Deja vu: Som spiller er der ikke noget værre

Efter en fin debutsæson i Premier League skal Rasmus Højlund bygge på, hvis han vil fortsætte som Manchester Uniteds nummer 9.



Rasmus Højlund skiftede for et år siden til den engelske storklub Manchester United efter at have imponeret Atalanta i Serie A.

Med 10 mål blev det en udmærket debutsæson i Premier League, men det skal gerne forbedres, hvis danskeren vil holde fast i sin rolle som startende angriber for Manchester United. Det mener Jan Mølby.

– Han skal lægge på sit spil. Han arbejder stenhårdt og laver fint med mål i sidste sæson, men hvis Manchester United skal være et seriøst top fire-hold, så skal man have en angriber, der laver 20 mål i Premier League, udtaler Jan Mølby til Tipsbladet.

Den danske landsholdsangriber skal bygge videre på sidste sæson, hvor danskeren især præsterede godt i Champions League, hvor han scorede fem gange i seks kampe. De erfaringer er vigtige for, at den danske landsholdsangriber kan fortsætte sin udvikling i den nye sæson.

– Man må ikke undervurdere betydningen af at have en sæson i benene, og at han har haft tid til at vænne sig til, hvad det drejer sig om. Og hvordan og hvorledes tingene gøres. Han skal blive bedre, men han har også potentialet til det.

Selvom de røde djævle har hentet Joshua Zirkzee for et stort millionbeløb. Så er det stadigvæk den danske angirber, der i udgangspunktet skal være klubbens førsteangriber.

– Han er 9’er i en af verdens største fodboldklubber, så han skal lave flere mål. Man har også indtrykket af, at han er førstevalget på pladsen, selvom man har købt Joshua Zirkzee. Så ligner det, at man satser på Højlund.

Rasmus Højlund, har været ramt af skader på nogle uheldige tidspunkter i sin tid i United. Danskeren missede starten af sin første sæson i klubben på grund af skader, hvilket gentager sig igen i år, hvor danskeren sidder ude indtil slutningen af august.

– Han kommer igen skidt ind til sæsonen på grund af en skade. Som spiller er der ikke noget værre, end at være skadet gennem preseason og gå glip af de første kampe, så kommer man til at halte bagefter, siger Mølby.

21-årige Højlund kommer derfor ikke i spil, når Premier League-sæsonen sparkes igang fredag aften på Old Trafford, hvor Manchester United tager mod Fulham.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Froholdt-video trækker overskrifter

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

– Det er en frustration for os alle

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vil gøre det onde ved Brøndby



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

‘Han er tilgivet’

Henter 16-årig i FC København

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Stor overraskelse til FCM-træning

‘Jeg hadede verden’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel