Ny skrækmelding for Liverpool

Liverpool kommer til at undvære Alisson i en del tid endnu.



Man forstår, hvis Jürgen Klopps hår bliver mere og mere gråt disse dage. Liverpool kæmper med skaderne i øjeblikket, og de kommer på det værst tænkelige tidspunkt med tanke på, at man skal vinde rub og stub i Premier League for at holde konkurrenterne bag sig. 

Man har i de seneste kampe manglet verdensstjernemålmanden Alisson på grund af en muskelskade, og informationerne fra Klopp har indtil nu været sparsomme. Liverpools tilhængere skal dog ikke regne med at se ham på banen lige foreløbig, for Alisson er nok ude i hvert fald en måneds tid endnu. 

Det siger Brasiliens landstræner Dorival Jr i et interview med TNT Sports. Her har Dorival Jr dømt Alisson ude af de kommende to testkampe mod England og Spanien, som spilles den 23. og 26. marts – altså om lidt mere end en måned. 

Dermed peger pilen altså mod, at Klopp i hvert fald ikke kan bruge Alisson inden de testkampe, for ellers ville han være aktuel for det brasilianske landshold. Om skaden holder ham ude i endnu længere tid må man vente med at se. 

Liverpool kunne ellers godt bruge ham den næste måneds tid. Allerede på søndag spiller man finale mod Chelsea i Carabao Cuppen, ligesom man også møder Manchester City og Everton i de kommende uger. 

Det bliver altså med Caomhin Kelleher på kassen, og selv om han gør det glimrende, så er det et dyk ned i forhold til Alisson, som længe har været blandt verdens bedste målmænd.

Nyheden kommer i kølvandet på, at Jürgen Klopp tirsdag kunne melde, at der venter Diogo Jota en lang skadespause, efter han blev skadet mod Brentford i weekenden.







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!