Mølby: Det er store sko han skal fylde ud

Premier League starter igen i denne weekend, hvor der er spørgsmålstegn ved, hvad man skal forvente af flere klubber. Liverpool er måske den top-klub, som der er størst tvivl om, fordi at klubben op til denne sæson har skiftet den succesfulde manager, Jürgen Klopp, ud med hollænderen, Arne Slot.



Liverpool har op til denne sæson fået ny manager. Efter ni succesfulde år under Jürgen Klopp er det blevet hollandske Arne Slots opgave at videreføre tyskerens gode arbejde.

Derfor er der store spørgsmålstegn ved, hvad man skal forvente af den engelske storklub i denne sæson. Tipsbladet har derfor taget en snak med Liverpool-legenden, Jan Mølby, for at høre, hvordan han tror, at overgangen fra den tyske træner bliver til Arne Slot, der gennem flere sæsoner har gjort det godt hos den hollandske storklub Feyenoord.

– Jeg forventer egentlig, at det bliver en god sæson. Jeg mener ikke, at bare fordi man har fået ny træner, at man skal give den nye træner tid, før man kan forvente noget. Liverpool har fat i en mand, der kan fortsætte det arbejde, som Jurgen Klopp har startet – at gøre Liverpool til et tophold og en klub, der spiller med om trofæer.

– Så forudsætningerne for Arne Slot må være de samme, at vi fortsætter der, hvor Klopp slap. I en ideel verden kunne man måske godt have håbet, at Arne Slot havde fået mere hjælp. Fra de folk, der køber og sælger spillere, udtaler Jan Mølby, til Tipsbladet.

Forventningerne til Liverpool er ikke skruet ned, fordi klubben har skiftet manager. Under Jürgen Klopp er Liverpool kun to gange endt udenfor top 4, hvor den ene sæson var Klopps første i klubben. Jan Mølby sætter af den grund barren højt for, hvad der er tilfredsstillende i den nye sæson.

– En god sæson for Liverpool er, at man er rimelig tæt på de to store Manchester City og Arsenal, men hvor man har afstand ned til nummer fire. Jeg mener, at det er de tre bedste trupper, der er i Premier League. Og det synes jeg også skal afspejle sig i tabellen, når sæsonen er færdig. Man skal minimum være med blandt de tre bedste.

Foto: Alamy

Arne Slot følger i fodsporene på sin landsmand Erik ten Hag, der ligesom Slot havde stor succes i Æresdivisionen. Spørgsmålet er så bare om tålmodigheden er lige så stor i Liverpool, som den har været i den røde del af Manchester, hvor ten Hag har haft noget svingende præstationer.

– Arne Slot har ikke sat en fod forkert i sine første år som manager i Holland. Om det så er nok i Premier League, det ved jeg ikke. En ting er, at nu skal han til Premier League, men han skal også til Liverpool, der er en af verdens største fodboldklubber.

– Derudover skal han afløse en af de største managers, der har været igennem de sidste par år. Ikke kun det, at Klopp er en dygtig fodboldmand, men der er også så mange andre ting, han var dygtig til. Klopp blev næsten Liverpools ansigt udadtil, så det er store sko han skal fylde ud.

Kan Liverpool undgå den krise, der ramte rivalerne fra Manchester United?

Tidligere har andre Premier League-klubber haft store problemer, når de har skiftet succesfulde trænere. Manchester United er aldrig kommet sig over udskiftningen af Sir Alex Ferguson, og Arsenal havde også nogle lunkne år, efter Arsene Wenger stoppede. Så man kunne godt frygte, at den samme skæbne kunne ramme Liverpool.

– Det, der skete i Manchester United, efter Sir Alex Ferguson, og i Arsenal, da Arsene Wenger stoppede, tror jeg ikke kommer til at ske. Og det håber jeg selvfølgelig heller ikke kommer til at ske i Liverpool, men der er kun en måde man kan undgå det på. Det er, at man fortsætter med at gøre det godt, plus at man måske får nogle af de spillere til at fungere, der ikke lykkedes under Klopp.

En af de store forskelle fra det hold, som Slot overtager i Liverpool, er, at det er bygget bedre til fremtiden, end det som Ferguson efterlod i Manchester, hvor de fleste spillere havde ramt toppen af deres karriere, mener Jan Mølby.

– Liverpool har jo en yngre trup, der kigger mere ind i fremtiden. Selvom nogle af klubbens vigtigste spillere kun har 12 måneder tilbage af deres kontrakt, hvilket ikke er ideelt. Jeg tror, at den nye sportslige ledelse nok skal få styr på det og undgå nogle af de fejl, som Manchester United lavede efter Sir Alex stoppede. Liverpool har aldrig nogensinde helt opereret på samme måde som Manchester United. Liverpool har jo ikke en tendens til at købe de største navne.

– De gør spillerne til nogle store navne, så man gør tingene lidt på en anden måde. Liverpool kunne aldrig nogensinde finde på at leje Zlatan Ibrahimovic eller hente en Cristiano Ronaldo tilbage anden gang. Det er ikke stilen i Liverpool, så måske kan Liverpool undgå alle de problemer.

Hvor bliver Liverpools transfers af?

Et af de andre store spørgsmålstegn ved Liverpools kommende sæson, er hvad klubben vil på transfermarkedet, hvor 'The Reds' endnu har til gode at hente sin første store sommer-signing, men det stemmer meget godt overens med, hvad Liverpool selv har meldt ud.

– Liverpool sagde selv, at der ikke kom til at ske noget før til august. Vi tager os god tid og ser lige truppen an, inden vi træffer nogle beslutninger. Og jeg tror ikke, at Liverpool føler sig desperate på nogle positioner, men jeg tror, man kigger på en ny midtstopper og en defensiv midtbane. Jeg tror, at klubben føler, at man har nok til at være konkurrencedygtig med toppen af Premier League, afsluter Jan Mølby.

Liverpool indleder den nye sæson lørdag kl 14, hvor de spiller mod oprykkerne fra Ipswich. Kampen vises på Prime Videos.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Vilde Villa nedlagde Manchester United

FC Barcelona går på rov i danskerklub

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Johannes Hoff Thorup er på listen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Tricky Trees tryller i Hytten

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama