Nørgaard langer ud: De leger med folks liv

Brentford er i denne sæson indblandet i nedrykningskampen i Premier League, som har fået et ekstra krydderi i denne sæson.



Den engelske danskerklub Brentford er i denne sæson i gang med en dans lige over nedrykningsstregen i Premier League. Det er særligt blev aktuelt efter Evertons point-reduktion er blevet omstødt fra minus ti point til seks af slagsen.

Det betyder nu, at Everton har overhalet Brentford, som nu har fem point ned til nedrykningsstregen. Der venter dog en ny høring i den kommende tid, hvor endnu en afgørelse kan være på vej.

Den udvikling har London-klubbens anfører Christian Nørgaard udtalt sig om i et interview med London Evening Standard.

– Det er svært for mig at kommentere på disse reduktioner. Et eller andet sted sidder nogen med en lommeregner og indtaster point, trækker point fra. Jeg ved det ikke. Det er folks job, folks liv, de leger med, siger han og fortsætter:

– Jeg ved ikke, hvad der foregår, for at være ærlig. Vi skal fokusere på os selv, ikke på Everton. Jeg er sikker på, at vi vil forbedre os, og jeg er sikker på, at vi vil finde os selv i sikkerhed i Premier League, når alt er sagt og gjort. Men der er ting, vi skal tale om og forbedre, lyder det fra Nørgaard.

Foruden Everton skal Nottingham Forest også igennem høringer, som forventes at blive gennemført i løbet af marts. Der er dog bekymringer om, hvorvidt sagen, der handler om økonomiske overtrædelser, først vil blive helt afgjort til sidst i sæsonen.

Brentford har tabt deres seneste tre kampe i træk, hvor det sidst blev til et nederlag på 2-4 til West Ham.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Bud på 1,12 milliard afvist

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Kæmpe mystik: I dag sker det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK