Torsdag var en glædens dag for Manchester United.
Takket være 4-1-sejren over Chelsea er top fire sikret, så man nu skal spille Champions League-fodbold til næste sæson.
Dermed er et af sæsonens store mål nået, og nu handler det for klubben om at rykke op på en højere hylde og kæmpe med om de helt store trofæer i form af Premier League og Champions League.
Cheftræner Erik Ten Hag erkender, at man til sommer skal forstærke truppen for at dette kan lade sig gøre.
– Det er en god base at være i top fire i den her liga, men vi vil vinde titlen. Vi har masser af arbejde foran os. Vi har gjort fremskridt med det her hold og den her trup, men vi har brug for bedre spillere for at konkurrere om de største titler, sagde Ten Hag efter torsdagens sejr.
Mediet The Times er enige med hollænderen i, at der til sommer skal handles stort, for det er ikke mange Manchester United-spillere, som har evnerne til at give eksempelvis Real Madrid kamp til stregen i en Champions League-knockout-kamp. Her fremhæver mediet Christian Eriksen som en af dem.
– Raphaël Varane, Luke Shaw og Lisandro Martinez kan gøre det. Det samme kan Casemiro, Bruno Fernandes og Marcus Rashford, men resten? Sandsynligvis ikke – måske med undtagelse af Christian Eriksen, hvis han er i topform, og David de Gea, hvis ikke han laver sine hjerneblødninger, skriver avisen.
Herefter lyder det, at Manchester United skal på jagt efter en central midtbanespiller, som har kvalitet, men som kan aflaste Christian Eriksen, der i denne sæson har spillet mere end forventet.
Mason Mount bliver i øjeblikket rygtet heftigt til klubben, og Manchester United skulle angiveligt føre kampen om ham.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
OPTAKT