Jose Mourinho var alt andet end imponeret over Ole Gunnar Solskjærs kommentarer vedrørende Son Heung-min efter søndagens Premier League-brag mellem Tottenham og Manchester United.
Tidligt i den kamp kom Son Heung-min nemlig i fokus. Manchester United fik nemlig annulleret et mål efter en halv times spil, da videodommersystemet VAR dømte frispark til Tottenham-sydkoreaneren i stedet.
Ifølge Solskjær blev dommeren imidlertid “snydt” i den situation, og Manchester United-manageren kritiserede Son Heung-min. Hvis Solskjærs egen søn gjorde ligesom Tottenham-stjernen, ville han ikke få aftensmad, lød det.
Den kommentar er faldet Jose Mourinho for brystet.
– Jeg er meget, meget overrasket over de kommentarer, som Ole fremsatte om Sonny. I spørger mig ikke om det. For hvis det var mig, der sagde, at spiller A, B eller C fra en anden klub var min søn, og at jeg ikke ville give ham middag i aften, hvad ville reaktionen være på det? Det er meget, meget trist, at I ikke spørger mig om det.
– Det er trist, at I ikke har den moralske ærlighed til at behandle mig på samme måde, som I behandler andre. I forhold til Sonny vil jeg bare sige, at Sonny er meget heldig, at hans far er en bedre person end Ole. Jeg er far. Jeg mener, at du som far altid skal fodre dine børn.
– Ligegyldigt hvad de gør. Hvis du skal stjæle for at fodre dine børn, stjæler du. Jeg er meget, meget skuffet, siger Jose Mourinho ifølge The Guardian efter kampen.
Tottenham tabte kampen 1-3 på hjemmebane og er i øjeblikket nummer syv i Premier League. De kan dog overhales af Everton, hvis klubben fra Liverpool vinder mandag aften.
Efter kampen mellem Tottenham og Manchester United kommenterede Ole Gunnar Solskjær på en af sine stjerner, der har været rygtet væk på det seneste. Læs hans kommentarer her.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
