Man forstår, hvis Jürgen Klopps hår bliver mere og mere gråt disse dage. Liverpool kæmper med skaderne i øjeblikket, og de kommer på det værst tænkelige tidspunkt med tanke på, at man skal vinde rub og stub i Premier League for at holde konkurrenterne bag sig.
Man har i de seneste kampe manglet verdensstjernemålmanden Alisson på grund af en muskelskade, og informationerne fra Klopp har indtil nu været sparsomme. Liverpools tilhængere skal dog ikke regne med at se ham på banen lige foreløbig, for Alisson er nok ude i hvert fald en måneds tid endnu.
Det siger Brasiliens landstræner Dorival Jr i et interview med TNT Sports. Her har Dorival Jr dømt Alisson ude af de kommende to testkampe mod England og Spanien, som spilles den 23. og 26. marts – altså om lidt mere end en måned.
Dermed peger pilen altså mod, at Klopp i hvert fald ikke kan bruge Alisson inden de testkampe, for ellers ville han være aktuel for det brasilianske landshold. Om skaden holder ham ude i endnu længere tid må man vente med at se.
Liverpool kunne ellers godt bruge ham den næste måneds tid. Allerede på søndag spiller man finale mod Chelsea i Carabao Cuppen, ligesom man også møder Manchester City og Everton i de kommende uger.
Det bliver altså med Caomhin Kelleher på kassen, og selv om han gør det glimrende, så er det et dyk ned i forhold til Alisson, som længe har været blandt verdens bedste målmænd.
Nyheden kommer i kølvandet på, at Jürgen Klopp tirsdag kunne melde, at der venter Diogo Jota en lang skadespause, efter han blev skadet mod Brentford i weekenden.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER