Den engelske danskerklub Brentford er i denne sæson i gang med en dans lige over nedrykningsstregen i Premier League. Det er særligt blev aktuelt efter Evertons point-reduktion er blevet omstødt fra minus ti point til seks af slagsen.
Det betyder nu, at Everton har overhalet Brentford, som nu har fem point ned til nedrykningsstregen. Der venter dog en ny høring i den kommende tid, hvor endnu en afgørelse kan være på vej.
Den udvikling har London-klubbens anfører Christian Nørgaard udtalt sig om i et interview med London Evening Standard.
– Det er svært for mig at kommentere på disse reduktioner. Et eller andet sted sidder nogen med en lommeregner og indtaster point, trækker point fra. Jeg ved det ikke. Det er folks job, folks liv, de leger med, siger han og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvad der foregår, for at være ærlig. Vi skal fokusere på os selv, ikke på Everton. Jeg er sikker på, at vi vil forbedre os, og jeg er sikker på, at vi vil finde os selv i sikkerhed i Premier League, når alt er sagt og gjort. Men der er ting, vi skal tale om og forbedre, lyder det fra Nørgaard.
Foruden Everton skal Nottingham Forest også igennem høringer, som forventes at blive gennemført i løbet af marts. Der er dog bekymringer om, hvorvidt sagen, der handler om økonomiske overtrædelser, først vil blive helt afgjort til sidst i sæsonen.
Brentford har tabt deres seneste tre kampe i træk, hvor det sidst blev til et nederlag på 2-4 til West Ham.
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Zanka ville spille gratis for FC København
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE