Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Brentford mister nok sin største profil til sommer, men i kulissen står en spændende spiller, som kan tage ligaen med storm, spår Christian Nørgaard.



Brentford har haft gang i endnu en imponerende sæson, og det skyldes i særlig grad de to offensive profiler Bryan Mbeumo og Yoane Wissa.

De to juveler har været fyr og flamme, og de har begge nettet 18 gange i denne Premier League-sæson.

Spørgsmålet er, om de snart har scoret for sidste gang i Brentford-trøjen, for om ikke så længe åbner transfervinduet, og særligt Mbeumo ligner en mand, som er på vej videre.

Brentford-anfører Christian Nørgaard er i hvert fald klar i spyttet i et interview med Sky Sports, hvor han indrømmer, at Mbeumo nok søger mod større adresser denne sommer.

– Det er nok ret sandsynligt, at Bryan skifter, siger Christian Nørgaard, som også forholder sig til Yoane Wissa.

– Jeg ved endnu ikke med Wissa. Alle håber, at han bliver. Lige meget hvad er jeg glad for vores sæson, og jeg er glad på deres vegne. De fortjener det.

Brentford er vant til at miste de store profiler, bare se på en spiller som Ivan Toney.

Og Christian Nørgaard erkender, at det er noget, som spreder sig i en spillertrup og også gør det i denne omgang.

– Jeg er ret rolig omkring, hvad der vil ske med Bryan og Wissa. Der bliver stillet mange spørgsmål om dem, og du kan nærmest mærke uroen i spillertruppen, når der bliver talt om, at de måske forlader os.

– Jeg var også en af dem (der var bekymret, red.), da vi mistede Ollie Watkins, Said Benrahma og Ivan Toney.

– Men klubben har allerede hentet Igor Thiago, som har en fantastisk karakter, og han kommer til at tage ligaen med storm på et tidspunkt, spår danskeren.

Igor Thiago blev købt sidste sommer for mere end 200 millioner kroner i Club Brügge. Debutsæsonen har dog været særdeles skadesplaget, hvor Thiago kun har nået fem kampe på grund af en alvorlig knæskade.

Han konstaterer, at Brentford er to-tre skridt foran i planlægningen, hvilket gør, at man altid har afløserne på plads, når de store stjerner siger farvel.



Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Han peger på Simon Kjær

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Du har udstråling som tagpap

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Magisk aften for FC København-stjerne

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Fælder dom over Højlund

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Presset Frank: Her er vores store problem

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Et frygteligt scenarie

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner