Nu sker det – Man Utd køber stjerneangriber

Manchester United udløser frikøbsklausulen og køber Joshua Zirkzee. Dermed får Rasmus Højlund en ny konkurrent i storklubben.



Manchester United kan snart offentliggøre én af sommerens helt store handler.

“De Røde Djævle” har længe flirtet med den hollandske angriber Joshua Zirkzee, og nu skriver flere store medier og transferjournalister – herunder Gianluca Di Marzio og Fabrizio Romano – at Manchester United har informeret hollænderens arbejdsgiver Bologna om, at man udløser Zirkzees frikøbsklausul på 300 millioner kroner.

Tidligere har The Athletic afsløret, at Manchester United og Joshua Zirkzee er nået til enighed om de personlige betingelser, og dermed er der ikke længere noget, der kan forhindre en handel i at falde på plads.

Meldingen om Joshua Zirkzees forestående skifte til Manchester United kan naturligvis give anledning til panderynker hos Rasmus Højlund, der ser ud til at få endnu en hård konkurrent i den engelske storklub.

Hollænderen scorede i sidste sæson 11 mål i 34 Serie A-kampe for Bologna, og dermed endte han som klubbens topscorer. Tidligere i karrieren forsøgte Zirkzee at slå igennem i Bayern München, men det lykkedes ikke for alvor, selv om han opnåede 17 førsteholdskampe for sydtyskerne. Siden har han haft succesfulde ophold i både Anderlecht og Bologna.

Nu bliver næste stop formentlig Manchester United, men Joshua Zirkzee kan ikke blive præsenteret før efter EM. Han er nemlig en del af det hollandske landshold, der senere på ugen spiller semifinale. Zirkzees EM-deltagelse har begrænset sig til en håndfuld minutter i kvartfinalen mod Tyrkiet. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det var verdens undergang’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’