Rasmus Højlund skiftede for et år siden til den engelske storklub Manchester United efter at have imponeret Atalanta i Serie A.
Med 10 mål blev det en udmærket debutsæson i Premier League, men det skal gerne forbedres, hvis danskeren vil holde fast i sin rolle som startende angriber for Manchester United. Det mener Jan Mølby.
– Han skal lægge på sit spil. Han arbejder stenhårdt og laver fint med mål i sidste sæson, men hvis Manchester United skal være et seriøst top fire-hold, så skal man have en angriber, der laver 20 mål i Premier League, udtaler Jan Mølby til Tipsbladet.
Den danske landsholdsangriber skal bygge videre på sidste sæson, hvor danskeren især præsterede godt i Champions League, hvor han scorede fem gange i seks kampe. De erfaringer er vigtige for, at den danske landsholdsangriber kan fortsætte sin udvikling i den nye sæson.
– Man må ikke undervurdere betydningen af at have en sæson i benene, og at han har haft tid til at vænne sig til, hvad det drejer sig om. Og hvordan og hvorledes tingene gøres. Han skal blive bedre, men han har også potentialet til det.
Selvom de røde djævle har hentet Joshua Zirkzee for et stort millionbeløb. Så er det stadigvæk den danske angirber, der i udgangspunktet skal være klubbens førsteangriber.
– Han er 9’er i en af verdens største fodboldklubber, så han skal lave flere mål. Man har også indtrykket af, at han er førstevalget på pladsen, selvom man har købt Joshua Zirkzee. Så ligner det, at man satser på Højlund.
Rasmus Højlund, har været ramt af skader på nogle uheldige tidspunkter i sin tid i United. Danskeren missede starten af sin første sæson i klubben på grund af skader, hvilket gentager sig igen i år, hvor danskeren sidder ude indtil slutningen af august.
– Han kommer igen skidt ind til sæsonen på grund af en skade. Som spiller er der ikke noget værre, end at være skadet gennem preseason og gå glip af de første kampe, så kommer man til at halte bagefter, siger Mølby.
21-årige Højlund kommer derfor ikke i spil, når Premier League-sæsonen sparkes igang fredag aften på Old Trafford, hvor Manchester United tager mod Fulham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE