Ny PL-dansker: Jeg tænkte, “Hvad sker der nu?”

Den nye førsteholdsspiller i Brentford vidste ikke, hvad han skulle forvente, inden mødet med Thomas Frank og klubbens direktør.



Det danske midtbanetalent Mads Bidstrup fik mandag nogle gode nyheder, inden han kunne gå på sommerferie.

Fra den kommende sæson bliver den 20-årige dansker nemlig en fast del af førsteholdstruppen i Brentford, efter at han har været en del af klubbens andethold. Af den grund kan han efter sommerferien officielt kalde sig Premier League-spiller, og det glæder selvsagt midtbanespilleren.

Men da manager Thomas Frank indkaldte Bidstrup til et møde, var spilleren usikker på, hvad der var i vente.

– Det er fantastisk nyt. Jeg var helt oppe at køre, efter at jeg fik det at vide.

– Frank sagde, at jeg skulle til møde med ham og fodbolddirektør Phil Giles på direktørens kontor, og jeg tænkte bare, “hvad sker der nu?” Men ja, jeg fik nogle gode nyheder, og de sagde, at jeg bare skal være en del af førsteholdet fra nu af, siger Mads Bidstrup i et videointerview med Brentfords hjemmeside.

I sidste sæson nåede det tidligere FC København- og RB Leipzig-talent at snuse til førsteholdet i den engelske klub mod slutningen af sæsonen, hvor han fik spilletid i flere kampe.

– Jeg vil gerne tro, at de har været glade for mine præstationer til træning og i kampene. Det har altid været mit mål at bevise til træning hver dag, at jeg er god nok til at være en førsteholdsspiller her i Brentford, siger han.

Foruden Mads Bidstrup råder Brentford over blandt andre danske Christian Nørgaard, Mathias Jensen, Mads Bech Sørensen, Mads Roerslev og Luka Racic, mens manager Thomas Frank også er dansk.





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under