Den tidligere Manchester United-spiller og nuværende Reading-træner Paul Ince var lørdag tilbage på Old Trafford i forbindelse med, at de to klubber tørnede sammen i FA Cuppen.
Og her var han ikke helt tilfreds med behandlingen fra Erik ten Hag og resten af Manchester Uniteds trænerstab.
Efter kampen tilbød Manchester United-trænerne således ikke et glas vin eller anden forplejning til Paul Ince. Noget, Reading-træneren ellers mener bør være kutyme. Det siger han på et pressemøde ifølge Daily Mail.
– Jeg gik direkte op for at se Sir Alex (efter kampen, red.), fordi jeg fik en sms fra ham, hvor han skrev "kom op og se mig". Så min kone, min søn Thomas og jeg tog derop og tilbragte en time med ham.
– Det skuffede mig, at ingen af Manchester United-medarbejderne bød mig på et glas vin. Det kunne jeg ikke lide. Det er mangel på respekt, siger Paul Ince og tilføjer:
– Hvem end det er, og hvad end der sker, tilbyder du folk at komme ind til en drink. Om det er vin eller te, det er lige meget. Ingen af deres medarbejdere gjorde det, så det var skuffende. Jeg gør meget ud af som manager – uanset om jeg bliver slået eller ej – at sige, “kom ind til et glas vin” til modstanderen.
Manchester United endte med at vinde kampen 3-1, men det var ikke helt uden skår i glæden. Det var nemlig i den kamp, at Christian Eriksen pådrog sig en skade, som holder ham ude af kamp de næste måneder.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE