Der var danskerduel i Premier League lørdag eftermiddag, da Brentford og Leicester mødtes på Gtech Community Stadium i det vestlige London.
Seks danske landsholdsspillere kom i aktion i opgøret, hvor Brentford vandt med hele 4-1, og den mest iøjnefaldende dansker var Mikkel Damsgaard, der var involveret i to af hjemmeholdets scoringer. Og efter slutfløjtet var Brentford-cheftræner Thomas Frank da også virkelig tilfreds med præstationen fra Damsgaard.
– Han er bare blevet bedre og bedre, og i dag var han jo på alle mulige måder fantastisk. Han har en anden-assist til det første mål og en direkte assist til det tredje mål. Han binder vores spil fantastisk sammen. Det er fedt at se, lød det fra Thomas Frank i et interview med Viaplay.
Brentford-bossen var generelt rigtigt godt tilfreds med sit hold.
– Jeg synes, at jeg så måske den bedste præstation i sæsonen. Jeg ved godt, at de scorer et mål, hvor vi igen lukker et lidt håbløst mål ind, men vi gav stort set ingenting væk, og vi var i total kontrol og dominans, synes jeg, igennem 90 minutter. Vi skaber rigtigt meget og vi scorer fire fantastiske mål på hver sin måde, lød det fra Thomas Frank.
Efter sejren over Leicester satte Mikkel Damsgaard også selv nogle ord på sin præstation.
– Jeg synes, at jeg er et godt sted. Jeg elsker at spille fodbold, og det er mega dejligt for tiden at få en masse spilletid. Det kører og jeg har fundet min rolle på holdet, så jeg synes bare, at det er dejligt at spille, lød det fra Mikkel Damsgaard.
Med assisten mod Leicester er Mikkel Damsgaard nu oppe på fem assister i Premier League i denne sæson. Kun Bukayo Saka og Mohamed Salah har lavet flere end den 24-årige dansker.
Med dagens sejr er Brentford kravlet op på syvendepladsen i Premier League.
De fem andre danskere, der kom i aktion i dagens kamp, var Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Roerslev, Mads Hermansen og Jannik Vestergaard.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Egypten – Iran
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT