Newcastle skal prøve at bryde ond Manchester City-stime

Få her optakts-punkter til tirsdagens kamp mellem Manchester City og Newcastle.



De har ikke meget at spille for, Manchester City. Førstepladsen har Liverpool sikret, og meget skal gå galt, hvis de skal sætte andenpladsen over styr. Der venter dog alligevel en seværdig kamp, når City tager imod Newcastle onsdag aften.

Newcastle har således været særdeles formstærke i den seneste tid, mens Manchester City har domineret klubben fra det nordøstlige England på hjemmebane i de seneste år. Det fremgår af ti spændende opta-statistikker til optakten, som Spilxperten.com har sørget for forud for kampen mellem Manchester City og Newcastle.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:

– Manchester City er ubesejret i deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane mod Newcastle (13 sejre) og har vundet de seneste 10 – de har aldrig vundet 11 hjemmekampe mod en modstander i træk i den bedste engelsk række.

– Newcastle er ubesejret i deres sidste to Premier League-kampe mod Man City (en sejr og en uafgjort) efter at have tabt 15 af deres forrige 16 mod dem. De skal prøve at undgå at indkasser et nederlag til City i ligaen for første gang siden 2004-05.

– Manchester City har vundet deres sidste fire Premier League-kampe med en samlet score på 14-0. De har ikke holdt buret rent i fem hjemmekampe i træk i turnering siden september 2011 – dengang var Roberto Mancini træner.

– Newcastle kan vinde tre Premier League-kampe i træk for første gang siden december 2001, hvor de slog Ipswich, Arsenal og Leeds og overtog førstepladsen i Premier League.

– Manchester City har tabt ni Premier League-kampe i 2019-20 – deres højeste antal nederlag i en sæson siden 2015-16, hvor Manuel Pellegrini var træner. Dengang tabte de 10.

– Newcastle har scoret 10 mål i deres seneste fire Premier League-kampe – deres forrige 10 mål kom over en periode på 14 kampe.

– Newcastle United er ubesejret i seks Premier League-kampe (tre sejre og tre uafgjorte) og havde sidst en længere ubesejret stime i turneringen mellem maj og november i 2011, hvor de gik 14 kampe uden at tabe.

– Manchester City har foretaget hele 120 ændringer til deres startopstilling i Premier League denne sæson, og det er flest i Premier League. Senest mod Southampton havde de seks ændringer, og faktisk mislykkedes City med at score mod Southampton, på trods af at de havde 26 skud – City mislykkedes sidst med at score i to Premier League-kampe i træk i marts 2016.

– Manchester Citys Kevin De Bruyne har været direkte involveret i 28 mål i 28 Premier League-startpladser i denne sæson (11 mål, 17 assists), og belgieren har scoret eller lagt op til 15 mål i de sidste 14 kampe, han er startet inde i, i Premier League.

Læs også:Podcast: Liverpool ventede 30 år – hvor længe skal Arsenal og Spurs vente?

– I sine første 40 Premier League-optrædener scorede Newcastles Miguel Almirón kun to mål på 64 afslutninger på mål – siden da har paraguayaneren scoret i to kampe i træk og scoret to gange på fem skud mod Bournemouth og West Ham.

Stillingen i Premier League:





MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Det skal blive bedre, Isaksen!

Randers var tæt på – nu er han et monster

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ser I med, Brøndby?

‘Vil du være multimillionær?’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

– Hele holdet er trygge ved ham

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Sendt hjem fra FC København-træning

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’