Mourinho om stort skænderi i pausen: Det var smukt

José Mourinho har efterlyst mere vilje og vildskab fra sine spillere i truppen, og derfor har den karismatiske Tottenham-træner intet problem med sammenstødet mellem Heung-min Son og Hugo Llrois.



Tottenhams målmand Hugo Llrois og angriberen Heung-min Son kom i et vildt skænderi i mandagens Premier League kamp mellem Tottenham og Everton.

Da dommer Graham Scott fløjtede af til pause efter kampens første 45 minutter, farede Hugo Llrois op mod Son på midten af banen, og skældte ham voldsomt ud. Det resulterede i, at Son næsten måtte holdes tilbage, for ikke at fare tilbage i hovedet på holdets kaptajn.

Episoden som ledte op til skænderiet opstod kort før pausen, hvor Evertons Richarlison var få centimeter fra at banke bolden i kassen til 1-1, og her var Lloris ganske enkelt ikke tilfreds med Sons tilbageløb og pres, hvilket resulterede i udbruddet.


Tottenham-manageren José Mourinho blev efter kampen spurgt ind til episodsen, som han næsten virkede til at nyde. Han udnyttede nemlig situationen til at rose sine spillere for deres gejst og vilje.

– Det var smukt (skænderiet, red.). Det var nok en konsekvens af vores teammøder. Hvis man skal skylde skylden én, så er det nok mig. Jeg har sagt til mine spillere, at jeg ikke synes, de er selvkritiske nok. Jeg har sagt, de skal forvente mere af hinanden, de skal kræve mere af hinanden, og det gjorde vores kaptajn her, siger Mourinho til Sky Sports og fortsætter.

– Son er en utrolig fyr, som alle kan lide – en rigtig holdspiller. Men i dag bad kaptajnen ham om at arbejde hårdere for holdet. At en tør sige tingene højt, er noget vi kan bruge for at vokse som mandskab, siger Mourinho.

Tottenham kunne dog ende kampen i højt humør, da kampen mellem Tottenham og Everton sluttede 1-0.





Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen