Deja vu: Som spiller er der ikke noget værre

Efter en fin debutsæson i Premier League skal Rasmus Højlund bygge på, hvis han vil fortsætte som Manchester Uniteds nummer 9.



Rasmus Højlund skiftede for et år siden til den engelske storklub Manchester United efter at have imponeret Atalanta i Serie A.

Med 10 mål blev det en udmærket debutsæson i Premier League, men det skal gerne forbedres, hvis danskeren vil holde fast i sin rolle som startende angriber for Manchester United. Det mener Jan Mølby.

– Han skal lægge på sit spil. Han arbejder stenhårdt og laver fint med mål i sidste sæson, men hvis Manchester United skal være et seriøst top fire-hold, så skal man have en angriber, der laver 20 mål i Premier League, udtaler Jan Mølby til Tipsbladet.

Den danske landsholdsangriber skal bygge videre på sidste sæson, hvor danskeren især præsterede godt i Champions League, hvor han scorede fem gange i seks kampe. De erfaringer er vigtige for, at den danske landsholdsangriber kan fortsætte sin udvikling i den nye sæson.

– Man må ikke undervurdere betydningen af at have en sæson i benene, og at han har haft tid til at vænne sig til, hvad det drejer sig om. Og hvordan og hvorledes tingene gøres. Han skal blive bedre, men han har også potentialet til det.

Selvom de røde djævle har hentet Joshua Zirkzee for et stort millionbeløb. Så er det stadigvæk den danske angirber, der i udgangspunktet skal være klubbens førsteangriber.

– Han er 9’er i en af verdens største fodboldklubber, så han skal lave flere mål. Man har også indtrykket af, at han er førstevalget på pladsen, selvom man har købt Joshua Zirkzee. Så ligner det, at man satser på Højlund.

Rasmus Højlund, har været ramt af skader på nogle uheldige tidspunkter i sin tid i United. Danskeren missede starten af sin første sæson i klubben på grund af skader, hvilket gentager sig igen i år, hvor danskeren sidder ude indtil slutningen af august.

– Han kommer igen skidt ind til sæsonen på grund af en skade. Som spiller er der ikke noget værre, end at være skadet gennem preseason og gå glip af de første kampe, så kommer man til at halte bagefter, siger Mølby.

21-årige Højlund kommer derfor ikke i spil, når Premier League-sæsonen sparkes igang fredag aften på Old Trafford, hvor Manchester United tager mod Fulham.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Brøndby IF – Sønderjyske

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

AGF – Viborg FF

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Neestrup: ‘Fuck det!’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Real Madrid taber

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland