Torsdag var en glædens dag for Manchester United.
Takket være 4-1-sejren over Chelsea er top fire sikret, så man nu skal spille Champions League-fodbold til næste sæson.
Dermed er et af sæsonens store mål nået, og nu handler det for klubben om at rykke op på en højere hylde og kæmpe med om de helt store trofæer i form af Premier League og Champions League.
Cheftræner Erik Ten Hag erkender, at man til sommer skal forstærke truppen for at dette kan lade sig gøre.
– Det er en god base at være i top fire i den her liga, men vi vil vinde titlen. Vi har masser af arbejde foran os. Vi har gjort fremskridt med det her hold og den her trup, men vi har brug for bedre spillere for at konkurrere om de største titler, sagde Ten Hag efter torsdagens sejr.
Mediet The Times er enige med hollænderen i, at der til sommer skal handles stort, for det er ikke mange Manchester United-spillere, som har evnerne til at give eksempelvis Real Madrid kamp til stregen i en Champions League-knockout-kamp. Her fremhæver mediet Christian Eriksen som en af dem.
– Raphaël Varane, Luke Shaw og Lisandro Martinez kan gøre det. Det samme kan Casemiro, Bruno Fernandes og Marcus Rashford, men resten? Sandsynligvis ikke – måske med undtagelse af Christian Eriksen, hvis han er i topform, og David de Gea, hvis ikke han laver sine hjerneblødninger, skriver avisen.
Herefter lyder det, at Manchester United skal på jagt efter en central midtbanespiller, som har kvalitet, men som kan aflaste Christian Eriksen, der i denne sæson har spillet mere end forventet.
Mason Mount bliver i øjeblikket rygtet heftigt til klubben, og Manchester United skulle angiveligt føre kampen om ham.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet