Newcastle skal prøve at bryde ond Manchester City-stime

Få her optakts-punkter til tirsdagens kamp mellem Manchester City og Newcastle.



De har ikke meget at spille for, Manchester City. Førstepladsen har Liverpool sikret, og meget skal gå galt, hvis de skal sætte andenpladsen over styr. Der venter dog alligevel en seværdig kamp, når City tager imod Newcastle onsdag aften.

Newcastle har således været særdeles formstærke i den seneste tid, mens Manchester City har domineret klubben fra det nordøstlige England på hjemmebane i de seneste år. Det fremgår af ti spændende opta-statistikker til optakten, som Spilxperten.com har sørget for forud for kampen mellem Manchester City og Newcastle.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:

– Manchester City er ubesejret i deres seneste 15 ligakampe på hjemmebane mod Newcastle (13 sejre) og har vundet de seneste 10 – de har aldrig vundet 11 hjemmekampe mod en modstander i træk i den bedste engelsk række.

– Newcastle er ubesejret i deres sidste to Premier League-kampe mod Man City (en sejr og en uafgjort) efter at have tabt 15 af deres forrige 16 mod dem. De skal prøve at undgå at indkasser et nederlag til City i ligaen for første gang siden 2004-05.

– Manchester City har vundet deres sidste fire Premier League-kampe med en samlet score på 14-0. De har ikke holdt buret rent i fem hjemmekampe i træk i turnering siden september 2011 – dengang var Roberto Mancini træner.

– Newcastle kan vinde tre Premier League-kampe i træk for første gang siden december 2001, hvor de slog Ipswich, Arsenal og Leeds og overtog førstepladsen i Premier League.

– Manchester City har tabt ni Premier League-kampe i 2019-20 – deres højeste antal nederlag i en sæson siden 2015-16, hvor Manuel Pellegrini var træner. Dengang tabte de 10.

– Newcastle har scoret 10 mål i deres seneste fire Premier League-kampe – deres forrige 10 mål kom over en periode på 14 kampe.

– Newcastle United er ubesejret i seks Premier League-kampe (tre sejre og tre uafgjorte) og havde sidst en længere ubesejret stime i turneringen mellem maj og november i 2011, hvor de gik 14 kampe uden at tabe.

– Manchester City har foretaget hele 120 ændringer til deres startopstilling i Premier League denne sæson, og det er flest i Premier League. Senest mod Southampton havde de seks ændringer, og faktisk mislykkedes City med at score mod Southampton, på trods af at de havde 26 skud – City mislykkedes sidst med at score i to Premier League-kampe i træk i marts 2016.

– Manchester Citys Kevin De Bruyne har været direkte involveret i 28 mål i 28 Premier League-startpladser i denne sæson (11 mål, 17 assists), og belgieren har scoret eller lagt op til 15 mål i de sidste 14 kampe, han er startet inde i, i Premier League.

Læs også:Podcast: Liverpool ventede 30 år – hvor længe skal Arsenal og Spurs vente?

– I sine første 40 Premier League-optrædener scorede Newcastles Miguel Almirón kun to mål på 64 afslutninger på mål – siden da har paraguayaneren scoret i to kampe i træk og scoret to gange på fem skud mod Bournemouth og West Ham.

Stillingen i Premier League:







LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger