Den engelske danskerklub Brentford er i denne sæson i gang med en dans lige over nedrykningsstregen i Premier League. Det er særligt blev aktuelt efter Evertons point-reduktion er blevet omstødt fra minus ti point til seks af slagsen.
Det betyder nu, at Everton har overhalet Brentford, som nu har fem point ned til nedrykningsstregen. Der venter dog en ny høring i den kommende tid, hvor endnu en afgørelse kan være på vej.
Den udvikling har London-klubbens anfører Christian Nørgaard udtalt sig om i et interview med London Evening Standard.
– Det er svært for mig at kommentere på disse reduktioner. Et eller andet sted sidder nogen med en lommeregner og indtaster point, trækker point fra. Jeg ved det ikke. Det er folks job, folks liv, de leger med, siger han og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvad der foregår, for at være ærlig. Vi skal fokusere på os selv, ikke på Everton. Jeg er sikker på, at vi vil forbedre os, og jeg er sikker på, at vi vil finde os selv i sikkerhed i Premier League, når alt er sagt og gjort. Men der er ting, vi skal tale om og forbedre, lyder det fra Nørgaard.
Foruden Everton skal Nottingham Forest også igennem høringer, som forventes at blive gennemført i løbet af marts. Der er dog bekymringer om, hvorvidt sagen, der handler om økonomiske overtrædelser, først vil blive helt afgjort til sidst i sæsonen.
Brentford har tabt deres seneste tre kampe i træk, hvor det sidst blev til et nederlag på 2-4 til West Ham.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TOPNYHED