Newcastle meldes enig med tysk stjerne om kontrakt

Ifølge Sky Italia vil Newcastle United på rov i Atalanta, og klubben skal allerede være enig med spilleren om de kontraktmæssige forhold.



Han har ikke spillet en førsteholdskamp siden 29. september, fordi han lige nu er ude med en muskelskade, og måske har tyske Robin Gosens spillet sin sidste kamp for italienske Atalanta.

Det er det italienske medie Sky Italia, der fortæller, at Joakim Mæhles rival er på radaren i England.

Selv om han er skadet, meldes stenrige Newcastle United meget interesseret. Klubben fra det nordøstlige England er i akut nedrykningsfare og har allerede hentet Kieran Trippier og Chris Wood i kampen for at undgå nedrykning, og Robin Gosens kan blive den næste.

Den 27-årige tysker kan spille både venstre back og venstre midtbane, og det er også positioner, hvor NUFC har haft problemer de senere år.

Sky Italia fortæller, at Newcastle United og Gosens allerede er enige om en kontrakt, der løber i tre og et halvt år og betaler tyskeren lidt mere end 25 millioner kroner om året, men alt afhænger af, om klubberne kan blive enige.

For Newcastle er det essentielle, at den tidligere Heracles-spiller snart kommer retur fra sin skade, for klubben har her og nu brug for forstærkninger for at undgå nedrykning.

Ifølge Sky Italia venter Newcastle United på at få meldinger om tyskerens skade, og hvis meldingerne er i tråd med det tidligere udmeldte – nemlig at han er klar igen 15. februar – har verdens rigeste klub tænkt sig at byde på den 27-årige kantspiller.

I 157 kampe for Atalanta har Robin Gosesns lavet 29 mål og stået for 21 oplæg. Det fremgår ikke, hvor meget Newcastle United skal betale, hvis klubben ønsker at gøre alvor af interessen.

Tyskerens aftale med Atalanta løber ud i sommeren 2023.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Schweiz – Bosnien-Hercegovina