Newcastle meldes enig med tysk stjerne om kontrakt

Ifølge Sky Italia vil Newcastle United på rov i Atalanta, og klubben skal allerede være enig med spilleren om de kontraktmæssige forhold.



Han har ikke spillet en førsteholdskamp siden 29. september, fordi han lige nu er ude med en muskelskade, og måske har tyske Robin Gosens spillet sin sidste kamp for italienske Atalanta.

Det er det italienske medie Sky Italia, der fortæller, at Joakim Mæhles rival er på radaren i England.

Selv om han er skadet, meldes stenrige Newcastle United meget interesseret. Klubben fra det nordøstlige England er i akut nedrykningsfare og har allerede hentet Kieran Trippier og Chris Wood i kampen for at undgå nedrykning, og Robin Gosens kan blive den næste.

Den 27-årige tysker kan spille både venstre back og venstre midtbane, og det er også positioner, hvor NUFC har haft problemer de senere år.

Sky Italia fortæller, at Newcastle United og Gosens allerede er enige om en kontrakt, der løber i tre og et halvt år og betaler tyskeren lidt mere end 25 millioner kroner om året, men alt afhænger af, om klubberne kan blive enige.

For Newcastle er det essentielle, at den tidligere Heracles-spiller snart kommer retur fra sin skade, for klubben har her og nu brug for forstærkninger for at undgå nedrykning.

Ifølge Sky Italia venter Newcastle United på at få meldinger om tyskerens skade, og hvis meldingerne er i tråd med det tidligere udmeldte – nemlig at han er klar igen 15. februar – har verdens rigeste klub tænkt sig at byde på den 27-årige kantspiller.

I 157 kampe for Atalanta har Robin Gosesns lavet 29 mål og stået for 21 oplæg. Det fremgår ikke, hvor meget Newcastle United skal betale, hvis klubben ønsker at gøre alvor af interessen.

Tyskerens aftale med Atalanta løber ud i sommeren 2023.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Randers FC – OB

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Magiske Messi slår til igen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Iran kommer med krav før VM

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Barcelona – Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Monstersalg: FC København-boss jubler

De er tilbage i Superligaen