Christian Eriksen har i de seneste dage været rygtet kraftigt til Brentford, og i pausen af onsdagens opgør mellem Brentford og Manchester United blev denne historie selvsagt taget op af TV3 Sport-kommentatorerne Niels Christian Frederiksen og Jan Mølby.
Førstnævnte kunne således fortælle, at Eriksen-historien er noget, ‘der er omgærdet med meget, meget stor hemmelighed herovre’. Ifølge Niels Christian Frederiksen advarede Brentfords pressechef endda om, at han straks ville skride ind, ‘hvis der blev stillet så meget som ét spørgsmål om Christian Eriksen’ inden Manchester United-kampen.
Niels Christian Frederiksen spurgte herefter Jan Mølby, hvad den tidligere Liverpool-spiller tænker om, at Christian Eriksen kan rykke til Brentford.
– Ja, det er ikke utænkeligt, og alle taler også om, at efter kampen må man gerne tale om det. Om Christian Eriksen. Det er måske ikke den største overraskelse, hvis der skulle være én klub i Premier League, der var interesseret i Christian Eriksen. Om det bliver til noget… jeg ved det virkelig ikke. Det vigtigste for Christian Eriksen er selvfølgelig at finde et sted at komme i gang med at spille igen. Og der er vel ikke noget bedre sted end Premier League, generelt, lød svaret fra Jan Mølby.
Og umiddelbart passer Brentford udmærket til Christian Eriksen, lyder vurderingen fra Mølby.
– Ja, det tænker jeg også. Ikke kun det, at det er en danskerklub… det ved jeg ikke, hvor vigtigt er for ham. Men det med at komme i gang, og dét med, at der måske ikke kommer et kæmpe pres på ham fra første spilledag… der kommer måske heller ikke lige så meget opmærksomhed, som hvis han kommer til en af de større klubber. Så ja, på mange måder virker det fornuftigt nok.
Christian Eriksen er også blevet kædet sammen med andre Premier League-klubber som Leicester, Newcastle og Crystal Palace.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
RØVEN I KLASKEHØJDE
