Newcastle skal prøve at bryde ond Manchester City-stime

Få her optakts-punkter til tirsdagens kamp mellem Manchester City og Newcastle.



De har ikke meget at spille for, Manchester City. Førstepladsen har Liverpool sikret, og meget skal gå galt, hvis de skal sætte andenpladsen over styr. Der venter dog alligevel en seværdig kamp, når City tager imod Newcastle onsdag aften.

Newcastle har således været særdeles formstærke i den seneste tid, mens Manchester City har domineret klubben fra det nordøstlige England på hjemmebane i de seneste år. Det fremgår af ti spændende opta-statistikker til optakten, som Spilxperten.com har sørget for forud for kampen mellem Manchester City og Newcastle.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:

– Manchester City er ubesejret i deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane mod Newcastle (13 sejre) og har vundet de seneste 10 – de har aldrig vundet 11 hjemmekampe mod en modstander i træk i den bedste engelsk række.

– Newcastle er ubesejret i deres sidste to Premier League-kampe mod Man City (en sejr og en uafgjort) efter at have tabt 15 af deres forrige 16 mod dem. De skal prøve at undgå at indkasser et nederlag til City i ligaen for første gang siden 2004-05.

– Manchester City har vundet deres sidste fire Premier League-kampe med en samlet score på 14-0. De har ikke holdt buret rent i fem hjemmekampe i træk i turnering siden september 2011 – dengang var Roberto Mancini træner.

– Newcastle kan vinde tre Premier League-kampe i træk for første gang siden december 2001, hvor de slog Ipswich, Arsenal og Leeds og overtog førstepladsen i Premier League.

– Manchester City har tabt ni Premier League-kampe i 2019-20 – deres højeste antal nederlag i en sæson siden 2015-16, hvor Manuel Pellegrini var træner. Dengang tabte de 10.

– Newcastle har scoret 10 mål i deres seneste fire Premier League-kampe – deres forrige 10 mål kom over en periode på 14 kampe.

– Newcastle United er ubesejret i seks Premier League-kampe (tre sejre og tre uafgjorte) og havde sidst en længere ubesejret stime i turneringen mellem maj og november i 2011, hvor de gik 14 kampe uden at tabe.

– Manchester City har foretaget hele 120 ændringer til deres startopstilling i Premier League denne sæson, og det er flest i Premier League. Senest mod Southampton havde de seks ændringer, og faktisk mislykkedes City med at score mod Southampton, på trods af at de havde 26 skud – City mislykkedes sidst med at score i to Premier League-kampe i træk i marts 2016.

– Manchester Citys Kevin De Bruyne har været direkte involveret i 28 mål i 28 Premier League-startpladser i denne sæson (11 mål, 17 assists), og belgieren har scoret eller lagt op til 15 mål i de sidste 14 kampe, han er startet inde i, i Premier League.

Læs også:Podcast: Liverpool ventede 30 år – hvor længe skal Arsenal og Spurs vente?

– I sine første 40 Premier League-optrædener scorede Newcastles Miguel Almirón kun to mål på 64 afslutninger på mål – siden da har paraguayaneren scoret i to kampe i træk og scoret to gange på fem skud mod Bournemouth og West Ham.

Stillingen i Premier League:





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrups svar: Hvem så?

Tullberg tror på overraskelsen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Fem bud på David Nielsens afløser