Nu sker det – Man Utd køber stjerneangriber

Manchester United udløser frikøbsklausulen og køber Joshua Zirkzee. Dermed får Rasmus Højlund en ny konkurrent i storklubben.



Manchester United kan snart offentliggøre én af sommerens helt store handler.

“De Røde Djævle” har længe flirtet med den hollandske angriber Joshua Zirkzee, og nu skriver flere store medier og transferjournalister – herunder Gianluca Di Marzio og Fabrizio Romano – at Manchester United har informeret hollænderens arbejdsgiver Bologna om, at man udløser Zirkzees frikøbsklausul på 300 millioner kroner.

Tidligere har The Athletic afsløret, at Manchester United og Joshua Zirkzee er nået til enighed om de personlige betingelser, og dermed er der ikke længere noget, der kan forhindre en handel i at falde på plads.

Meldingen om Joshua Zirkzees forestående skifte til Manchester United kan naturligvis give anledning til panderynker hos Rasmus Højlund, der ser ud til at få endnu en hård konkurrent i den engelske storklub.

Hollænderen scorede i sidste sæson 11 mål i 34 Serie A-kampe for Bologna, og dermed endte han som klubbens topscorer. Tidligere i karrieren forsøgte Zirkzee at slå igennem i Bayern München, men det lykkedes ikke for alvor, selv om han opnåede 17 førsteholdskampe for sydtyskerne. Siden har han haft succesfulde ophold i både Anderlecht og Bologna.

Nu bliver næste stop formentlig Manchester United, men Joshua Zirkzee kan ikke blive præsenteret før efter EM. Han er nemlig en del af det hollandske landshold, der senere på ugen spiller semifinale. Zirkzees EM-deltagelse har begrænset sig til en håndfuld minutter i kvartfinalen mod Tyrkiet. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Speakman om transfer: En unik situation



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansker scorer mod Barcelona

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ingen klausul i FC København-aftale

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Stor ændring i AGF?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller