Rasmus Højlund skiftede for et år siden til den engelske storklub Manchester United efter at have imponeret Atalanta i Serie A.
Med 10 mål blev det en udmærket debutsæson i Premier League, men det skal gerne forbedres, hvis danskeren vil holde fast i sin rolle som startende angriber for Manchester United. Det mener Jan Mølby.
– Han skal lægge på sit spil. Han arbejder stenhårdt og laver fint med mål i sidste sæson, men hvis Manchester United skal være et seriøst top fire-hold, så skal man have en angriber, der laver 20 mål i Premier League, udtaler Jan Mølby til Tipsbladet.
Den danske landsholdsangriber skal bygge videre på sidste sæson, hvor danskeren især præsterede godt i Champions League, hvor han scorede fem gange i seks kampe. De erfaringer er vigtige for, at den danske landsholdsangriber kan fortsætte sin udvikling i den nye sæson.
– Man må ikke undervurdere betydningen af at have en sæson i benene, og at han har haft tid til at vænne sig til, hvad det drejer sig om. Og hvordan og hvorledes tingene gøres. Han skal blive bedre, men han har også potentialet til det.
Selvom de røde djævle har hentet Joshua Zirkzee for et stort millionbeløb. Så er det stadigvæk den danske angirber, der i udgangspunktet skal være klubbens førsteangriber.
– Han er 9’er i en af verdens største fodboldklubber, så han skal lave flere mål. Man har også indtrykket af, at han er førstevalget på pladsen, selvom man har købt Joshua Zirkzee. Så ligner det, at man satser på Højlund.
Rasmus Højlund, har været ramt af skader på nogle uheldige tidspunkter i sin tid i United. Danskeren missede starten af sin første sæson i klubben på grund af skader, hvilket gentager sig igen i år, hvor danskeren sidder ude indtil slutningen af august.
– Han kommer igen skidt ind til sæsonen på grund af en skade. Som spiller er der ikke noget værre, end at være skadet gennem preseason og gå glip af de første kampe, så kommer man til at halte bagefter, siger Mølby.
21-årige Højlund kommer derfor ikke i spil, når Premier League-sæsonen sparkes igang fredag aften på Old Trafford, hvor Manchester United tager mod Fulham.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER