The Athletic kunne mandag afsløre, at Brentford vil hente Christian Eriksen, men endnu vides det ikke, om London-klubben får held med at hente den tidligere Inter-stjerne.
På tirsdagens pressemøde forud for onsdagens hjemmekamp mod Manchester United blev Thomas Frank så spurgt til historien om Brentfords interesse i Eriksen.
– Jeg kan sige, at Christian er en rigtig god spiller. Alle ved, at han er en topspiller for Danmark. Jeg har arbejdet med ham tidligere. Han har brug for at finde en klub. Jeg elsker at tale om vores egne spillere, som løber rundt på vores egen træningsbane. Andre spillere… jeg synes ikke, at jeg bør tale om det. Måske kan jeg tale om Messi og Ronaldo, især Ronaldo i dag… men udover det, så vil jeg ikke tale så meget om det, det ved I også godt, lød det, ifølge Football Daily, fra Thomas Frank på pressemødet.
På pressemødet understregede Thomas Frank, at han ikke har talt med Christian Eriksen siden engang i efteråret. Brentford-cheftræneren valgte herefter at forholde sig mere generelt til udsigten om at se Eriksen tilbage på grønsværen.
– Jeg håber virkelig, virkelig, at han vender tilbage til topfodbold igen. Det er det, han ønsker. Der var for nyligt det her danske program [DR, red.], der havde et halv time langt interview med ham, hvor hans store mål var at spille til VM. Det er et stort mål, og jeg håber virkelig, at han lykkes med det. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle kunne lykkes med det, lød det således fra Thomas Frank på pressemødet.
– Jeg tror, at for alle fodboldfans, alle danske fans, vi ønsker bare… det var vores største stjerne inden EM, og hvis han kommer op i omdrejninger igen, så bliver han den største stjerne igen. Så vi ønsker bare det bedste for ham og hans familie.
Christian Eriksen er, udover Brentford, også blevet kædet sammen med Crystal Palace, Fulham, Leicester og Newcastle.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
