Mølby om Eriksen: Derfor virker det fornuftigt

Jan Mølby har reflekteret over Christian Eriksens mulige skifte til Brentford, som på mange måder giver god mening for den tidligere Liverpool-stjerne.



Christian Eriksen har i de seneste dage været rygtet kraftigt til Brentford, og i pausen af onsdagens opgør mellem Brentford og Manchester United blev denne historie selvsagt taget op af TV3 Sport-kommentatorerne Niels Christian Frederiksen og Jan Mølby.

Førstnævnte kunne således fortælle, at Eriksen-historien er noget, ‘der er omgærdet med meget, meget stor hemmelighed herovre’. Ifølge Niels Christian Frederiksen advarede Brentfords pressechef endda om, at han straks ville skride ind, ‘hvis der blev stillet så meget som ét spørgsmål om Christian Eriksen’ inden Manchester United-kampen.

Niels Christian Frederiksen spurgte herefter Jan Mølby, hvad den tidligere Liverpool-spiller tænker om, at Christian Eriksen kan rykke til Brentford.

– Ja, det er ikke utænkeligt, og alle taler også om, at efter kampen må man gerne tale om det. Om Christian Eriksen. Det er måske ikke den største overraskelse, hvis der skulle være én klub i Premier League, der var interesseret i Christian Eriksen. Om det bliver til noget… jeg ved det virkelig ikke. Det vigtigste for Christian Eriksen er selvfølgelig at finde et sted at komme i gang med at spille igen. Og der er vel ikke noget bedre sted end Premier League, generelt, lød svaret fra Jan Mølby.

Og umiddelbart passer Brentford udmærket til Christian Eriksen, lyder vurderingen fra Mølby.

– Ja, det tænker jeg også. Ikke kun det, at det er en danskerklub… det ved jeg ikke, hvor vigtigt er for ham. Men det med at komme i gang, og dét med, at der måske ikke kommer et kæmpe pres på ham fra første spilledag… der kommer måske heller ikke lige så meget opmærksomhed, som hvis han kommer til en af de større klubber. Så ja, på mange måder virker det fornuftigt nok.

Christian Eriksen er også blevet kædet sammen med andre Premier League-klubber som Leicester, Newcastle og Crystal Palace.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– Niels Frederiksen er en legende!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Arsenal – Burnley

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’