Nu går verdens rigeste klub efter Lindstrøm

Det lykkedes ikke for Newcastle at få Szoboszlai, så nu skal det være Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Verdens rigeste klub, også kendt som Newcastle, måtte se sig slået i kampen om Dominik Szoboszlai, der i stedet tog til Liverpool. Nu lader det til, at de nu retter blikket mod danske Jesper Lindstrøm.

Det skriver The Sun.

Her bliver der peget på, at Frankfurt-offensivspilleren er vurderet til at koste 260 millioner kroner, og at både AC Milan og Leipzig har forsøgt at hente ham for omkring 185 millioner kroner, men at de har fået nej.

Når Lindstrøm bliver nævnt i sammenhæng med Newcastle, så handler det også om, at han har gjort sig fortjent til det via sine præstationer for sin tyske klub, som han kun lige har spillet sin anden sæson for.

Her har han spillet 77 kampe indtil videre med 14 mål og 13 assister til følge, hvor han i den første sæson spillede en stor rolle, da de gik hele vejen i Europa League og vandt turneringen.

Lindstrøm har stadig kontrakt frem til sommeren 2026 med Frankfurt, som i den seneste sæson var med i Champions League. Her blev det til syv kampe for det danske es, som fik scoret en enkelt gang. Det var i gruppekampen mod Marseille.

Newcastle har denne sommer hentet Yankuba Minteh fra OB samt den italienske midtbanespiller Sandro Tonali, hvor sidstnævnte menes at have kostet over 500 millioner kroner at få til Premier League.

Der har også været rygter om, at Newcastle har ville gå på rov i en danskerklub. Læs mere om det her.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde