Jose Mourinho var alt andet end imponeret over Ole Gunnar Solskjærs kommentarer vedrørende Son Heung-min efter søndagens Premier League-brag mellem Tottenham og Manchester United.
Tidligt i den kamp kom Son Heung-min nemlig i fokus. Manchester United fik nemlig annulleret et mål efter en halv times spil, da videodommersystemet VAR dømte frispark til Tottenham-sydkoreaneren i stedet.
Ifølge Solskjær blev dommeren imidlertid “snydt” i den situation, og Manchester United-manageren kritiserede Son Heung-min. Hvis Solskjærs egen søn gjorde ligesom Tottenham-stjernen, ville han ikke få aftensmad, lød det.
Den kommentar er faldet Jose Mourinho for brystet.
– Jeg er meget, meget overrasket over de kommentarer, som Ole fremsatte om Sonny. I spørger mig ikke om det. For hvis det var mig, der sagde, at spiller A, B eller C fra en anden klub var min søn, og at jeg ikke ville give ham middag i aften, hvad ville reaktionen være på det? Det er meget, meget trist, at I ikke spørger mig om det.
– Det er trist, at I ikke har den moralske ærlighed til at behandle mig på samme måde, som I behandler andre. I forhold til Sonny vil jeg bare sige, at Sonny er meget heldig, at hans far er en bedre person end Ole. Jeg er far. Jeg mener, at du som far altid skal fodre dine børn.
– Ligegyldigt hvad de gør. Hvis du skal stjæle for at fodre dine børn, stjæler du. Jeg er meget, meget skuffet, siger Jose Mourinho ifølge The Guardian efter kampen.
Tottenham tabte kampen 1-3 på hjemmebane og er i øjeblikket nummer syv i Premier League. De kan dog overhales af Everton, hvis klubben fra Liverpool vinder mandag aften.
Efter kampen mellem Tottenham og Manchester United kommenterede Ole Gunnar Solskjær på en af sine stjerner, der har været rygtet væk på det seneste. Læs hans kommentarer her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
