Rasmus Højlund skiftede for et år siden til den engelske storklub Manchester United efter at have imponeret Atalanta i Serie A.
Med 10 mål blev det en udmærket debutsæson i Premier League, men det skal gerne forbedres, hvis danskeren vil holde fast i sin rolle som startende angriber for Manchester United. Det mener Jan Mølby.
– Han skal lægge på sit spil. Han arbejder stenhårdt og laver fint med mål i sidste sæson, men hvis Manchester United skal være et seriøst top fire-hold, så skal man have en angriber, der laver 20 mål i Premier League, udtaler Jan Mølby til Tipsbladet.
Den danske landsholdsangriber skal bygge videre på sidste sæson, hvor danskeren især præsterede godt i Champions League, hvor han scorede fem gange i seks kampe. De erfaringer er vigtige for, at den danske landsholdsangriber kan fortsætte sin udvikling i den nye sæson.
– Man må ikke undervurdere betydningen af at have en sæson i benene, og at han har haft tid til at vænne sig til, hvad det drejer sig om. Og hvordan og hvorledes tingene gøres. Han skal blive bedre, men han har også potentialet til det.
Selvom de røde djævle har hentet Joshua Zirkzee for et stort millionbeløb. Så er det stadigvæk den danske angirber, der i udgangspunktet skal være klubbens førsteangriber.
– Han er 9’er i en af verdens største fodboldklubber, så han skal lave flere mål. Man har også indtrykket af, at han er førstevalget på pladsen, selvom man har købt Joshua Zirkzee. Så ligner det, at man satser på Højlund.
Rasmus Højlund, har været ramt af skader på nogle uheldige tidspunkter i sin tid i United. Danskeren missede starten af sin første sæson i klubben på grund af skader, hvilket gentager sig igen i år, hvor danskeren sidder ude indtil slutningen af august.
– Han kommer igen skidt ind til sæsonen på grund af en skade. Som spiller er der ikke noget værre, end at være skadet gennem preseason og gå glip af de første kampe, så kommer man til at halte bagefter, siger Mølby.
21-årige Højlund kommer derfor ikke i spil, når Premier League-sæsonen sparkes igang fredag aften på Old Trafford, hvor Manchester United tager mod Fulham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Brøndby henter keeper – her er planen
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT