Man forstår, hvis Jürgen Klopps hår bliver mere og mere gråt disse dage. Liverpool kæmper med skaderne i øjeblikket, og de kommer på det værst tænkelige tidspunkt med tanke på, at man skal vinde rub og stub i Premier League for at holde konkurrenterne bag sig.
Man har i de seneste kampe manglet verdensstjernemålmanden Alisson på grund af en muskelskade, og informationerne fra Klopp har indtil nu været sparsomme. Liverpools tilhængere skal dog ikke regne med at se ham på banen lige foreløbig, for Alisson er nok ude i hvert fald en måneds tid endnu.
Det siger Brasiliens landstræner Dorival Jr i et interview med TNT Sports. Her har Dorival Jr dømt Alisson ude af de kommende to testkampe mod England og Spanien, som spilles den 23. og 26. marts – altså om lidt mere end en måned.
Dermed peger pilen altså mod, at Klopp i hvert fald ikke kan bruge Alisson inden de testkampe, for ellers ville han være aktuel for det brasilianske landshold. Om skaden holder ham ude i endnu længere tid må man vente med at se.
Liverpool kunne ellers godt bruge ham den næste måneds tid. Allerede på søndag spiller man finale mod Chelsea i Carabao Cuppen, ligesom man også møder Manchester City og Everton i de kommende uger.
Det bliver altså med Caomhin Kelleher på kassen, og selv om han gør det glimrende, så er det et dyk ned i forhold til Alisson, som længe har været blandt verdens bedste målmænd.
Nyheden kommer i kølvandet på, at Jürgen Klopp tirsdag kunne melde, at der venter Diogo Jota en lang skadespause, efter han blev skadet mod Brentford i weekenden.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER