Der var danskerduel i Premier League lørdag eftermiddag, da Brentford og Leicester mødtes på Gtech Community Stadium i det vestlige London.
Seks danske landsholdsspillere kom i aktion i opgøret, hvor Brentford vandt med hele 4-1, og den mest iøjnefaldende dansker var Mikkel Damsgaard, der var involveret i to af hjemmeholdets scoringer. Og efter slutfløjtet var Brentford-cheftræner Thomas Frank da også virkelig tilfreds med præstationen fra Damsgaard.
– Han er bare blevet bedre og bedre, og i dag var han jo på alle mulige måder fantastisk. Han har en anden-assist til det første mål og en direkte assist til det tredje mål. Han binder vores spil fantastisk sammen. Det er fedt at se, lød det fra Thomas Frank i et interview med Viaplay.
Brentford-bossen var generelt rigtigt godt tilfreds med sit hold.
– Jeg synes, at jeg så måske den bedste præstation i sæsonen. Jeg ved godt, at de scorer et mål, hvor vi igen lukker et lidt håbløst mål ind, men vi gav stort set ingenting væk, og vi var i total kontrol og dominans, synes jeg, igennem 90 minutter. Vi skaber rigtigt meget og vi scorer fire fantastiske mål på hver sin måde, lød det fra Thomas Frank.
Efter sejren over Leicester satte Mikkel Damsgaard også selv nogle ord på sin præstation.
– Jeg synes, at jeg er et godt sted. Jeg elsker at spille fodbold, og det er mega dejligt for tiden at få en masse spilletid. Det kører og jeg har fundet min rolle på holdet, så jeg synes bare, at det er dejligt at spille, lød det fra Mikkel Damsgaard.
Med assisten mod Leicester er Mikkel Damsgaard nu oppe på fem assister i Premier League i denne sæson. Kun Bukayo Saka og Mohamed Salah har lavet flere end den 24-årige dansker.
Med dagens sejr er Brentford kravlet op på syvendepladsen i Premier League.
De fem andre danskere, der kom i aktion i dagens kamp, var Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Roerslev, Mads Hermansen og Jannik Vestergaard.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED