Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Brentford mister nok sin største profil til sommer, men i kulissen står en spændende spiller, som kan tage ligaen med storm, spår Christian Nørgaard.



Brentford har haft gang i endnu en imponerende sæson, og det skyldes i særlig grad de to offensive profiler Bryan Mbeumo og Yoane Wissa.

De to juveler har været fyr og flamme, og de har begge nettet 18 gange i denne Premier League-sæson.

Spørgsmålet er, om de snart har scoret for sidste gang i Brentford-trøjen, for om ikke så længe åbner transfervinduet, og særligt Mbeumo ligner en mand, som er på vej videre.

Brentford-anfører Christian Nørgaard er i hvert fald klar i spyttet i et interview med Sky Sports, hvor han indrømmer, at Mbeumo nok søger mod større adresser denne sommer.

– Det er nok ret sandsynligt, at Bryan skifter, siger Christian Nørgaard, som også forholder sig til Yoane Wissa.

– Jeg ved endnu ikke med Wissa. Alle håber, at han bliver. Lige meget hvad er jeg glad for vores sæson, og jeg er glad på deres vegne. De fortjener det.

Brentford er vant til at miste de store profiler, bare se på en spiller som Ivan Toney.

Og Christian Nørgaard erkender, at det er noget, som spreder sig i en spillertrup og også gør det i denne omgang.

– Jeg er ret rolig omkring, hvad der vil ske med Bryan og Wissa. Der bliver stillet mange spørgsmål om dem, og du kan nærmest mærke uroen i spillertruppen, når der bliver talt om, at de måske forlader os.

– Jeg var også en af dem (der var bekymret, red.), da vi mistede Ollie Watkins, Said Benrahma og Ivan Toney.

– Men klubben har allerede hentet Igor Thiago, som har en fantastisk karakter, og han kommer til at tage ligaen med storm på et tidspunkt, spår danskeren.

Igor Thiago blev købt sidste sommer for mere end 200 millioner kroner i Club Brügge. Debutsæsonen har dog været særdeles skadesplaget, hvor Thiago kun har nået fem kampe på grund af en alvorlig knæskade.

Han konstaterer, at Brentford er to-tre skridt foran i planlægningen, hvilket gør, at man altid har afløserne på plads, når de store stjerner siger farvel.





Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse


Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Hård kritik af FC København-stjerne

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Manchester City klar til semifinale

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Manchester United rasende

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord