set ingenting væk, og vi var i total kontrol og dominans, synes jeg, igennem 90 minutter. Vi skaber rigtigt meget og vi scorer fire fantastiske mål på hver sin måde, lød det fra Thomas Frank.  

Efter sejren over Leicester satte Mikkel Damsgaard også selv nogle ord på sin præstation. 

– Jeg synes, at jeg er et godt sted. Jeg elsker at spille fodbold, og det er mega dejligt for tiden at få en masse spilletid. Det kører og jeg har fundet min rolle på holdet, så jeg synes bare, at det er dejligt at spille, lød det fra Mikkel Damsgaard. 

Med assisten mod Leicester er Mikkel Damsgaard nu oppe på fem assister i Premier League i denne sæson. Kun Bukayo Saka og Mohamed Salah har lavet flere end den 24-årige dansker. 

Med dagens sejr er Brentford kravlet op på syvendepladsen i Premier League. 

De fem andre danskere, der kom i aktion i dagens kamp, var Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Roerslev, Mads Hermansen og Jannik Vestergaard. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

Svensson giver status på Huescas

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København kan miste endnu en stjerne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Klar for FC København