De har ikke meget at spille for, Manchester City. Førstepladsen har Liverpool sikret, og meget skal gå galt, hvis de skal sætte andenpladsen over styr. Der venter dog alligevel en seværdig kamp, når City tager imod Newcastle onsdag aften.
Newcastle har således været særdeles formstærke i den seneste tid, mens Manchester City har domineret klubben fra det nordøstlige England på hjemmebane i de seneste år. Det fremgår af ti spændende opta-statistikker til optakten, som Spilxperten.com har sørget for forud for kampen mellem Manchester City og Newcastle.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Manchester City er ubesejret i deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane mod Newcastle (13 sejre) og har vundet de seneste 10 – de har aldrig vundet 11 hjemmekampe mod en modstander i træk i den bedste engelsk række.
– Newcastle er ubesejret i deres sidste to Premier League-kampe mod Man City (en sejr og en uafgjort) efter at have tabt 15 af deres forrige 16 mod dem. De skal prøve at undgå at indkasser et nederlag til City i ligaen for første gang siden 2004-05.
– Manchester City har vundet deres sidste fire Premier League-kampe med en samlet score på 14-0. De har ikke holdt buret rent i fem hjemmekampe i træk i turnering siden september 2011 – dengang var Roberto Mancini træner.
– Newcastle kan vinde tre Premier League-kampe i træk for første gang siden december 2001, hvor de slog Ipswich, Arsenal og Leeds og overtog førstepladsen i Premier League.
– Manchester City har tabt ni Premier League-kampe i 2019-20 – deres højeste antal nederlag i en sæson siden 2015-16, hvor Manuel Pellegrini var træner. Dengang tabte de 10.
– Newcastle har scoret 10 mål i deres seneste fire Premier League-kampe – deres forrige 10 mål kom over en periode på 14 kampe.
– Newcastle United er ubesejret i seks Premier League-kampe (tre sejre og tre uafgjorte) og havde sidst en længere ubesejret stime i turneringen mellem maj og november i 2011, hvor de gik 14 kampe uden at tabe.
– Manchester City har foretaget hele 120 ændringer til deres startopstilling i Premier League denne sæson, og det er flest i Premier League. Senest mod Southampton havde de seks ændringer, og faktisk mislykkedes City med at score mod Southampton, på trods af at de havde 26 skud – City mislykkedes sidst med at score i to Premier League-kampe i træk i marts 2016.
– Manchester Citys Kevin De Bruyne har været direkte involveret i 28 mål i 28 Premier League-startpladser i denne sæson (11 mål, 17 assists), og belgieren har scoret eller lagt op til 15 mål i de sidste 14 kampe, han er startet inde i, i Premier League.
Læs også:Podcast: Liverpool ventede 30 år – hvor længe skal Arsenal og Spurs vente?
– I sine første 40 Premier League-optrædener scorede Newcastles Miguel Almirón kun to mål på 64 afslutninger på mål – siden da har paraguayaneren scoret i to kampe i træk og scoret to gange på fem skud mod Bournemouth og West Ham.
Stillingen i Premier League:
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
