Mikkel Damsgaard roses til skyerne

Mikkel Damsgaard leverede lørdag sin femte assist i denne Premier League-sæson, da Brentford slog Leicester med 4-1. Efter kampen blev danskeren rost til skyerne af cheftræner Thomas Frank.



Der var danskerduel i Premier League lørdag eftermiddag, da Brentford og Leicester mødtes på Gtech Community Stadium i det vestlige London. 

Seks danske landsholdsspillere kom i aktion i opgøret, hvor Brentford vandt med hele 4-1, og den mest iøjnefaldende dansker var Mikkel Damsgaard, der var involveret i to af hjemmeholdets scoringer. Og efter slutfløjtet var Brentford-cheftræner Thomas Frank da også virkelig tilfreds med præstationen fra Damsgaard. 

– Han er bare blevet bedre og bedre, og i dag var han jo på alle mulige måder fantastisk. Han har en anden-assist til det første mål og en direkte assist til det tredje mål. Han binder vores spil fantastisk sammen. Det er fedt at se, lød det fra Thomas Frank i et interview med Viaplay. 

Brentford-bossen var generelt rigtigt godt tilfreds med sit hold.

– Jeg synes, at jeg så måske den bedste præstation i sæsonen. Jeg ved godt, at de scorer et mål, hvor vi igen lukker et lidt håbløst mål ind, men vi gav stort set ingenting væk, og vi var i total kontrol og dominans, synes jeg, igennem 90 minutter. Vi skaber rigtigt meget og vi scorer fire fantastiske mål på hver sin måde, lød det fra Thomas Frank.  

Efter sejren over Leicester satte Mikkel Damsgaard også selv nogle ord på sin præstation. 

– Jeg synes, at jeg er et godt sted. Jeg elsker at spille fodbold, og det er mega dejligt for tiden at få en masse spilletid. Det kører og jeg har fundet min rolle på holdet, så jeg synes bare, at det er dejligt at spille, lød det fra Mikkel Damsgaard. 

Med assisten mod Leicester er Mikkel Damsgaard nu oppe på fem assister i Premier League i denne sæson. Kun Bukayo Saka og Mohamed Salah har lavet flere end den 24-årige dansker. 

Med dagens sejr er Brentford kravlet op på syvendepladsen i Premier League. 

De fem andre danskere, der kom i aktion i dagens kamp, var Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Roerslev, Mads Hermansen og Jannik Vestergaard. 





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Officielt: FC København sælger stjerne

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned