Han har ikke spillet en førsteholdskamp siden 29. september, fordi han lige nu er ude med en muskelskade, og måske har tyske Robin Gosens spillet sin sidste kamp for italienske Atalanta.
Det er det italienske medie Sky Italia, der fortæller, at Joakim Mæhles rival er på radaren i England.
Selv om han er skadet, meldes stenrige Newcastle United meget interesseret. Klubben fra det nordøstlige England er i akut nedrykningsfare og har allerede hentet Kieran Trippier og Chris Wood i kampen for at undgå nedrykning, og Robin Gosens kan blive den næste.
Den 27-årige tysker kan spille både venstre back og venstre midtbane, og det er også positioner, hvor NUFC har haft problemer de senere år.
Sky Italia fortæller, at Newcastle United og Gosens allerede er enige om en kontrakt, der løber i tre og et halvt år og betaler tyskeren lidt mere end 25 millioner kroner om året, men alt afhænger af, om klubberne kan blive enige.
For Newcastle er det essentielle, at den tidligere Heracles-spiller snart kommer retur fra sin skade, for klubben har her og nu brug for forstærkninger for at undgå nedrykning.
Ifølge Sky Italia venter Newcastle United på at få meldinger om tyskerens skade, og hvis meldingerne er i tråd med det tidligere udmeldte – nemlig at han er klar igen 15. februar – har verdens rigeste klub tænkt sig at byde på den 27-årige kantspiller.
I 157 kampe for Atalanta har Robin Gosesns lavet 29 mål og stået for 21 oplæg. Det fremgår ikke, hvor meget Newcastle United skal betale, hvis klubben ønsker at gøre alvor af interessen.
Tyskerens aftale med Atalanta løber ud i sommeren 2023.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
