Nu går verdens rigeste klub efter Lindstrøm

Det lykkedes ikke for Newcastle at få Szoboszlai, så nu skal det være Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Verdens rigeste klub, også kendt som Newcastle, måtte se sig slået i kampen om Dominik Szoboszlai, der i stedet tog til Liverpool. Nu lader det til, at de nu retter blikket mod danske Jesper Lindstrøm.

Det skriver The Sun.

Her bliver der peget på, at Frankfurt-offensivspilleren er vurderet til at koste 260 millioner kroner, og at både AC Milan og Leipzig har forsøgt at hente ham for omkring 185 millioner kroner, men at de har fået nej.

Når Lindstrøm bliver nævnt i sammenhæng med Newcastle, så handler det også om, at han har gjort sig fortjent til det via sine præstationer for sin tyske klub, som han kun lige har spillet sin anden sæson for.

Her har han spillet 77 kampe indtil videre med 14 mål og 13 assister til følge, hvor han i den første sæson spillede en stor rolle, da de gik hele vejen i Europa League og vandt turneringen.

Lindstrøm har stadig kontrakt frem til sommeren 2026 med Frankfurt, som i den seneste sæson var med i Champions League. Her blev det til syv kampe for det danske es, som fik scoret en enkelt gang. Det var i gruppekampen mod Marseille.

Newcastle har denne sommer hentet Yankuba Minteh fra OB samt den italienske midtbanespiller Sandro Tonali, hvor sidstnævnte menes at have kostet over 500 millioner kroner at få til Premier League.

Der har også været rygter om, at Newcastle har ville gå på rov i en danskerklub. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’