Ny PL-dansker: Jeg tænkte, “Hvad sker der nu?”

Den nye førsteholdsspiller i Brentford vidste ikke, hvad han skulle forvente, inden mødet med Thomas Frank og klubbens direktør.



Det danske midtbanetalent Mads Bidstrup fik mandag nogle gode nyheder, inden han kunne gå på sommerferie.

Fra den kommende sæson bliver den 20-årige dansker nemlig en fast del af førsteholdstruppen i Brentford, efter at han har været en del af klubbens andethold. Af den grund kan han efter sommerferien officielt kalde sig Premier League-spiller, og det glæder selvsagt midtbanespilleren.

Men da manager Thomas Frank indkaldte Bidstrup til et møde, var spilleren usikker på, hvad der var i vente.

– Det er fantastisk nyt. Jeg var helt oppe at køre, efter at jeg fik det at vide.

– Frank sagde, at jeg skulle til møde med ham og fodbolddirektør Phil Giles på direktørens kontor, og jeg tænkte bare, “hvad sker der nu?” Men ja, jeg fik nogle gode nyheder, og de sagde, at jeg bare skal være en del af førsteholdet fra nu af, siger Mads Bidstrup i et videointerview med Brentfords hjemmeside.

I sidste sæson nåede det tidligere FC København- og RB Leipzig-talent at snuse til førsteholdet i den engelske klub mod slutningen af sæsonen, hvor han fik spilletid i flere kampe.

– Jeg vil gerne tro, at de har været glade for mine præstationer til træning og i kampene. Det har altid været mit mål at bevise til træning hver dag, at jeg er god nok til at være en førsteholdsspiller her i Brentford, siger han.

Foruden Mads Bidstrup råder Brentford over blandt andre danske Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Bech Sørensen, Mads Roerslev og Luka Racic, mens manager Thomas Frank også er dansk.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’