Den tidligere Manchester United-spiller og nuværende Reading-træner Paul Ince var lørdag tilbage på Old Trafford i forbindelse med, at de to klubber tørnede sammen i FA Cuppen.
Og her var han ikke helt tilfreds med behandlingen fra Erik ten Hag og resten af Manchester Uniteds trænerstab.
Efter kampen tilbød Manchester United-trænerne således ikke et glas vin eller anden forplejning til Paul Ince. Noget, Reading-træneren ellers mener bør være kutyme. Det siger han på et pressemøde ifølge Daily Mail.
– Jeg gik direkte op for at se Sir Alex (efter kampen, red.), fordi jeg fik en sms fra ham, hvor han skrev "kom op og se mig". Så min kone, min søn Thomas og jeg tog derop og tilbragte en time med ham.
– Det skuffede mig, at ingen af Manchester United-medarbejderne bød mig på et glas vin. Det kunne jeg ikke lide. Det er mangel på respekt, siger Paul Ince og tilføjer:
– Hvem end det er, og hvad end der sker, tilbyder du folk at komme ind til en drink. Om det er vin eller te, det er lige meget. Ingen af deres medarbejdere gjorde det, så det var skuffende. Jeg gør meget ud af som manager – uanset om jeg bliver slået eller ej – at sige, “kom ind til et glas vin” til modstanderen.
Manchester United endte med at vinde kampen 3-1, men det var ikke helt uden skår i glæden. Det var nemlig i den kamp, at Christian Eriksen pådrog sig en skade, som holder ham ude af kamp de næste måneder.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE