Modstander revser Ten Hag og co: Mangel på respekt

Reading-bossen er ikke tilfreds med, at Manchester Uniteds trænerstab ikke bød på et glas vin efter lørdagens kamp.



Den tidligere Manchester United-spiller og nuværende Reading-træner Paul Ince var lørdag tilbage på Old Trafford i forbindelse med, at de to klubber tørnede sammen i FA Cuppen.

Og her var han ikke helt tilfreds med behandlingen fra Erik ten Hag og resten af Manchester Uniteds trænerstab.

Efter kampen tilbød Manchester United-trænerne således ikke et glas vin eller anden forplejning til Paul Ince. Noget, Reading-træneren ellers mener bør være kutyme. Det siger han på et pressemøde ifølge Daily Mail.

– Jeg gik direkte op for at se Sir Alex (efter kampen, red.), fordi jeg fik en sms fra ham, hvor han skrev "kom op og se mig". Så min kone, min søn Thomas og jeg tog derop og tilbragte en time med ham.

– Det skuffede mig, at ingen af Manchester United-medarbejderne bød mig på et glas vin. Det kunne jeg ikke lide. Det er mangel på respekt, siger Paul Ince og tilføjer:

– Hvem end det er, og hvad end der sker, tilbyder du folk at komme ind til en drink. Om det er vin eller te, det er lige meget. Ingen af deres medarbejdere gjorde det, så det var skuffende. Jeg gør meget ud af som manager – uanset om jeg bliver slået eller ej – at sige, “kom ind til et glas vin” til modstanderen.

Manchester United endte med at vinde kampen 3-1, men det var ikke helt uden skår i glæden. Det var nemlig i den kamp, at Christian Eriksen pådrog sig en skade, som holder ham ude af kamp de næste måneder. 





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

– Ja, der var dialog med Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Erik ten Hag jagter dansker