Modstander revser Ten Hag og co: Mangel på respekt

Reading-bossen er ikke tilfreds med, at Manchester Uniteds trænerstab ikke bød på et glas vin efter lørdagens kamp.



Den tidligere Manchester United-spiller og nuværende Reading-træner Paul Ince var lørdag tilbage på Old Trafford i forbindelse med, at de to klubber tørnede sammen i FA Cuppen.

Og her var han ikke helt tilfreds med behandlingen fra Erik ten Hag og resten af Manchester Uniteds trænerstab.

Efter kampen tilbød Manchester United-trænerne således ikke et glas vin eller anden forplejning til Paul Ince. Noget, Reading-træneren ellers mener bør være kutyme. Det siger han på et pressemøde ifølge Daily Mail.

– Jeg gik direkte op for at se Sir Alex (efter kampen, red.), fordi jeg fik en sms fra ham, hvor han skrev "kom op og se mig". Så min kone, min søn Thomas og jeg tog derop og tilbragte en time med ham.

– Det skuffede mig, at ingen af Manchester United-medarbejderne bød mig på et glas vin. Det kunne jeg ikke lide. Det er mangel på respekt, siger Paul Ince og tilføjer:

– Hvem end det er, og hvad end der sker, tilbyder du folk at komme ind til en drink. Om det er vin eller te, det er lige meget. Ingen af deres medarbejdere gjorde det, så det var skuffende. Jeg gør meget ud af som manager – uanset om jeg bliver slået eller ej – at sige, “kom ind til et glas vin” til modstanderen.

Manchester United endte med at vinde kampen 3-1, men det var ikke helt uden skår i glæden. Det var nemlig i den kamp, at Christian Eriksen pådrog sig en skade, som holder ham ude af kamp de næste måneder. 







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker

LIVE: DR Congo – Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk