Torsdag var en glædens dag for Manchester United.
Takket være 4-1-sejren over Chelsea er top fire sikret, så man nu skal spille Champions League-fodbold til næste sæson.
Dermed er et af sæsonens store mål nået, og nu handler det for klubben om at rykke op på en højere hylde og kæmpe med om de helt store trofæer i form af Premier League og Champions League.
Cheftræner Erik Ten Hag erkender, at man til sommer skal forstærke truppen for at dette kan lade sig gøre.
– Det er en god base at være i top fire i den her liga, men vi vil vinde titlen. Vi har masser af arbejde foran os. Vi har gjort fremskridt med det her hold og den her trup, men vi har brug for bedre spillere for at konkurrere om de største titler, sagde Ten Hag efter torsdagens sejr.
Mediet The Times er enige med hollænderen i, at der til sommer skal handles stort, for det er ikke mange Manchester United-spillere, som har evnerne til at give eksempelvis Real Madrid kamp til stregen i en Champions League-knockout-kamp. Her fremhæver mediet Christian Eriksen som en af dem.
– Raphaël Varane, Luke Shaw og Lisandro Martinez kan gøre det. Det samme kan Casemiro, Bruno Fernandes og Marcus Rashford, men resten? Sandsynligvis ikke – måske med undtagelse af Christian Eriksen, hvis han er i topform, og David de Gea, hvis ikke han laver sine hjerneblødninger, skriver avisen.
Herefter lyder det, at Manchester United skal på jagt efter en central midtbanespiller, som har kvalitet, men som kan aflaste Christian Eriksen, der i denne sæson har spillet mere end forventet.
Mason Mount bliver i øjeblikket rygtet heftigt til klubben, og Manchester United skulle angiveligt føre kampen om ham.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’