Der var danskerduel i Premier League lørdag eftermiddag, da Brentford og Leicester mødtes på Gtech Community Stadium i det vestlige London.
Seks danske landsholdsspillere kom i aktion i opgøret, hvor Brentford vandt med hele 4-1, og den mest iøjnefaldende dansker var Mikkel Damsgaard, der var involveret i to af hjemmeholdets scoringer. Og efter slutfløjtet var Brentford-cheftræner Thomas Frank da også virkelig tilfreds med præstationen fra Damsgaard.
– Han er bare blevet bedre og bedre, og i dag var han jo på alle mulige måder fantastisk. Han har en anden-assist til det første mål og en direkte assist til det tredje mål. Han binder vores spil fantastisk sammen. Det er fedt at se, lød det fra Thomas Frank i et interview med Viaplay.
Brentford-bossen var generelt rigtigt godt tilfreds med sit hold.
– Jeg synes, at jeg så måske den bedste præstation i sæsonen. Jeg ved godt, at de scorer et mål, hvor vi igen lukker et lidt håbløst mål ind, men vi gav stort set ingenting væk, og vi var i total kontrol og dominans, synes jeg, igennem 90 minutter. Vi skaber rigtigt meget og vi scorer fire fantastiske mål på hver sin måde, lød det fra Thomas Frank.
Efter sejren over Leicester satte Mikkel Damsgaard også selv nogle ord på sin præstation.
– Jeg synes, at jeg er et godt sted. Jeg elsker at spille fodbold, og det er mega dejligt for tiden at få en masse spilletid. Det kører og jeg har fundet min rolle på holdet, så jeg synes bare, at det er dejligt at spille, lød det fra Mikkel Damsgaard.
Med assisten mod Leicester er Mikkel Damsgaard nu oppe på fem assister i Premier League i denne sæson. Kun Bukayo Saka og Mohamed Salah har lavet flere end den 24-årige dansker.
Med dagens sejr er Brentford kravlet op på syvendepladsen i Premier League.
De fem andre danskere, der kom i aktion i dagens kamp, var Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Roerslev, Mads Hermansen og Jannik Vestergaard.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL