Ny skrækmelding for Liverpool

Liverpool kommer til at undvære Alisson i en del tid endnu.



Man forstår, hvis Jürgen Klopps hår bliver mere og mere gråt disse dage. Liverpool kæmper med skaderne i øjeblikket, og de kommer på det værst tænkelige tidspunkt med tanke på, at man skal vinde rub og stub i Premier League for at holde konkurrenterne bag sig. 

Man har i de seneste kampe manglet verdensstjernemålmanden Alisson på grund af en muskelskade, og informationerne fra Klopp har indtil nu været sparsomme. Liverpools tilhængere skal dog ikke regne med at se ham på banen lige foreløbig, for Alisson er nok ude i hvert fald en måneds tid endnu. 

Det siger Brasiliens landstræner Dorival Jr i et interview med TNT Sports. Her har Dorival Jr dømt Alisson ude af de kommende to testkampe mod England og Spanien, som spilles den 23. og 26. marts – altså om lidt mere end en måned. 

Dermed peger pilen altså mod, at Klopp i hvert fald ikke kan bruge Alisson inden de testkampe, for ellers ville han være aktuel for det brasilianske landshold. Om skaden holder ham ude i endnu længere tid må man vente med at se. 

Liverpool kunne ellers godt bruge ham den næste måneds tid. Allerede på søndag spiller man finale mod Chelsea i Carabao Cuppen, ligesom man også møder Manchester City og Everton i de kommende uger. 

Det bliver altså med Caomhin Kelleher på kassen, og selv om han gør det glimrende, så er det et dyk ned i forhold til Alisson, som længe har været blandt verdens bedste målmænd.

Nyheden kommer i kølvandet på, at Jürgen Klopp tirsdag kunne melde, at der venter Diogo Jota en lang skadespause, efter han blev skadet mod Brentford i weekenden.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skotland – Brasilien

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Marokko – Haiti

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK