Tottenhams målmand Hugo Llrois og angriberen Heung-min Son kom i et vildt skænderi i mandagens Premier League kamp mellem Tottenham og Everton.
Da dommer Graham Scott fløjtede af til pause efter kampens første 45 minutter, farede Hugo Llrois op mod Son på midten af banen, og skældte ham voldsomt ud. Det resulterede i, at Son næsten måtte holdes tilbage, for ikke at fare tilbage i hovedet på holdets kaptajn.
Episoden som ledte op til skænderiet opstod kort før pausen, hvor Evertons Richarlison var få centimeter fra at banke bolden i kassen til 1-1, og her var Lloris ganske enkelt ikke tilfreds med Sons tilbageløb og pres, hvilket resulterede i udbruddet.
Tottenham-manageren José Mourinho blev efter kampen spurgt ind til episodsen, som han næsten virkede til at nyde. Han udnyttede nemlig situationen til at rose sine spillere for deres gejst og vilje.
– Det var smukt (skænderiet, red.). Det var nok en konsekvens af vores teammøder. Hvis man skal skylde skylden én, så er det nok mig. Jeg har sagt til mine spillere, at jeg ikke synes, de er selvkritiske nok. Jeg har sagt, de skal forvente mere af hinanden, de skal kræve mere af hinanden, og det gjorde vores kaptajn her, siger Mourinho til Sky Sports og fortsætter.
– Son er en utrolig fyr, som alle kan lide – en rigtig holdspiller. Men i dag bad kaptajnen ham om at arbejde hårdere for holdet. At en tør sige tingene højt, er noget vi kan bruge for at vokse som mandskab, siger Mourinho.
Tottenham kunne dog ende kampen i højt humør, da kampen mellem Tottenham og Everton sluttede 1-0.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
