Nu sker det – Man Utd køber stjerneangriber

Manchester United udløser frikøbsklausulen og køber Joshua Zirkzee. Dermed får Rasmus Højlund en ny konkurrent i storklubben.



Manchester United kan snart offentliggøre én af sommerens helt store handler.

“De Røde Djævle” har længe flirtet med den hollandske angriber Joshua Zirkzee, og nu skriver flere store medier og transferjournalister – herunder Gianluca Di Marzio og Fabrizio Romano – at Manchester United har informeret hollænderens arbejdsgiver Bologna om, at man udløser Zirkzees frikøbsklausul på 300 millioner kroner.

Tidligere har The Athletic afsløret, at Manchester United og Joshua Zirkzee er nået til enighed om de personlige betingelser, og dermed er der ikke længere noget, der kan forhindre en handel i at falde på plads.

Meldingen om Joshua Zirkzees forestående skifte til Manchester United kan naturligvis give anledning til panderynker hos Rasmus Højlund, der ser ud til at få endnu en hård konkurrent i den engelske storklub.

Hollænderen scorede i sidste sæson 11 mål i 34 Serie A-kampe for Bologna, og dermed endte han som klubbens topscorer. Tidligere i karrieren forsøgte Zirkzee at slå igennem i Bayern München, men det lykkedes ikke for alvor, selv om han opnåede 17 førsteholdskampe for sydtyskerne. Siden har han haft succesfulde ophold i både Anderlecht og Bologna.

Nu bliver næste stop formentlig Manchester United, men Joshua Zirkzee kan ikke blive præsenteret før efter EM. Han er nemlig en del af det hollandske landshold, der senere på ugen spiller semifinale. Zirkzees EM-deltagelse har begrænset sig til en håndfuld minutter i kvartfinalen mod Tyrkiet. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern – PSG

Millionregn over ‘PC’