Nu går verdens rigeste klub efter Lindstrøm

Det lykkedes ikke for Newcastle at få Szoboszlai, så nu skal det være Jesper Lindstrøm, forlyder det.



Verdens rigeste klub, også kendt som Newcastle, måtte se sig slået i kampen om Dominik Szoboszlai, der i stedet tog til Liverpool. Nu lader det til, at de nu retter blikket mod danske Jesper Lindstrøm.

Det skriver The Sun.

Her bliver der peget på, at Frankfurt-offensivspilleren er vurderet til at koste 260 millioner kroner, og at både AC Milan og Leipzig har forsøgt at hente ham for omkring 185 millioner kroner, men at de har fået nej.

Når Lindstrøm bliver nævnt i sammenhæng med Newcastle, så handler det også om, at han har gjort sig fortjent til det via sine præstationer for sin tyske klub, som han kun lige har spillet sin anden sæson for.

Her har han spillet 77 kampe indtil videre med 14 mål og 13 assister til følge, hvor han i den første sæson spillede en stor rolle, da de gik hele vejen i Europa League og vandt turneringen.

Lindstrøm har stadig kontrakt frem til sommeren 2026 med Frankfurt, som i den seneste sæson var med i Champions League. Her blev det til syv kampe for det danske es, som fik scoret en enkelt gang. Det var i gruppekampen mod Marseille.

Newcastle har denne sommer hentet Yankuba Minteh fra OB samt den italienske midtbanespiller Sandro Tonali, hvor sidstnævnte menes at have kostet over 500 millioner kroner at få til Premier League.

Der har også været rygter om, at Newcastle har ville gå på rov i en danskerklub. Læs mere om det her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!