Deja vu: Som spiller er der ikke noget værre

Efter en fin debutsæson i Premier League skal Rasmus Højlund bygge på, hvis han vil fortsætte som Manchester Uniteds nummer 9.



Rasmus Højlund skiftede for et år siden til den engelske storklub Manchester United efter at have imponeret Atalanta i Serie A.

Med 10 mål blev det en udmærket debutsæson i Premier League, men det skal gerne forbedres, hvis danskeren vil holde fast i sin rolle som startende angriber for Manchester United. Det mener Jan Mølby.

– Han skal lægge på sit spil. Han arbejder stenhårdt og laver fint med mål i sidste sæson, men hvis Manchester United skal være et seriøst top fire-hold, så skal man have en angriber, der laver 20 mål i Premier League, udtaler Jan Mølby til Tipsbladet.

Den danske landsholdsangriber skal bygge videre på sidste sæson, hvor danskeren især præsterede godt i Champions League, hvor han scorede fem gange i seks kampe. De erfaringer er vigtige for, at den danske landsholdsangriber kan fortsætte sin udvikling i den nye sæson.

– Man må ikke undervurdere betydningen af at have en sæson i benene, og at han har haft tid til at vænne sig til, hvad det drejer sig om. Og hvordan og hvorledes tingene gøres. Han skal blive bedre, men han har også potentialet til det.

Selvom de røde djævle har hentet Joshua Zirkzee for et stort millionbeløb. Så er det stadigvæk den danske angirber, der i udgangspunktet skal være klubbens førsteangriber.

– Han er 9’er i en af verdens største fodboldklubber, så han skal lave flere mål. Man har også indtrykket af, at han er førstevalget på pladsen, selvom man har købt Joshua Zirkzee. Så ligner det, at man satser på Højlund.

Rasmus Højlund, har været ramt af skader på nogle uheldige tidspunkter i sin tid i United. Danskeren missede starten af sin første sæson i klubben på grund af skader, hvilket gentager sig igen i år, hvor danskeren sidder ude indtil slutningen af august.

– Han kommer igen skidt ind til sæsonen på grund af en skade. Som spiller er der ikke noget værre, end at være skadet gennem preseason og gå glip af de første kampe, så kommer man til at halte bagefter, siger Mølby.

21-årige Højlund kommer derfor ikke i spil, når Premier League-sæsonen sparkes igang fredag aften på Old Trafford, hvor Manchester United tager mod Fulham.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Portugal skuffede stort mod DR Congo



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Blæst bagover af 18-årig

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Mexico – Sydkorea

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Brøndby henter keeper – her er planen

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke