Torsdag var en glædens dag for Manchester United.
Takket være 4-1-sejren over Chelsea er top fire sikret, så man nu skal spille Champions League-fodbold til næste sæson.
Dermed er et af sæsonens store mål nået, og nu handler det for klubben om at rykke op på en højere hylde og kæmpe med om de helt store trofæer i form af Premier League og Champions League.
Cheftræner Erik Ten Hag erkender, at man til sommer skal forstærke truppen for at dette kan lade sig gøre.
– Det er en god base at være i top fire i den her liga, men vi vil vinde titlen. Vi har masser af arbejde foran os. Vi har gjort fremskridt med det her hold og den her trup, men vi har brug for bedre spillere for at konkurrere om de største titler, sagde Ten Hag efter torsdagens sejr.
Mediet The Times er enige med hollænderen i, at der til sommer skal handles stort, for det er ikke mange Manchester United-spillere, som har evnerne til at give eksempelvis Real Madrid kamp til stregen i en Champions League-knockout-kamp. Her fremhæver mediet Christian Eriksen som en af dem.
– Raphaël Varane, Luke Shaw og Lisandro Martinez kan gøre det. Det samme kan Casemiro, Bruno Fernandes og Marcus Rashford, men resten? Sandsynligvis ikke – måske med undtagelse af Christian Eriksen, hvis han er i topform, og David de Gea, hvis ikke han laver sine hjerneblødninger, skriver avisen.
Herefter lyder det, at Manchester United skal på jagt efter en central midtbanespiller, som har kvalitet, men som kan aflaste Christian Eriksen, der i denne sæson har spillet mere end forventet.
Mason Mount bliver i øjeblikket rygtet heftigt til klubben, og Manchester United skulle angiveligt føre kampen om ham.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM