Verdens rigeste klub, også kendt som Newcastle, måtte se sig slået i kampen om Dominik Szoboszlai, der i stedet tog til Liverpool. Nu lader det til, at de nu retter blikket mod danske Jesper Lindstrøm.
Det skriver The Sun.
Her bliver der peget på, at Frankfurt-offensivspilleren er vurderet til at koste 260 millioner kroner, og at både AC Milan og Leipzig har forsøgt at hente ham for omkring 185 millioner kroner, men at de har fået nej.
Når Lindstrøm bliver nævnt i sammenhæng med Newcastle, så handler det også om, at han har gjort sig fortjent til det via sine præstationer for sin tyske klub, som han kun lige har spillet sin anden sæson for.
Her har han spillet 77 kampe indtil videre med 14 mål og 13 assister til følge, hvor han i den første sæson spillede en stor rolle, da de gik hele vejen i Europa League og vandt turneringen.
Lindstrøm har stadig kontrakt frem til sommeren 2026 med Frankfurt, som i den seneste sæson var med i Champions League. Her blev det til syv kampe for det danske es, som fik scoret en enkelt gang. Det var i gruppekampen mod Marseille.
Newcastle har denne sommer hentet Yankuba Minteh fra OB samt den italienske midtbanespiller Sandro Tonali, hvor sidstnævnte menes at have kostet over 500 millioner kroner at få til Premier League.
Der har også været rygter om, at Newcastle har ville gå på rov i en danskerklub. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
Her er Tysklands vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører: FCK ringede aldrig
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
Stjerne sender Sverige videre ved VM
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE