Nørgaard: Horsens-kampen var hårdere end sæsonafslutningen i Brentford

Der er stadig intet, der slår følelsen efter Brøndbys 2-2-kamp mod AC Horsens, mener Christian Nørgaard.



Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard har i løbet af sin karriere fået et par store slag på tuden. Senest da oprykningen til Premier League kiksede med Brentford, men det overgår dog ikke 2-2-kampen mod AC Horsens i 2018.

Det resultat betød, at de mistede førstepladsen i Superligaen i næstsidste spillerunde til FC Midtjylland, som siden kunne løfte trofæet. Det var det hårdeste, som Nørgaard har oplevet som fodboldspiller.

Det fortæller han til Ekstra Bladet.

– Men jo ældre man bliver, jo bedre bliver man til at lægge det på hylden, selvom den slags oplevelser sidder i kroppen resten af karrieren, og det sikkert også er noget, man vil tænke over bagefter. Men det går videre, og vi har en ny sæson foran os, siger Christian Nørgaard.

For Brentford havde man muligheden i grundspillet, men det ødelagde bundholdet Barnsley, og da de scorede i overtiden blev Nørgaard helt tom indeni, lyder det fra ham, og sammenligner følelsen med dengang Bo Henriksen løb ned langs sidelinjen.

Dengang var Brøndby foran med 2-0 indtil de sidste minutter af kampen, hvorefter Kjartan Finnbogason scorede to gange og sendte FCM forrest i kampen om mesterskabet..

Inden skal han dog møde både Belgien og England med det danske landshold i Nations League, som er første opgave for den nye danske landstræner Kasper Hjulmand.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Kalder tronskifte i Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

FC Nordsjælland – AGF

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’